Czas pradawnych olbrzymów przeminął bezpowrotnie, ale także współczesna era ma swoich gigantów, którzy swoim majestatem górują nad pozostałymi przedstawicielami królestwa dzikiej fauny. Co właściwie należy rozumieć, mówiąc o największych zwierzętach świata? Można je klasyfikować pod względem długości, wzrostu czy wagi, ale każde z nich i tak będzie charakteryzowało się innymi rozmiarami i pokrojem ciała. Aby uprościć nieco tę klasyfikację, zebraliśmy największych reprezentantów poszczególnych gromad.

Rekin wielorybi

Zaczynamy od największej współcześnie żyjącej ryby. rekin wielorybi, bo o nim mowa, jest przedstawicielem rzędu rekinów dywanowych z rodziny Rhincodontidae. Może osiągać 16 metrów długości, a masa jego ciała dochodzi do 12 ton! Charakteryzuje się masywną głową i gigantyczną paszczą.

Mimo że powszechnie jest określany mianem żarłacza wielorybiego, to nie należy mylić go z krewniakami będącymi najdoskonalszymi maszynami do zabijania. rekin wielorybi to łagodny olbrzym, który żywi się drobnymi rybami i planktonem. Żyje w przybrzeżnych i oceanicznych wodach Pacyfiku, Atlantyku i Oceanu Indyjskiego.

Płetwal błękitny

Mimo że rekin wielorybi jest największą rybą świata, to w oceanicznych głębiach musi uznać wyższość największego ssaka morskiego. Płetwal błękitny jest największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek występowało na naszej planecie. Osiąga 30 metrów długości, a jego waga dochodzi do 180 ton. Aby móc lepiej zrozumieć ogrom tego kolosa, wystarczy wyobrazić sobie, że sam jego język waży niemal 3 tony, a serce - ok. 700 kilogramów! Płetwale błękitne odżywiają się przede wszystkim krylem, czyli skorupiakami planktonowymi. Występują we wszystkich oceanach. Największa populacja zamieszkuje półkulę południową. Rzadziej spotyka się je w wodach półkuli północnej, a w okolicach równika nie występują. Ciekawostka - płetwal błękitny kilkukrotnie był widziany w wodach Morza Bałtyckiego.  

Kałamarnica olbrzymia

Morskie głębiny kryją jeszcze jednego giganta. Kałamarnica olbrzymia jest największym przedstawicielem głowonogów. Pojawia się masa doniesień o osobnikach, których długość ma przekraczać 25 metrów, jednak największy udokumentowany okaz liczył sobie 14 metrów długości. Przedstawiciele tego gatunku odżywiają się rybami i innymi głowonogami. Żyją na głębokości ok. 1000 metrów, co sprawia, że są rzadko obserwowane.

Pyton siatkowy

Pod względem długości ciała, pyton siatkowy to największy gad na świecie. W 2016 roku w Malezji złowiono okaz, który mierzył aż 8 metrów! Naturalnym środowiskiem tych gigantycznych dusicieli są lasy deszczowe Azji (przede wszystkim południowa i południowo-wschodnia część kontynentu). Pytony siatkowe polują na małe i średnie ssaki, czasami także na ptaki, jednak jeżeli nadarzy się okazja, potrafią złowić także większą zwierzynę - znany jest przypadek, gdy wąż pożarł 60-kilogramową świnię.

Krokodyl różańcowy

O ile pyton siatkowy jest najdłuższym gadem świata, to wymieniając największe zwierzęta, po prostu nie można pominąć krokodyla różańcowego. Dorosłe samce osiągają ok. 5 metrów długości, ale znane są też ponad 6-metrowe osobniki. Sama czaszka krokodyla różańcowego mierzy ponad 80 centymetrów. W kwestii pokarmu, ten gigant nie jest specjalnie wybredny.

Poluje na wszystko - ptaki, gady, małe i średnie ssaki, a gdy nadarzy się okazja złowienia dużej zdobyczy, nie waha się ani chwili. Na swą zdobycz czyha zanurzony w wodzie, ale w porze nocnej wychodzi na ląd, gdzie wbrew pozorom porusza się sprawnie i szybko, co pozwala mu skutecznie polować na napotkaną zwierzynę (choć nie pogardzi też padliną). Krokodyle różańcowe występują na południowo-wschodnich obszarach Azji i w północnej części Australii.  

Salamandra olbrzymia chińska

Także świat płazów ma swoich olbrzymów. Jego największym przedstawicielem jest salamandra olbrzymia chińska, zaliczana do płazów ogoniastych. Zwierzę charakteryzuje się dużą, spłaszczoną głową ze ściętym pyskiem. Osiąga długość na poziomie 1,8 metra. Występuje w chińskich rzekach, a jej pokarmem są głównie owady, skorupiaki i małe ryby.

Słoń afrykański

Czas na największego ze wszystkich lądowych ssaków. Słoń afrykański osiąga 2,5-3,5 m wysokości i może ważyć ok. 6400 kg. Największy udokumentowany osobnik (odkryty w Angoli) mierzył 3,96 m wysokości i ważył aż 11 ton!

Dawniej te majestatyczne ssaki zasiedlały niemal całą Afrykę. Obecnie najliczniej występuje w Sudanie, Kongo i na wschodnich obszarach kontynentu. To roślinożerca, który żywi się kępami traw, krzewami i liśćmi drzew. Słonie afrykańskie przepadają też za owocami i jeżeli zdarzy się, że ich trąba nie sięgnie pokarmu, potrafią nawet złamać pień drzewa. 

Struś czerwonoskóry

W zestawieniu nie może zabraknąć największego reprezentanta królestwa ptaków. Struś czerwonoskóry osiąga ponad 270 cm wzrostu (samice są mniejsze, dorastają do 180 cm) i może ważyć nawet 125 kg (masa samicy to 90 kg). Natura wyposażyła je w potężne nogi, dzięki którym potrafią gnać z szybkością dochodzącą do 100 km/h. Zamieszkuje Afrykę, a jego pokarmem są trawy, liście, nasiona, korzenie, czasami także owoce.

Weta olbrzymia

Czas na największego owada świata. Weta olbrzymia przypomina nieco pozbawionego skrzydeł świerszcza, ale jest od niego znacznie większa - dorosły samiec osiąga długość przekraczającą 7 cm i wagę ok. 35 g! Występuje w Nowej Zelandii, obecnie głównie w obszarze wyspy Little Barrier. Choć wygląda dość groźnie, odżywia się wyłącznie roślinami, przede wszystkim liśćmi. 

Pawica atlas

Nasze zestawienie zamyka największa ćma świata - pawica atlas. Rozpiętość skrzydeł tego kolosa sięga 30 cm! Występuje w tropikalnych i subtropikalnych lasach Azji. W stadium larwalnym są polifagami, co oznacza, że mogą odżywiać się różnorodnym pokarmem. W stadium dojrzałym, ich narządy gębowe ulegają uwstecznieniu i nie są już w stanie pobierać pokarmu. W swoim krótkim życiu, korzystają z zapasów energetycznych zgromadzonych wcześniej.