Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na wiele aspektów życia każdego z nas i była powodem do wielu zmian. Z dnia na dzień zostaliśmy zamknięci w domach, a to, co było dostępne na wyciągnięcie ręki, nagle stało się poza zasięgiem. Mowa tu o codziennych czynnościach, takich jak wyjście do kina czy muzeum. Dlatego wiele miejsc, które do momentu wybuchu ogólnoświatowej pandemii nie mogły odpędzić się od turystów, musiało całkowicie zmienić swoje dotychczasowe funkcjonowanie. Jednak dla chcącego nic trudnego. 

Aby chociaż w najmniejszym stopniu zrekompensować miłośnikom podróży i zwiedzania brak tego typu aktywności na żywo, wiele obiektów kultury, a także przyrody, wprowadziło wirtualne wycieczki. Poprzez jedno kliknięcie myszką możemy przenieść się do najodleglejszych miejsc na Ziemi i cieszyć się ich pięknem z domowego zacisza. Poznajcie kilka z nich. 

Wirtualne wycieczki: zwiedzanie Portoryko z jego mieszkańcem

Wirtualne wycieczki na żywo po Portoryko z Google Earth dają cyfrowym podróżnikom możliwość wędrowania wśród cudów natury, poruszania się po odległych zakątkach wyspy i odkrywania jej historycznych skarbów. Uczestnicy tych wydarzeń mogą podziwiać między innymi takie atrakcje wyspy, jak El Yunque (jedyny tropikalny las państwowy w USA), słynną plażę z czarnym piaskiem Playa Negra oraz bioluminescencyjne zatoki Vieques. Wystarczy tylko odwiedzić profil Discover Puerto Rico na Facebooku, aby odbyć bezpłatne, 30-minutowe wycieczki na żywo.

 

El Yunque obejmuje prawie 30 000 akrów we wschodniej części Portoryko (Photograph by Dennis Vdw, Getty Images)

Wirtualne wycieczki: Mississippi w rytm muzyki

Wirtualne muzea są ciekawe, ale spróbuj też wędrówki bocznymi drogami i peryferiami Mississippi, aby odkryć korzenie bluesa Delty przy pomocy aplikacji Mississippi Blues Trail. Opowiada ona pełne melodii historie prawie 200 mężczyzn, kobiet i firm, które były pionierami muzyki bluesowej i sprawiły, że stała się ona integralną częścią stanu Magnolii. Posłuchaj dzieł takich artystów jak Robert Johnson, Howlin' Wolf, Muddy Waters i B.B. King, a następnie zanurz się w ich muzycznych historiach dzięki interaktywnej osi czasu. Obejrzyj krótkie filmy przywracające te opowieści do życia, na które wpływała kultura, gospodarka i społeczna geografia Mississippi.

Eksploruj największą jaskinię świata podczas wirtualnego zwiedzania

Wirtualne zwiedzanie jaskini Son Doong w wietnamskim Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang dostarczy ci wielu emocji. Wystarczy wspomnieć, że można by w niej zmieścić Boeinga 747 lub nowojorski blok wieżowców. Liczba turystów, którzy mogą każdego roku odwiedzić tę 4-kilometrową jaskinię jest ograniczona, dlatego Martin Edström pracujący dla National Geographic wykorzystał interaktywne techniki, aby stworzyć 360-stopniową, wirtualną pieszą wycieczkę po tym wyjątkowym miejscu. W trakcie wędrówki poznasz geologiczną historię jaskini i jej ewolucję, a do tego zobaczysz jej oszałamiające rozmiary.

Wirtualne wycieczki po Peru z pociągu

Wirtualne wycieczki pociągiem? Czemu nie! Miłośnicy pociągów mogą wsiąść na pokład Transandyjskiej Kolei Centralnej, aby wyruszyć w epicką, czteroczęściową, wirtualną podróż przez Peru. Podczas przejażdżki z portowego miasta Callo, w trakcie której możemy podziwiać przepiękne krajobrazy wybrzeża, lasów i rzek, przez tętniącą życiem stolicę Limę, dotrzemy do oszałamiających swoimi widokami terenów górskich. Najważniejsze atrakcje to przeciskanie się przez wąskie kaniony i przez słynny most Puente Infiernillo oraz przejazd przez jeden z najwyższych na świecie tuneli kolejowych.

Wirtualne wycieczki po Krakowie

Wirtualny spacer po Krakowie pozwoli ci poznać znajdujące się w tym mieście muzea, parki, synagogi, forty i inne zabytki. To 360-stopniowa panorama, widoki z drona i szczegółowe zdjęcia piętrzących się dzielnic tego polskiego miasta oraz znajdujących się w nim skarbów architektury. Zacznij od bogatej, XIV-wiecznej Bazyliki Mariackiej na Starym Mieście, a następnie udaj się do takich miejsc, jak zabytkowa, żydowska dzielnica Kazimierz, Rynek Główny (największy rynek Europy) oraz Zamek Królewski na Wawelu, pierwszy na świecie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wirtualne wycieczki po Polsce 

W swoje wirtualne progi zaprasza nie tylko Kraków. Spacer po Kopalni Soli w Wieliczce, wycieczka po wrocławskim ZOO, lekcja historii w Muzeum Powstania Warszawskiego, wizyta w Zamku Krzyżackim w Malborku czy poznanie Teatru Narodowego od środka – to zaledwie kilka z długiej listy miejsc w Polsce, które oferują podróżnym internetowe atrakcje. Po więcej odsyłam was chociażby do zasobów Google Arts & Culture, czyli aplikacji z ogólnodostępnymi zbiorami online z całego świata, a także na oficjalnych stronach poszczególnych instytucji. 

Źródła: NationalGeographic.com: Trains, caves, and forests: How to take amazing no-travel trips, Starlight Williams

Odkrywaj nowe miejsca z serwisem National-Geographic.pl: