Termy w Polsce cieszą się popularnością przez cały rok. Jednak kąpiel w gorących źródłach smakuje najlepiej, kiedy na zewnątrz jest śnieg, a termometr wskazuje temperaturę poniżej zera stopni Celsjusza. Jedne z najbardziej znanych basenów termalnych w kraju znajdują się na południu. Jednak nie tylko tam możemy się wygrzać i nabrać sił na nowy rok. Ruszamy w gorącą podróż po zimowej w Polsce.

Termy Chochołowskie

Termy Chochołowskie to największe i chyba najbardziej znane baseny termalne w naszym kraju. Na gości czekają nie tylko baseny, sauny i SPA, ale także centrum sportu i restauracja. Skupmy się jednak na tym, czego zimą brakuje nam najbardziej – cieple.

Zewnętrzny basen termalny ma powierzchnię 638 mkw. i głębokość 1,2 m. W środku znajdują się 2 baseny termalne ze stanowiskami do masażu o powierzchni 99 m kw. Zrelaksować można się również w jednym z siedmiu małych jacuzzi, dużym basenie jacuzzi lub jacuzzi solankowym. Z myślą o najmłodszych zostały przygotowane specjalne atrakcje, takie jak plac zabaw w strefie malucha, zjeżdżalnie czy brodziki.

W sezonie wysokim, czyli w okresie świąt, wakacji, ferii i długich weekendów ceny biletów 3-godzinnych na baseny i strefę leczniczą dla osoby dorosłej to 75 zł. Pobyt dla dziecka (3–16 lat) to koszt 55 zł, a dla seniora (60+) 59 zł. Wejście po godz. 19:00 jest tańsze.

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej

Nie mniejszą popularnością cieszy się Terma Bania. Kompleks w Białce Tatrzańskiej składa się z wewnętrznych i zewnętrznych basenów termalnych, w których temperatura wody waha się pomiędzy 34 a 38 st. Celsjusza. Do term trafia z głębokości 2500 metrów. Nawet po oddaniu części energii cieplnej (początkowa temperatura wynosi 72 st. Celsjusza) zachowuje cenne mikroelementy.

Oprócz basenów w Strefie Relaksu znajdują się również wanna jacuzzi, dwie sauny tekstylne, niecka chłodząca o temperaturze do 10 st. Celsjusza i niecka ze śniegiem. W kompleksie znajduje się również saunarium.

Ile kosztuje taka przyjemność? Ceny biletów różnią się w zależności od tego, z których stref chcemy skorzystać i o jakiej porze. Przykładowo w weekend za 2,5-godzinny odpoczynek w Strefach Relaksu i Zabawy zapłacimy 65 zł (dzieci do lat 13), 75 zł (seniorzy) lub 85 zł (dorośli). W tygodniu ceny są niższe i pobyt dłuższy, bo do 3,5 godzin; 55 zł (dzieci do lat 13), 65 zł (seniorzy) lub 75 zł (dorośli). Dostępne są również bilety promocyjne.

Termy Bukowina Tatrzańska

Wielu narciarzy nie wyobraża sobie zimowego wyjazdu w góry bez odwiedzenia Term Bukovina. W otoczeniu podhalańskich lasów do dyspozycji gości są baseny rekreacyjne z wodą termalną o temperaturze od 30 do 38 st. Celsjusza oraz baseny pływackie.

Do tego sauny, jacuzzi oraz zjeżdżalnie wodne. W kompleksie cyklicznie organizowane są Noce Basenów, podczas których relaks w wodzie uświetniają DJ-e grający muzykę klubową oraz gwiazdy.

Aktualny cennik ważny jest do 23.12.2022 r. 3,5-godzinny relaks w bukowińskich termach to koszt 79 zł dla dorosłych i 63 zł dla seniorów powyżej 60 lat. Cena biletu dla dziecka do 13. roku życia to 57 zł.

Termy Uniejów

Oczywiście wygrzewać się możemy nie tylko na Podhalu. Mieszkańcy centralnej Polski chętnie odwiedzają popularne baseny termalne w Uniejowie. Tutaj nie ma mowy o nudzie.

Na zewnątrz znajdują się duży basen solankowo-uzdrowiskowy, basen dziecięcy, basen pływacki, bufet wodny z zatoką, rwąca rzeka i inne atrakcje dla dużych oraz małych. W środku na najmłodszych czeka prawdziwa gratka – piracki statek. W tym czasie rodzice mogą wskoczyć do basenu uzdrowiskowego lub zajrzeć do tężni solankowej.

W Termach Uniejów dzieci do lat 7 bawią się za darmo. Cena tutaj również różni się względem dnia tygodnia. W soboty i „długie weekendy” ulgowy bilet wstępu na 2 godziny do strefy basenowej kosztuje 55 zł, a normalny 61 zł.

Termy Maltańskie

Mieszkańcy Poznania i okolic z pewnością bardzo dobrze znają Termy Maltańskie. W samym sercu miasta na zmarzluchów czekają całoroczny, zewnętrzny basen z wodą termomineralną, wewnętrzny basen geotermalny oraz basen z gorącą wodą i hydromasażami.

Spragnieni wypoczynku i regeneracji powinni zajrzeć też do Złotych Kaskad, czyli trzech basenów z hydromasażami i leżankami wodnymi. Poza basenami termalnymi ogromny aquapark oferuje też inne atrakcje, w tym sauny, zjeżdżalnie i specjalne strefy dla dzieci.

Codziennie obowiązują te same ceny. Za 3 godziny pobytu w aquaparku zapłacimy 57 zł za bilet ulgowy, a za normalny 66 zł.

