Kilka dni temu media na całym świecie obiegło zdjęcie, które zrobił łazik NASA Curiosity. Widać na nim standardowy marsjański krajobraz, ale uwagę przykuwa jeden szczegół. W prawej części fotografii, w skale widoczny jest otwór, który przypomina „drzwi” do podziemnego pomieszczenia.

Od razu pojawiły się głosy, że jest to przejście do tajemniczego tunelu Marsjan. Nic dziwnego. Wszelkie wiadomości, które mogą sugerować istnienie obcych cywilizacji, zawsze rozpalają naszą wyobraźnie.

W internecie pojawiło się mnóstwo informacji, że otwór może być przejściem do marsjańskiego tunelu

Gorąca debata rozwiązała się przede wszystkim w mediach społecznościowych. Użytkownik ufoofinterest.org pisał na Twitterze: „Co to jest? Wejście do tajnego podziemnego tunelu?”. Tego rodzaju komentarzy pojawiła się niezliczona ilość, w szczególności wśród anglojęzycznej części internautów.

Najwięcej osób, które wierzą w Obcych, pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Z ubiegłorocznych badań wynika, że ok. 65 proc. Amerykanów wierzy w istnienie istot pozaziemskich. Ok. 51 proc. jest przekonanych, że zgłaszane co jakiś czas do mediów niezidentyfikowane obiekty latające są potwierdzeniem wizyt Obcych na Ziemi.

Co ważne, mają ku temu teoretyczne podstawy. Naukowcy już dawno zgodnie przyznali, że życie pozaziemskie istnieje. W niedawnych badaniach obliczyli nawet, kiedy ludzkość wejdzie w interakcje z Obcymi. Na szczęście (lub nie), musimy jeszcze na to długo poczekać.

„Tajemnicze wejście” wcale nie jest tak tajemnicze – to efekt naturalnego zjawiska

W przypadku enigmatycznego marsjańskiego wejścia mamy o wiele prostsze wyjaśnienie. Argument o innej cywilizacji należy jednak od razu zdementować. Eksperci są zgodni, że „otwór” widoczny na zdjęciu został wytworzony przez naturalną erozję. Marsjańskie wiatry oddziaływały przez długi czas na tę konkretną skałę.

Łazik wykonał zdjęcie kamerą masztową 7 maja. Jest to jednak bardzo powiększone ujęcie drobnej szczeliny w skale. NASA wyjaśnia, że otwór, który jest widoczny na fotografii, ma w rzeczywistości ok. 30 centymetrów szerokości i 45 centymetrów wysokości.

Naukowcy są zgodni, że erozja przyczyniła się do odpadnięcia kawałka skalnej ściany

Brytyjski geolog Neil Hodgson, który przez lata zajmował się geologią Marsa, powiedział w rozmowie z Live Science, że tajemnicze przejście jest prawdopodobnie wynikiem naprężenia skały. W efekcie odłamała się jej część. Co ciekawe, uczeni zwracają uwagę, że ta część jest widoczna na zdjęciu – zaledwie kilkadziesiąt centymetrów naprzeciwko otworu.

Hodgson zauważa, że głaz musiał odpaść stosunkowo niedawno. – Widać, że powierzchnia nie jest mocno zerodowana przez marsjański wiatr. Moim zdaniem, ten otwór powstał całkiem niedawno – stwierdza uczony.

W internecie pojawiły się również informacje o tym, że „wejście” mogło powstać na skutek trzęsienia ziemi na Marsie. Nicholas Mangold, geolog planetarny z Uniwersytetu w Nantes twierdzi, że to wyjaśnienie jest dużo mniej prawdopodobne.

– Widać, że cała powierzchnia tej skały jest drastycznie popękana. Tutaj niepotrzebne było trzęsienie ziemi, żeby wytworzyła się taka dziura – twierdzi uczony. Naukowiec dodaje, że nie ma sensu doszukiwać się wyszukanych interpretacji. Według niego jest to całkowicie naturalne zjawisko.

Źródło: NASALive Science.