W Egipcie odkrycia archeologiczne są niemal codziennością. Tylko w ostatnich miesiącach badacze informowali o znaleziskach takich jak fragment księgi umarłych, głowy krokodyli w ludzkim grobowcu czy o prawdopodobnie najstarszej mumii w kraju. Najnowsze odkrycie dotyczy jednego z najważniejszych zabytków cywilizacji starożytnego Egiptu – piramidy Cheopsa.

Co kryje piramida Cheopsa?

Naukowcy odkryli tajemne przejście wewnątrz piramidy liczącej ponad 4,5 tys. lat. Korytarz ma 9 metrów długości i ponad 2 metry szerokości. Egipski minister turystyki i starożytności Ahmed Issa przekazał mediom, że przejście ma trójkątny sufit i zostało odnalezione „na północnej ścianie Wielkiej Piramidy”.

Odkrycie to owoc trwającego 7 lat projektu ScanPyramids. W badania zaangażowani są naukowcy z uniwersytetów we Francji, Niemczech, Kanadzie i Japonii oraz eksperci z Egiptu. Prace nadzoruje Zahi Hawass, archeolog i były członek egipskiego rządu.

W odnalezieniu ukrytego korytarza w piramidzie Cheopsa kluczowa była zaawansowana technologia do wizualizacji ukrytych wnętrz bez konieczności przeprowadzania wykopalisk. To połączenie termografii w podczerwieni, obrazowania radiografii mionowej i rekonstrukcji 3D. Naukowcy podkreślają, że wszystkie te techniki są nieinwazyjne i nie niszczą zabytków.

Miony zaprowadziły naukowców do celu

Naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali pustą przestrzeń w piramidzie w 2016 roku za pomocą mionów. To nietrwałe cząstki elementarne, które mogą przenikać przez ciała stałe. Miony są częściowo absorbowane przez struktury, przez które przechodzą. Korzystając z detektorów umieszczonych wewnątrz piramidy, naukowcy ze ScanPyramids wycelowali je w miejsca, do których przedostało się najwięcej mionów. To ułatwiło zmapowanie pustej przestrzeni.

Szczegółowe pomiary pozwoliły badaczom użyć endoskopu do robienia zdjęć wewnątrz komory. Zdjęcia przedstawiają przejście ze sklepionym sufitem. Przeznaczenie korytarza jest nadal niejasne. Ahmed Issa ma jednak pewną teorię.

– Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tunel coś chroni. Moim zdaniem to może być właściwa komora grobowa króla Cheopsa – przekazał podczas konferencji prasowej.

Ciekawostki o piramidzie Cheopsa

Piramida Cheopsa to jeden z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata, a w zasadzie jedyny istniejący do dziś obiekt z historycznej listy. Co jeszcze warto wiedzieć o piramidzie?

  • Budowa piramidy została ukończona około 2560 r. p.n.e;
  • Pierwotnie jej wysokość przekraczała 145 metrów (obecnie ma 138 m z powodu usunięcia zewnętrznych elementów architektonicznych);
  • Piramida powstała z rozkazu syna Snofru, Chufu, znanego też jako Cheops;
  • Projekt opierał się o wysoko rozwiniętą wiedzę z zakresu techniki i geometrii;
  • Wewnątrz piramidy znajdują się trzy główne komory, wielka galeria, kanały wentylacyjne oraz liczne korytarze prowadzące w górę i do dołu;
  • Piramidę Cheopsa można zwiedzać wirtualnie i na żywo.

Polskie odkrycia archeologiczne w Egipcie

Kazimierz Michałowski jest uważany za jednego z najważniejszych polskich badaczy. Najbardziej interesował go właśnie Egipt. Nad Nil trafił po raz pierwszy trafił w latach 30. XX wieku, przed wybuchem II wojny światowej. Do Egiptu wrócił w 1957 r.

Wtedy razem z innymi polskimi archeologami odkryli fundamenty świątyni faraona Amazisa z VI w. p.n.e. W późniejszych latach Michałowski odegrał ważną rolę podczas przeniesienia kompleksu dwóch świątyń (Abu Simbel) zbudowanych za rządów faraona Ramzesa II powyżej poziomu wody sztucznego Jeziora Nasera.

Polscy archeolodzy nadal prowadzą prace badawcze w Egipcie. W 2022 r. odnaleźli ruiny, które mogą być pozostałościami po zaginionej świątyni solarnej.

Źródło: Nature Communications