Termy Cieplickie w Jeleniej Górze

Gorące źródła w Cieplicach znane są już od czasów średniowiecza. Tutejsze wody głębinowe ciszą się sławą w całej Europie, ponieważ mają największą w skali kontynentu zawartość krzemionki. Termy poszczycić się również mogą wodami o najwyższej temperaturze wypływu.

W kompleksie znajdują się termy zdrojowe oraz termy norweskie, wyposażone w specjalne gejzery i masażery. Cieplickie źródła krzemionkowe były popularne w dawnych czasach. Korzystali z nich np. Johann Wolfgang von Goethe, królowa Marysieńka czy książę Stanisław Poniatowski.

Za 2 godziny pobytu w strefie basenowej od 9:00 do 19:00 zapłacimy 41 zł za bilet normalny lub 35 zł za bilet ulgowy.

Termy w Uzdrowisku Lądek-Zdrój

Jest to kolejny przykład term i źródeł znanych jeszcze w średniowieczu. Wyjątkowy skład chemiczny i właściwości lecznicze wyróżniają Lądek na tle całej Europy. Jest to jedyne uzdrowisko w Polsce wykorzystujące w procesie leczenia termalne wody radoczynne siarczkowo-fluorkowe. Charakter kompleksu jest też zupełnie inny od wcześniej wspomnianych term. Uzdrowisko dysponuje historycznymi budynkami, w których zażywanie kąpieli służy poprawie zdrowia, a także jest źródłem doznań estetycznych.

Znajdziemy tutaj trzy baseny termalne, ponad sto stanowisk do hydroterapii i dwadzieścia pięć zabytkowych marmurowych wanien do kąpieli leczniczych. Najefektowniejszy basen „Wojciech” to wzorowany na tureckich łaźniach XVII-wieczny zabytek, nad którym góruje neobarokowa kopuła. Z tutejszych gorących źródeł korzystało wiele znanych postaci, np. Fryderyk II Wielki, car Aleksander I czy prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. 

Oferta uzdrowiska jest bardzo zróżnicowana w zależności od czasu pobytu, noclegu i rodzaju terapii. Za samą 30-minutową kąpiel w basenie „Wojciech” zapłacimy 30 zł w weekendy.

Termy Rzymskie – Pałac Saturna w Czeladzi

Oryginalnym miejscem na mapie Polski są termy w Czeladzi. Na stronie internetowej przeczytamy, że jest to „jedyny w swoim rodzaju obiekt saunowy w Europie, zbudowany w oparciu o starożytne ryciny term z Pompei”. W istocie można się poczuć jak Rzymianie odpoczywający wśród pięknych rzeźb i kolumn. Kompleks może się poszczycić basenami różnego rodzaju, do pływania, do schłodzenia, gorącymi solankami (tzw. calidarium).

Największym atutem Term Rzymskich są jednak jej różnorodne łaźnie saunowe. Znajdziemy tu m.in łaźnię błotną, łaźnię ziołową, laconium (czyli rodzaj łaźni suchej), a nawet ruską banię. W ofercie znajdziemy różnego rodzaju seanse parowe czy „prysznice wrażeń” w towarzystwie efektów świetlnych w budynku o wdzięcznej nazwie Świątynia Wody. Ciekawostką jest, że niedawno ukończono tu budowę największej sauny na świecie. Sauna Colosseum pomieścić może nawet 300 osób.

W weekendy wejście kosztuje 100 zł dla osoby powyżej 13. roku życia. 50% zniżki dla dzieci od 3. roku do 13 lat. Cena jednak nie zawiera wielu usług, dlatego przy wejściu dostaje się transponder, który zbiera dodatkowe opłaty przy wejściu do każdego z obiektów. Za wszystko płaci się już przy wyjściu. Trzeba dodatkowo pamiętać, że przemieszczać się można wyłącznie w ręcznikach i szlafrokach. A wejście do łaźni parowych i basenów odbywa się wyłącznie nago.

Termy Gorący Potok w Szaflarach

Najlepsze termy w górach znajdziemy też w Szaflarach. Jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat rozgrzewających wód Podhala, to termy Gorący Potok są idealnym wyborem. Dostępnych jest 21 niecek basenowych.

Termy zasilane są z lokalnego źródła geotermalnego z zawartością surowej siarki. Ślebodny bonior, górsko riviera, siarcane koloseum – to tylko kilka z gorących zbiorników oferujących różne atrakcje. Wszystkie są na wolnym powietrzu.

Osoba dorosła za 2,5 godz. pobytu zapłaci 59 zł, a dzieci poniżej 18. roku życia 45 zł. Seniorzy zapłacą 49 zł. Dostępne są też inne promocje, w święta i długie weekendy cennik ulega zmianie.

Geotermia Grudziądz

Mieszkańcy północnej Polski mogą wybrać bliższą lokalizację w Grudziądzu. Tamtejsze źródło geotermalne odkryto przypadkowo w miejscowości Marusza podczas poszukiwań złóż ropy naftowej. Analiza chemiczna ukazała, że wody zawierają niemalże 8% soli. Dzisiaj wiemy, że właściwości lecznicze solanki z Maruszy są wyjątkowe na skalę Europy.

Oprócz kąpieli w gorących źródłach, nacieszyć się można mikroklimatem zamkniętym w piramidzie z tężnią w środku. Jest to jedyny taki obiekt piramidalny w Europie. Do piramidy wejdziemy za 10 zł lub 8 zł z ulgą. Do strefy basenowej na 2 godziny wejdziemy z kolei za 36 zł lub 31 zł z ulgą.