W tym artykule:

  1. Film „Rzeka” to niezwykła opowieść o spotkaniu człowieka z naturą
  2. Ludzie z rzek uczynili swoich poddanych
  3. Polska premiera odbędzie się już 10 lutego tego roku
Reklama

Woda pojawiła się na Ziemi już kilka miliardów lat temu i od tego czasu jest twórcą życia na naszej planecie. Ponad 70% globu jest pokryte wodą, a szczególnie miejsce w hydrosferze zajmują rzeki. Są niczym żyły i tętnice Ziemi, które umożliwiają wszystkim istotom przetrwanie. „Rzeka” w reżyserii Jennifer Podeem to zachwycająca audiowizualna opowieść o spotkaniu człowieka z naturą.

Film „Rzeka” to niezwykła opowieść o spotkaniu człowieka z naturą

Film dokumentalny zabiera nas w podróż przez 39 krajów świata. Z lotu ptaka możemy podziwiać wspaniały świat przyrody i płynąć z nurtem dużych i małych oraz spokojnych i nieprzewidywalnych rzek. Tej przygodzie towarzyszy muzyka Australijskiej Orkiestry Kameralnej, która wykonuje dzieła m.in. Bacha, Johnny’ego Greenwooda oraz Radiohead.

Postrzeganie rzek zmieniało się w ciągu tysięcy lat istnienia naszego gatunku. Dawniej ludzie czcili je niczym bogów oraz doceniali ich znaczenie. To właśnie nad rzekami powstawały pierwsze osady, a ludzie w sposób racjonalny korzystali z naturalnych zasobów Ziemi. Tam, gdzie płynęła rzeka, powstawała cywilizacja. Widać to nawet współcześnie. Woda płynie przez wszystkie największe miasta świata i to właśnie dzięki niej ludzie byli w stanie się rozwijać.

Ludzie z rzek uczynili swoich poddanych

Tam, gdzie ziemia była jałowa, ludzie uczynili ją zdatną do uprawiania. To właśnie dzięki rzekom ludzie dostarczyli wodę w regiony, które przez lata były niezdatne do życia.

Największe rzeki w Polsce – jak jest najdłuższa, a jaka najgłębsza polska rzeka?

Największe rzeki w Polsce nie są tak imponujące, jak światowi giganci. W tej kategorii, niepodzielnie rządzi Nil, który osiąga 6853 km, a tuż za nim plasuje się Amazonka, mierząca 6437 km...
Największe rzeki w Polsce – jak jest najdłuższa, a jaka najgłębsza polska rzeka? (fot. Getty Images)
Największe rzeki w Polsce – jak jest najdłuższa, a jaka najgłębsza polska rzeka? (fot. Getty Images)

Jednak z czasem ludzkość postanowiła zawłaszczyć sobie rzeki. Z dawnego boga uczyniliśmy swojego poddanego. Zaczęliśmy budować tamy i ingerować w ten płynny świat. Niestety, tam gdzie jedni się bogacą, tracą inni. Twórcy filmu pokazują symboliczne, a jednak prawdziwe, zdjęcia wyschniętych, a czasem zatrutych rzek. W niektórych regionach wraz z wodą płyną odpady.

Ingerencja w naturalne zasoby sprawia, że coraz więcej regionów na świecie zmaga się z suszą. Zaburzając cykl hydrologiczny, doprowadzamy do powolnej, lecz wciąż przyspieszającej zagłady.

Polska premiera odbędzie się już 10 lutego tego roku

„Rzeka” rozpoczyna się od cytatu wiersza W.H. Audena „Tysiące ludzi żyło bez miłości, ale żaden nie przeżył bez wody”. Ta refleksja towarzyszy nam w każdej minucie filmu, ale twórcy chcieli, żeby została z nami na długo po końcowych napisach. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że nasze działania dzisiaj będą miały wpływ na przyszłe pokolenia. Tego, co raz utracimy, możemy już nigdy nie odzyskać.

Naukowcy się tego nie spodziewali. Pod antarktycznym lądolodem odkryto rzekę o długości 460 km

Rzeka płynie pod powierzchnią lądolodu w zachodniej części Antarktydy. Naukowcy twierdzą, że w jej obecność przyspiesza topnienie pokrywy lodowej.
Rzeka subglacjalna pod lądolodem Antarktydy
fot. Getty Images

„Rzekę” tworzyli wybitni ludzie kina. Oprócz znakomitego scenariusza napisanego przez Jennifer Peedom i Roberta Macfarlane’a, mamy również głos lektora, którego użyczył Willem Dafoe. To właśnie amerykański aktor z rozwagą i spokojem prowadzi nas swoją narracją przez całą poruszającą i zapierającą dech w piersiach historię.

Reklama

Nic dziwnego zatem, że film zdobył już dwie nagrody AACTA za najlepszą muzykę oryginalną w filmie i najlepszy film dokumentalny w 2021 roku. Polska premiera filmu odbędzie się 10 lutego 2023 roku. „Rzeka” bierze również udział w 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się 12–21 maja 2023 roku.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama