W genotypie największych kotów domowych można znaleźć geny dziko żyjących osobników, które nigdy nie zostały udomowione. Choć ich rozmiary nie wskazują na to, w kontaktach z opiekunami zachowują się jak wielkie przytulanki. Uwielbiają pieszczoty i beztroskie wylegiwanie się na kolanach właściciela.

Większości z nas, koty kojarzą się z małymi, potulnymi zwierzakami. Nie zapominajmy jednak, że także domowe mruczki pochodzą od dzikich zwierząt, a tych w naturze jest cała masa. Co się stanie, gdy zmiesza się geny kota domowego z gatunkami żyjącymi na wolności? Ano, powstaną największe rasy kotów domowych, które przy okazji są wyjątkowo piękne (zresztą, nawet najbrzydsze koty są piękne na swój sposób).

Podobnie jak największe psy na świecie, wykazują siłę i zwinność adekwatną do swojej budowy ciała. Większość z nich uwielbia ruch, ale w zestawieniu dużych mruczków znajdą się też kanapowce, których żywiołem jest błogie lenistwo. O jakich rasach mowa? Przedstawiamy zestawienie siedmiu największych kotów domowych. 

Kot syberyjski

kot syberyjski

Zestawienie dużych, rasowych mruczków otwiera kot syberyjski. Obdarzony niezwykłą gracją i wspaniałym futrem, przez wielu uważany jest za jednego z najpiękniejszych przedstawicieli swojej rodziny. Mimo znacznych gabarytów, koty syberyjskie są niezwykle zwinne i skoczne. Na co dzień tego nie widać, ale te sympatyczne futrzaki z całą pewnością nie mogą być określane jako najwolniejsze zwierzęta na świecie. Gdy trzeba, obły i teoretycznie ociężały osobnik potrafi błyskawicznie poderwać się z miejsca.

Wypada zaznaczyć, że ta rasa jest obdarzona nie tylko sprytem, ale i sporą inteligencją. Chcesz zamknąć swojego pupila w pokoju? Zapomnij o tym. Zwierzak w mgnieniu oka zorientuje się, do czego służy klamka. Średnia waga kocura to 7-10 kg, ale spotykane są też osobniki o wadze 12 kg. Kotki są lżejsze. Ich waga zamyka się w przedziale 4-6 kg.

Kot norweski leśny

kot norweski leśny

Kolejny mruczek na naszej liście to przedstawiciel rasy naturalnej, co oznacza, że nie powstał w wyniku "krzyżówek". Jak wskazuje na to sama nazwa, kot norweski leśny pochodzi ze Skandynawii. Mimo że mówimy tu o dzikim zwierzęciu, które zostało udomowione, nie należy obawiać się jego agresywnej natury. W kontaktach z człowiekiem, okazuje się wyjątkowo łagodny i przyjacielski. Jest przy tym niezwykle energiczny. Harce, zabawy, wygłupy - to jego żywioł. Nie ma jednak natury typowej maskotki i gdy znudzi się pieszczotami, poszuka sobie spokojniejszego miejsca.

W naturze wykazuje niezwykłą zdolność wspinania się niemal na każdą powierzchnię - od drzew, po skalne ściany. Ta cecha towarzyszy także udomowionym osobnikom. Jeżeli opiekun zwierzęcia nie zadba o odpowiednie akcesoria, do wspinaczki posłużą mu meble, a nawet drzwi. Kotki osiągają wagę od 5 do 8 kg, a kocury -  od 6 do 10 kg.

Kot bengalski

kot bengalski

Popularny bengal wygląda jak zwierz z dżungli. Właśnie taki zamysł przyświecał hodowcom tej rasy - chcieli stworzyć kota, którego futro byłoby maksymalnie podobne do szaty lamparta. Nie było to łatwe, gdyż przez długi czas dzika natura dominowała w charakterze tego zwierzęcia. Dziś większość problemów jest już tylko historią, ale koty bengalskie nadal są dość wymagające w kwestii opieki i często zdarza się, że przejawiają nieufność wobec obcych. Potrafią silnie przywiązać się do opiekuna, ale wciąż pozostają dość niezależne i zdystansowane.

