Spacery po przeszłości w Parku Miniatur
Park Miniatur w każdą niedzielę zaprasza na spacery z przewodnikiem po tajemniczych zakamarkach dawnego banku „Wilhelm Landau”.
W Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego prezentowane są makiety warszawskich budynków, które w większości zniknęły z panoramy miasta. Celem jest odtwarzanie architektonicznego i kulturowego krajobrazu dawnego Mazowsza.
Spacer po przeszłości
Organizatorzy zapraszają w każdą niedzielę (począwszy od 17 maja 2015) na spacery z przewodnikiem po tajemniczych zakamarkach dawnego banku „Wilhelm Landau”. Park Miniatur jest aktualnym gospodarzem budynku przy ulicy Senatorskiej. Od 1 maja 2015 r. na ośmiu przestrzeniach tematycznych prezentuje tam swoją ekspozycję.
Zachwycający na bank!
Nowa siedziba jest miejscem wyjątkowym. To jeden z nielicznych warszawskich zabytków, który nie został zniszczony w czasie wojny i zachował do dziś wiele ze swojego pierwotnego wystroju.
Gmach banku „Wilhelm Landau” był jedną z najnowocześniejszych warszawskich budowli na początku XX wieku. Parowe centralne ogrzewanie, system wentylacji, oświetlenie elektryczne czy nawet centralnie sterowane zegary elektryczne – to tylko niektóre z zastosowanych nowinek technologicznych.
W czasie spaceru
Zwiedzający poznają historię rodziny Wilhelma Landaua i ich banku, odwiedzą podziemne korytarze, zdobny przejazd bramny, secesyjne klatki schodowe, piękne skarbce oraz dawne bankowe pokoje. Zobaczą też zachowane do dziś elementy wystroju budynku oraz nieliczne ocalałe mosiężne ozdoby.
Ich wysokość miniatury
Udział w spacerze to także bilet wstępu na wystawę. A jest co oglądać! Wszystkie makiety konstruowane są wielką dokładnością w skali 1:25. Budowa poprzedzona jest zgromadzeniem przez konsultantów – varsavianistów i historyków wszelkiej dostępnej dokumentacji, a więc rysunków projektowych, map, fotografii, rycin, planów, opisów itp. Na ich podstawie wybiera się moment w dziejach ewolucji wyglądu budowli, który zostanie odzwierciedlony w makiecie. Architekci i graficy tworzą projekty wykonawcze, komputerowo przetwarzane na trójwymiarowy obraz.
Na bryle o odtworzonej kolorystyce z epoki montuje się dachy, rynny i setki innych elementów oraz nakłada wystrój zewnętrzny – kolumny, rzeźby, sztukaterie itp. Wszystko jest odpowiednio fakturowane, barwione i wizualnie subtelnie postarzone. Miniatury rzeźb wykonywane są rękami artystów. Powstają również elementy otoczenia budynków, takie jak bruk, latarnie, słupy ogłoszeniowe, a także dorożki, samochody i figurki w strojach z epoki.
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego
ul. Senatorska 38, Warszawa
Szczegóły: www.miniaturymazowieckie.pl