To miało zniknąć na zawsze. Majowie zostawili po sobie więcej, niż sądziliśmy
Nowe znaleziska w Gwatemali, w tym monumentalne piramidy i rzeźby przodków, ukazują nieznane dotąd aspekty kultury Majów. To potwierdzenie ich niezwykłych umiejętności w dziedzinie architektury.

Spis treści:
Wielu osobom cywilizacja Majów kojarzy się wyłącznie z monumentalnymi piramidami i kalendarzem końca świata. Archeolodzy i historycy wiedzą jednak, że Majowie tworzyli zaawansowaną kulturę z rozbudowanym systemem pisma. Mieli też ogromną wiedzę w zakresie matematyki czy astronomii. Ich wyrafinowana architektura obejmowała nie tylko imponujące świątynie, o czym przypominają kolejne odkrycia.
Nieznane oblicze cywilizacji Majów
Cywilizacja Majów ukształtowała się około 2000 r. p.n.e. i osiągnęła swój rozkwit między 400 a 900 r. n.e., obejmując tereny dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Belize oraz części Hondurasu i Salwadoru. I to właśnie w północnej Gwatemali archeolodzy odkryli niedawno pozostałości kompleksu liczącego niemal 3000 lat. Majowie wybudowali tam sanktuaria, piramidy oraz unikalny system kanałów. Kompleks został zlokalizowany w trzech miejscach – Los Abuelos, Petnal i Cambrayal. To okolice znanego stanowiska archeologicznego Uaxactún, w regionie Petén.
Nazwa „Los Abuelos” jest nawiązaniem do dwóch ludzkich figur wykutych w skale. Według badaczy mogą one przedstawiać parę przodków. To w połączeniu z licznymi świętymi sanktuariami sugeruje, że miejsce pełniło funkcję rytualną.
– Znajduje się tu jedno z najważniejszych centrów rytualnych w regionie, z godnymi uwagi sanktuariami, które pomagają nam ponownie ocenić naszą wiedzę na temat historii Majów – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister kultury i sportu Gwatemali, Luis Rodrigo Carrillo.
Rekonstrukcja jednego z ołtarzy przedstawia pomalowane panele w kolorach czerwonym, czarnym i żółtym oraz postać w pióropuszu, otoczoną tarczami lub insygniami władzy.
Majowie zaskakują inżynierią
Na wschód od Los Abuelos znajduje się Petnal, gdzie odkryto piramidę o wysokości 33 metrów. Na jej szczycie zachowały się dwa pomieszczenia z dekoracjami ściennymi, zawierającymi różnorodne symbole. Z kolei w Cambrayal, oddalonym o niespełna pięć kilometrów od Los Abuelos, archeolodzy natrafili na unikalne kanały wodne wewnątrz pałacu. To zaskakujące znalezisko świadczy o zaawansowanej inżynierii i może zmienić dotychczasowe wyobrażenia na temat wykorzystania wody w architekturze Majów.
– Te miejsca tworzą nieznany wcześniej trójkąt miejski, którego istnienia nie byliśmy świadomi. Odkrycia te stanowią kolejne potwierdzenie wielkości kultury Majów, którą dziś dzielimy ze światem – przekazało ministerstwo w oficjalnym oświadczeniu.
W obrębie krasowego basenu Mirador–Calakmul odkryto również 964 osady połączone siecią grobli. Udało się to dzięki technologii lotniczego laserowego skanowania terenu (LiDAR), która umożliwia mapowanie ukrytych struktur pod koroną drzew tropikalnych lasów.
Źródła: Ministerstwo Kultury i Sportu Gwatemali, CNN
Nasz autor
Mateusz Łysiak
Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.