Koty i psy od zawsze przedstawiani są jako śmiertelni wrogowie. Trzeba wiedzieć, że wzajemna niechęć wynika z naturalnych zachowań przedstawicieli obu gatunków. Psy instynktownie gonią zwierzynę, która przed nimi ucieka, a koty instynktownie uciekają przed większym i silniejszym drapieżnikiem.

Na szczęście praktyka pokazuje, że mruczki mogą przyjaźnić się z psami. Nawet jeżeli zwierzakom nie uda się nawiązać prawdziwej zwierzęcej więzi, mogą się wzajemnie akceptować i nie wyrządzać sobie krzywdy. Choć nie można ukryć, że taki stan rzeczy jest możliwy do osiągnięcia tylko wtedy, gdy opiekun wykaże się odpowiednim podejściem.

Które rasy najlepiej się dogadują?

Jeżeli jest to możliwe, warto zaplanować dobór czworonogów właśnie w taki sposób, by dość łatwo udało im się nawiązać poprawną relację. Trzeba bowiem wiedzieć, że niektóre rasy psów i kotów łatwiej nawiązują międzygatunkowe relacje.

Psy, które dobrze dogadują się z kotami, to przede wszystkim:

 • bernardyny,
 • nowofundlandy, 
 • labradory,
 • golden retrivery,
 • bassety,
 • maltańczyki,
 • mopsy,
 • buldogi angielskie,
 • buldogi francuskie.

Wymieniając koty, którym zaakceptowanie psa w domu przychodzi dość łatwo, należy wskazać przede wszystkim na następujące rasy:

 • sfinksy,
 • koty norweskie leśne,
 • koty birmańskie,
 • koty brytyjskie,
 • ragdolle.

Należy pamiętać, że wybór jednej z wymienionych ras w żadnym wypadku nie jest gwarancją sukcesu. Trzeba bowiem pamiętać, że każde zwierzę to wybitna indywidualność. Może się zdarzyć, że duży, silny pies zaliczany do tzw. agresywnych ras lepiej dogada się z mruczkiem niż spokojny labrador. 

Największą szansę na sukces mają opiekunowie szczeniąt i kociąt

W jakim wieku powinny być zwierzaki, by pomiędzy nimi mogła wytworzyć się nić porozumienia? O wzajemną akceptację najłatwiej jest w sytuacji, w której pod jednym dachem mają zamieszkać mały psiak i kociak. Szczenięta i małe kotki najczęściej nie przejawiają lękliwych i agresywnych zachowań.

Przeciwnie, jako zwierzęta ufne chętnie podejmują wspólne zabawy, a nawet jedzą z jednej miski i śpią na wspólnym leżu. To najbardziej komfortowa sytuacja. Istnieje duża szansa, że zwierzaki przyzwyczajane do siebie od pierwszych tygodni życia nawiążą autentyczną przyjaźń i w przyszłości nie będą sprawiały żadnych problemów behawioralnych. 

Nie każdy opiekun ma możliwość otoczenia troską szczeniaka i kociaka. Wiele osób decyduje się na przygarnięcie drugiego zwierzęcia, gdy pierwsze jest już dorosłe. W dość dobrej sytuacji są właściciele kotów. Dorosły osobnik najczęściej całkowicie ignoruje szczeniaka wprowadzonego do domu. Gdy mały psiak robi się zbyt natarczywy, kot najczęściej odgania go pacnięciem łapą, ale to wszystko. Wprowadzenie kociaka do domu, w którym mieszka dorosły pies, najczęściej okazuje się znacznie trudniejsze. W takiej sytuacji może upłynąć sporo czasu, zanim mruczek zostanie zaakceptowany.

Jak przygotować pierwsze spotkanie kota i psa?

Bez względu na wiek zwierząt, ich pierwsze spotkanie wymaga pewnych przygotowań. Zanim czworonogi spotkają się ze sobą, najpierw powinny poznać swój zapach. W tym celu warto dać im do powąchania coś, co należy do drugiego zwierzaka. Na tym etapie ważna jest obserwacja reakcji. Jeżeli reagują zaciekawieniem lub nawet obojętnością, to dobry znak.

Pierwsze spotkanie „pyskiem w pysk” musi przebiegać w warunkach całkowitej kontroli. Pies powinien mieć zapiętą smycz. Z kolei kota trzeba umieścić w transporterze. Należy pozwolić psu obwąchać kontenerek, w którym znajduje się jego przyszły towarzysz. Jeżeli nie przejawia agresji, istnieje duża szansa, że zwierzaki dość szybko nawiążą nić porozumienia. Trzeba też obserwować reakcje mruczka. Jeżeli kot nie jeży sierści i nie syczy, potraktuj to jako pozytywny sygnał.

Może jednak zdarzyć się, że mruczek będzie wyjątkowo niespokojny. Jak uspokoić kota wystraszonego obecnością psa? Ciepłym, kojącym głosem. Nie należy na siłę wyciągać go z bezpiecznego schronienia.

Otrzymując od zwierząt pozytywne sygnały, można wypuścić kota z transportera i odpiąć psu smycz. Trzeba jednak zachować dużą czujność i najlepiej mieć do pomocy drugą osobę. Jeżeli któreś ze zwierząt zareaguje agresją, spotkanie trzeba przerwać i powtórzyć na drugi dzień. Jeżeli pojawią się pozytywne zachowania, należy je utrwalić poprzez nagrodzenie czworonogów: pochwałą, głaskaniem lub smakołykiem.

Co zrobić, żeby kot nie bał się psa?

W wielu przypadkach kot ucieka przed psem nawet, gdy ten wykazuje nie agresję, a ciekawość. Jak oswoić kota z psem? Przede wszystkim nie na siłę. Mruczkowi należy zapewnić miejsce, w którym będzie mógł się schronić. Dobrym pomysłem jest ułożenie dodatkowego leża w wyżej położonym punkcie, do którego pies nie dosięgnie, np. na meblach. Z czasem kot zaufa psu na tyle, że przestanie się go bać.

Co zrobić, aby pies polubił się z kotem?

Więcej problemów sprawia sytuacja, w której pies nie wykazuje zamiaru zaakceptowania mruczka. Mając na względzie możliwość wystąpienia takiej reakcji, jeszcze przed przygarnięciem kota warto poddać psa choćby podstawowej tresurze.

Czworonóg powinien reagować na podstawowe komendy, jak „siad”, „zostaw” i „nie ruszaj”. W początkowej fazie kontakty obu zwierząt muszą być ograniczone. Pies powinien mieć zapiętą smycz i założony kaganiec. Dopiero gdy kolejne spotkania dadzą pozytywny efekt, będzie można zapewnić mu nieco więcej swobody, pamiętając o sprawowaniu nieustannej kontroli.

Po jakim czasie kot zaakceptuje psa?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na postawione wyżej pytanie. Niektóre czworonogi tolerują się już podczas pierwszego spotkania, choć częściej zdarza się, że zapoznanie trzeba powtarzać przynajmniej kilka razy. Bywa też tak, że nawiązanie porozumienia trwa kilka tygodni. W niektórych przypadkach konieczna jest natomiast pomoc behawiorysty.