W tym artykule:

  1. Ludzki szkielet sprzed narodzin Chrystusa
  2. Co odkryli polscy archeolodzy?
  3. Początki rolnictwa w Europie
  4. Odkrycia archeologiczne w Polsce
Reklama

Ostatnie odkrycie polskich archeologów zelektryzowało badaczy na całym świecie. Niedaleko Krakowa znaleziono ludzki szkielet sprzed około 7 tys. lat. Jak przekazał mediom archeolog Paweł Micyk, osoba została pochowana w ziemi o niekwasowym składzie chemicznym. To pomogło zachować szczątki w dobrym stanie.

Ludzki szkielet sprzed narodzin Chrystusa

Na tym etapie archeolodzy nie są w stanie ustalić, kim był pochowany lub pochowana. Więcej informacji ma przynieść analiza antropologiczna. Badacze planują także radiowęglowe datowanie szkieletu. To pozwoli ustalić, dokładne ramy czasowe, w których żył człowiek z okolic dzisiejszego Krakowa. W miejscu pochówku znaleziono również fragmenty krzemienia.

Znalezisko skomentowała Małgorzata Kot, adiuntka na Uniwersytecie Warszawskim. – To jeden z najwcześniejszych neolitycznych rolników, którzy przekroczyli Karpaty od południa i przybyli do Polski – napisała w mailu do redakcji Live Science.

W Polsce znaleziono ludzki szkielet sprzed 7 tys. lat / fot. Pawel Micyk & Lukasz Szarek

Co odkryli polscy archeolodzy?

Archeolożka podkreśliła, że nadal niewiele wiemy o kulturze tych pierwszych rolników. Zwłaszcza o ich praktykach pogrzebowych. Wiadomo, że chowali zmarłych w osadach lub wytyczonych cmentarzach, choć nekropolie były rzadkością.

– Trzeba sobie wyobrazić, że ci rolnicy wkraczali na zupełnie nowy dla nich teren. Krainę głębokich lasów Niziny Środkowoeuropejskiej. Krainę o ostrzejszym klimacie, ale też zamieszkaną już przez innych ludzi – kontynuowała Kot w mailu.

Rolnicy zastali w Europie łowców-zbieraczy. Obie grupy współistniały przez około dwa tysiąclecia. Nie wiadomo jednak, jak wyglądały ich wzajemne relacje.

Początki rolnictwa w Europie

Migracje miały duży wpływ na rozwój rolnictwa w Europie. Historyczne miejsca łączone z rozwojem upraw rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Wśród nich za jedno z najstarszych uważa się jaskinię Franchthi w południowo-wschodniej Grecji. Badacze znaleźli tam między innymi orzeszki pistacjowe i soczewicę sprzed 11 tys. lat oraz groch i gruszki sprzed 7,5 tys. lat.

Zaawansowane rolnictwo nie tylko zmieniło styl życia naszych przodków. Przełożyło się też na ich większą żywotność i liczebność populacji. W 600 roku n.e. Europę zamieszkiwało około 14 milionów ludzi. W 1300 roku były to już 74 miliony. Ogromny wzrost wynikał nie tylko z metod funkcjonowania rolnictwa, ale też zakończenia wojen związanych z najazdami obcych nacji.

Kim byli pierwsi ludzie, którzy opuścili Afrykę? Naukowcy na tropie naszych korzeni

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych twierdzi, że zdefiniowanie „pierwszych” Homo sapiens jest trudniejsze, niż dotychczas zakładano. Badania genomów wykazały, że ponad 400 000 lat t...
Maroko
Stanowisko archeologiczne w Maroku, w którym odnaleziono najstarszego przedstawiciela Homo sapiens, fot.Shannon McPherron/Nature

Odkrycia archeologiczne w Polsce

Nie tylko w Egipcie archeolodzy mają pełne ręce roboty. Co jakiś czas w Polsce również odnajdywane są cenne pamiątki sprzed wieków, a nawet tysiącleci. I tak na przykład w 2021 r. członkowie annopolskiej Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia SZANSA i opatowskiego Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” odkryli w Zawichoście prawie 2000 srebrnych monet. Precjoza Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego najprawdopodobniej zostały zakopane między rokiem 1170 a 1179.

Z kolei w Dolinie Śmierci w Chojnicach grupa innych badaczy trafiła na szczątki ofiar nazistowskich zbrodni. Łączna waga zabezpieczonych ludzkich kości przekraczała tonę. Wcześniej w tym samym miejscu znaleziono między innymi łuski pochodzące z amunicji stosowanej w karabinach Mauser.

Reklama

Polscy archeolodzy świecą triumfy nie tylko w kraju, ale również za granicą. Śmiało można ich zaliczyć do światowej czołówki. To właśnie badacze z Polski odkryli system kanałów pod Machu Picchu czy starożytną grę planszową na terenie dzisiejszego Omanu.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama