Najnowsze odkrycie jest swoistym dopełnieniem poprzednich wykopalisk. W trakcie poprzednich prac znaleziono wyrzeźbione ciała bez głów. Gokhan Coskun, archeolog z Kütahya Dumlupınar University i koordynator prac przyznaje, że posągi są bardzo istotnym z punktu widzenia światowej kultury odkryciem - To dla nas bardzo ważne znalezisko, ponieważ, pokazuje, że politeistyczna kultura starożytnej Grecji istniała bardzo długi czas i nie straciła na ważności w epoce rzymskiej. Dodatkowo rzeźby mogą sugerować, że w tym regionie działał warsztat rzeźbiarski. - Badacze odnaleźli fragmenty statuy bóstw w dawnym korycie rzeki, która płynęła przez starożytne miasto. Obydwie głowy wykonane są z wapienia. Afrodyty ma ok. 48 cm. wysokości, a Dionizosa ok. 43 cm. Naukowcy nie wiedzą jednak, jak to się stało, że głowy zostały oddzielone od reszty ciała.

Boscy kochankowie

Według mitologii greckiej Afrodytą była boginią miłości, piękna, płodności i pożądania. Dionizos zaś był bogiem wina, płodności i dzikiej natury. Jego ojcem miał być Zeus. Ich rzymskimi odpowiednikami są Wenus i Liber. Według starożytnych podań bogowie byli kochankam. Być może właśnie dlatego ich posągi były zakopane razem.

Afrodyta, czyli Wenus była szczególnie ważna dla starożytnych Rzymian. Symbolizowała ona „imperialną potęgę Rzymu. Jej pierwsze świątynie powstały w drugim stuleciu przed naszą erą. Bogini miała przynosić szczęście w bitwach żołnierzom, którzy mieli zanosić do niej swoje modły.

Warto zaznaczyć, że to nie jedyne rzeźby bogów, które zostały odnalezione w ostatnim czasie w Aizanoi. W sierpniu wykopany został posąg Higiei, greckiej i rzymskiej bogini zdrowia. Jest mniej więcej wielkości człowieka. Co ciekawe figura również była pozbawiona głowy. Archeologowie przyznają jednak, że znajdują bardzo dużo monumentów, które są w podobnym stanie. Higeja została odkryta w miejscu starożytnego targu, który funkcjonował w mieście. 

Miasto bogów

Aizanoi jest starożytnym miastem, które znajduje się na terenie dzisiejszej Turcji, w prowincji Kütahya, w dystrykcie Çavdarhisar (zachodnia część kraju). Ma bogatą historię osadnictwa, które datuje się nawet na trzecie tysiąclecie p.n.e. Jednak większość ruin miasta pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Aizanoi zostało odkryte przez europejskich podróżników w 1824 roku. Miasto słynie z jednej z najlepiej zachowanych świątyń Zeusa na świecie. Wybodowano ją najprawdopodobniej ok. 125 r. p.n.e. Znajduje się w centrum Aizanoi.

Z kolei w południowej części miasta możemy trafić na pierwszą na świecie giełdę. W tym okrągłym budynku od drugiej połowy II wieku funkcjonował bazar spożywczy, który później stał się targiem, na którym można było kupić praktycznie wszystko — również niewolników. W tym starożytnym mieście powstał również amfiteatr, teatr, nekropolie oraz stadion sportowy. Dziś do grona tych niezwykłych zabytków dołączają Dionizos i Afrodyta. Aizanoi znajduje się na liście informacyjnej światowego dziedzictwa UNESCO.

Turcja - kraj niezwykłych zabytków

Turcja jest krajem, w którym podziwiać możemy wiele perełek architektury z czasów Imperium Rzymskiego. Jednym z ważniejszych jest starożytne miasto Efez, które znajduje się w Turcji Egejskiej. Do I wieku p.n.e. było to jedno z największych miast całego Cesarstwa, a znajdująca się w Efezie Świątynia Artemidy jest jednym z siedmiu cudów świata. Oprócz tego w tym kraju możemy zwiedzić niezwykły teatr rzymski w Aspendos, w Anatolii (południowej Turcji). Jego budowa przypada na połowę II wieku n.e. Jest to najlepiej zachowany teatr antyczny w Azji Mniejszej. Budowla była w stanie pomieścić 12 tysięcy widzów. Warto również wspomnieć o Tunelu Tytusa (południowa Turcja), który robi piorunujące wrażenie swoim majestatem i wielkością.