W tym artykule:

  1. Naukowcy twierdzą, że pewne cechy neandertalczyka mają wpływ na współczesne lecznictwo
  2. Czy człowiek neandertalski krzyżował się z człowiekiem współczesnym
  3. Kluczowy gen
  4. Co nas łączy z neandertalczykami
Reklama

Człowiek neandertalski to wymarły przedstawiciel rodzaju homo, niekiedy klasyfikowany jako podgatunek człowieka rozumnego lub gatunek odrębny – Homo neanderthalensis. Naukowcy są zgodni, że neandertalczycy żyli w Eurazji jeszcze około 40 tys. lat temu. Prawdopodobnie mieli kontakt z homo sapiens na terenie dzisiejszego Bliskiego Wschodu. Pierwsze cechy neandertalczyka pojawiły się u człowiekowatych w Europie ok. 400–350 tysięcy lat temu.

Naukowcy twierdzą, że pewne cechy neandertalczyka mają wpływ na współczesne lecznictwo

Szwedzcy naukowcy w trakcie ostatnich badań analizowali, jak wygląda proces rozkładu leków takich jak: warfaryna, ibuprofen i statyny (stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi). Wyniki były zaskakujące. Jak się okazało, enzymy, które biorą udział w metabolizmie leków u niektórych osób, mogą mieć pochodzenie neandertalskie.

To nie ludzie są winni zagładzie neandertalczyków. Tylko fakt, że płodzili dzieci z krewnymi

Z niejasnych powodów 40 tys. lat temu neandertalczycy zniknęli z powierzchni naszej planety. Stało się to po 350 tys. lat zupełnie niezłego funkcjonowania na Ziemi. Badacze z Holandii są zda...
To nie ludzie są winni zagładzie neandertalczyków. Tylko fakt, że płodzili dzieci z krewnymi
Getty Images

– Naszym zdaniem to jest niezwykle rzadki, jeśli nie jedyny przykład, że cechy człowieka neandertalskiego mają bezpośredni wpływ na współczesne lecznictwo. Niektóre dawki konkretnych leków mogą być dużo bardziej toksyczne dla osób, które mają w sobie pewne geny neandertalczyka – wyjaśnia główny autor badania, Hugo Zeberg, genetyk ewolucyjny z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Czy człowiek neandertalski krzyżował się z człowiekiem współczesnym

Od wielu lat w świecie nauki trwają spory, czy neandertalczycy mogli krzyżować się ze współczesnym Homo sapiens. Odkrycia choćby w Portugalii, Rumunii i na Morawach mogą sugerować, że dochodziło do krzyżowania się gatunków H. Sapiens neanderthalensis z H. sapiens sapiens. Odkrycia te stały się podstawą hipotezy o możliwości wchłonięcia neandertalczyków do populacji człowieka rozumnego.

Neandertalczycy toczyli wojnę z ludźmi przez 100 tys. lat. Właśnie to odkryto

Około 600 tys. lat temu ludzkość podzieliła się na dwie grupy. Jedna została w Afryce, druga ruszyła mostem lądowym do Azji i Europy. Tymi wędrowcami byli neandertalczycy, Homo neandertha...
wojna
Czaszka neandertalczyka fot. Smithsonian Institution

Autorzy badania twierdzą, że dziedzictwo genów, które współcześni ludzie otrzymali od człowieka neandertalskiego, czyli które dokładnie geny niektórzy z nas mają po neandertalskich przodkach, nie jest jeszcze w pełni odkryte. Jest za to coraz więcej dowodów na to, że pewnych cech może być więcej i mają one wpływ na różne aspekty życia ludzi. Uczeni sugerują, że ta spuścizna może być przyczyną wielu różnic biologicznych pomiędzy ludźmi.

Kluczowy gen

Uczeni swoje odkrycie opisali na łamach czasopisma naukowego „The Pharmacogenomics Journal”. Według nich chodzi o gen CYP2C9, który jest genem kodującym cytochromu P450. To białko z grupy enzymów, które wykazuje aktywność monooksygenazy.

Nowe badanie: homo sapiens i neandertalczyków łączył międzygatunkowy seks

Sformułowanie “dziki seks” nabrało właśnie nowego znaczenia – najnowsze badania genomów wykazały, że ludzie i neandertalczycy na terenie Eurazji często ze sobą spółkowali. Jako lud...
Neandertaczycy ilustracja fot. EAST NEWS/Leemage
fot. EAST NEWS/Leemage

Jedną z jego funkcji jest katalizowanie reakcji hydroksylowania, która odgrywa bardzo ważną rolę w syntezie cholesterolu ze skwalenu. Mówiąc prościej, cytochrom P450 jest ważnym elementem w metabolizmie ksenobiotyków, czyli związków chemicznych, które są obce dla ludzkiego organizmu i nie spotyka się z nimi w naturze.

Co nas łączy z neandertalczykami

Naukowcy ze Szwecji podkreślają, że istnieje kilka typów genu CYP2C9. Każdy z nich cechuje się odmienną zdolnością metabolizmu leków. Przy niektórych proces ten zachodzi dużo wolniej. Badacze postanowili porównać typy genów współczesnych z DNA szczątek neandertalczyków.

Okazało się, że dwa warianty cytochromu P450 były bardzo podobne do tych, które występowały u człowieka neandertalskiego. Te same, które gorzej radziły sobie z metabolizmem ksenobiotyków. Uczeni są przekonani, że te właśnie geny zostały przekazane ludziom, gdy nasze gatunki mieszały się dziesiątki tysięcy lat temu.

Reklama

Źródło: The Pharmacogenomics Journal

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama