We włoskim grobowcu odkryto niezwykłe malowidło. Wykonali je starożytni Etruskowie
Archeolodzy we Włoszech odnaleźli grobowiec, w którym zidentyfikowano 2500-letnie malowidła naskalne. Przedstawiają różne sceny z udziałem kobiet i mężczyzn.

Spis treści:
Archeolodzy od wielu lat prowadzą wykopaliska w miasteczku Tarquinia, które znajduje się na północny zachód od Rzymu, w regionie Lacjum i prowincji Viterbo. Prace odbywały się na terenie starożytnej nekropolii. Podczas badań w 2022 roku uczeni natrafili na wyjątkowy grobowiec, ale dopiero w 2024 roku został dokładnie odkopany i przeanalizowany. Okazało się, że na jego ścianach znajdowały się malowidła przedstawiające różne sceny. Według badaczy powstały ok. 2500 lat temu i zostały stworzone przez Etrusków.
Kim byli Etruskowie?
Etruskowie to starożytny lud, który zamieszkiwał północną część Italii, a przede wszystkim region Etrurii, od VII wieku p.n.e. do I wieku n.e. Stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację, która miała olbrzymi wpływ na kulturę Rzymian. Niektórzy uważają nawet, że cywilizacja rzymska jest w rzeczywistości kontynuacją cywilizacji etruskiej pod inną nazwą i z innym językiem.
Uważa się, że Rzymianie zapożyczyli od Etrusków wiele mitów, np. ten dotyczący Eneasza, rytuałów i praktyk religijnych, a nawet ubiory i odznaki, w tym tzw. triumf (triumphus), czyli w antycznym Rzymie najwyższe wyróżnienie, jakie otrzymywał wódz za swe zwycięstwa na polu walki. Z powodu braku wielu informacji o cywilizacji Etrusków są to jednak wyłącznie hipotezy.
Etruskowie byli mistrzami w dziedzinie metalurgii, praktykowali medycynę, a także zajmowali się astronomią. Odkrycia archeologiczne wskazują, że byli również sprawnymi inżynierami. Co ciekawe, nie narzekali na głód jak wiele innych cywilizacji z tamtego okresu, a wręcz stawali się ludem bogatym.
Sceny z życia codziennego Etrusków
Odkrycie grobowca przez włoskich archeologów rzuca nowe światło na zwyczaje Etrusków. Badacze w swoim oświadczeniu podkreślają, że kolorowe malowidła przedstawiają różne sceny z życia codziennego. To przede wszystkim ludzie pracujący w kuźni, a raczej warsztacie metalurgicznym. Jedna ze scen przedstawia mężczyzn i kobiety tańczących obok flecisty. Z kolei inny na innym obrazie widoczna jest zmarła kobieta, nad którą pochyla się dwóch mężczyzn.
Badacze uważają, że w grobowcu najprawdopodobniej pochowano rodzinę, która zajmowała się wyrobami metalowymi. Malowidła przedstawiają z kolei ich sceny z życia i miały upamiętniać zmarłych. – Umieszczenie wyjątkowej sceny kuźni w malowanej dekoracji jednej ze ścian pozwala nam dostrzec źródło bogactwa tej rodziny, która najwyraźniej zajmowała się metalurgią — powiedział Live Science Daniele Federico Maras, dyrektor Narodowego Muzeum Archeologicznego we Florencji i kierownik zespołu, który odnalazł grobowiec.
Praktyki protoplastów rzymskiej cywilizacji
Maras dodaje, że scena, na której widać roztańczonych ludzi, którzy wsłuchują się w dźwięki muzyki, może w rzeczywistości przedstawiać pogrzeb jednego z członków rodziny. Archeolog podkreśla, że mógł być to rodzaj żałobnego tańca, który miał na celu oddanie czci zmarłemu. Naukowiec dodaje również, że w grobowcu nie znaleziono żadnych szczątków ani darów grobowych, co wskazuje, że miejsce to zostało splądrowane. – Sam grobowiec jest słabo zachowany i został naznaczony przez czas – wyjaśnił.
– W Tarquinii zidentyfikowano i sklasyfikowano około 6500 grobowców, a malowidła naskalne odkryto w ok. 200 z nich – mówi Maras. – Jednak tylko w kilkudziesięciu znaleziono obrazy, które przedstawiają konkretne sceny z życia lub zawierają informacje, które rzucają światło na tradycje i praktyki starożytnych ludów. Właśnie dlatego jest to wyjątkowe odkrycie – tłumaczy badacz.
Źródło: LiveScience
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".