Bengale uwielbiają zabawę. Są niezwykle zwinne i żywiołowe. Należy uważać na ich wrodzoną ciekawość, bo nawet dorosły kot potrafi wetknąć łapę tam, gdzie nie powinien, np. do stojącego na kuchence garnka. Kocury osiągają wagę do 10 kg. Wyraźnie lżejsze kotki ważą od 3 do 6 kg.

Maine coon

maine coon

Maine coon to wymarzony towarzysz dla opiekuna, który oczekuje od swojego pupila dużego przywiązania. Ten spory mruczek nie odstępuje właściciela nawet na krok, towarzysząc mu we wszystkich codziennych czynnościach. Pójdzie za nim nawet na koniec świata, bo wyjątkowo łatwo adaptuje się do nowych warunków. Ta rasa dobrze czuje się w mieszkaniu, ale jeszcze lepiej w domu z ogrodem.

To silny i zwinny zwierzak, który przy okazji jest niezwykle sprawnym łowcą. Od czasu do czasu, z całą pewnością będzie chciał dać upust swoim myśliwskim zapędom. Nie jest szczególnie skoczny, ale potrafi się wspinać. Kocury charakteryzują się wagą od 5 do 10 kg, a kotki - od 5 do 8 kg. Nie jest to jednak regułą, bo niektóre osobniki są większe i cięższe.

Chausie

chausie

Chausie to jeden z najbardziej przysadzistych kotów domowych. Jego silna i muskularna sylwetka jednoznacznie wskazuje na pochodzenie tej rasy - to krzyżówka kota domowego z żyjącym dziko azjatyckim kotem błotnym. Po swoich dzikich przodkach odziedziczył siłę i odwagę. Jest jednak zwierzęciem towarzyskim, które silnie przywiązuje się do swojego opiekuna.

Nigdy nie można jednak zapominać o jego pochodzeniu. Nie zaleca się pozostawiania tego mruczka z małymi dziećmi. Lepiej też nie wypuszczać go na zewnątrz, gdyż najprawdopodobniej do głosu dojdzie jego zew wolności. Dorosłe osobniki osiągają wagę w przedziale 7-11 kg.

Savannah

Savannah

Największe psy na świecie imponują swoimi rozmiarami, ale największe koty domowe wcale nie ustępują im w kategorii "efektu wow". Savannah to jeden z największych mruczków i nie powinno to nikogo dziwić - ta piękna rasa powstała ze skrzyżowania kota domowego z serwalem, czyli dzikim kotem afrykańskim. Co warte podkreślenia, cechy jego przodków uwidaczniają się nie tylko w majestatycznym wyglądzie, ale także w charakterze.

Savannah jest pełen wigoru i temperamentny. Leniwe leżenie na kanapie? To nie dla niego, ten kociak uwielbia ruch. Bywa jednak niezwykle uczuciowy, co wynika z silnego przywiązania do opiekuna. Gdy ułoży się na kolanach właściciela, z całą pewnością nie pozostanie niezauważony - kocury mogą ważyć 12 kg, a niektóre nawet 20 kg! 

Ashera

Naszą listę zamyka Ashera - hipoalergiczna rasa opatentowana przez firmę Lifestyle Pets. Te piękne zwierzęta powstały w wyniku skrzyżowania dzikiego kota afrykańskiego z azjatyckim kotem bengalskim i kotem domowym. To aktywne, żywiołowe zwierzęta, które uwielbiają ruch. W kontaktach z opiekunem są niezwykle przyjacielskie. Zależnie od pokolenia, a co za tym idzie - od ilości dzikiej krwi - waga dorosłych osobników waha się w przedziale 6-12 kg.