Jakie są najdziwniejsze muzea w Polsce? Warto sprawdzić to przy okazji corocznej, kultowej już imprezy kulturalnej. Chodzi oczywiście o Noc Muzeów.

Nocne zwiedzanie muzeów oraz towarzyszące imprezy tematyczne są organizowane w naszym kraju już od 20 lat. W 2024 r. obchodzimy więc okrągły jubileusz. Pierwsza Noc Muzeów w Europie zorganizowano kilka lat wcześniej, w 1997 r. w Berlinie.

Najdziwniejsze muzea w Polsce

Noc Muzeów to okazja, aby zajrzeć do miejsc, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym. Wieczór 18 maja, bo właśnie tego dnia wypada tegoroczna impreza, można też po prostu potraktować jako pretekst do nadrobienia muzealnych zaległości. Jeśli masz już za sobą wizyty we wszystkich najważniejszych muzeach w swojej okolicy, sprawdź, co oferuje te uznawane za najdziwniejsze.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Już sama nazwa tego muzeum intryguje. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej obiektu, goście mogą spodziewać się „fantastycznych higienicznych faktów i cuchnących ciekawostek”. Nietypowa tematyka i ekspozycje to dopiero początek. Na miejscu można też wziąć udział w warsztatach mydlarskich i stworzyć własne mydło. To zdecydowanie największa atrakcja obiektu, która przyciąga zainteresowanych już nie tylko z okolic Bydgoszczy, ale i z całej Polski.

Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy przygotowało specjalne atrakcje. 18 maja zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wygląda proces wyrobu perfum, a następnie wziąć udział w spacerze zapachowym przez dawne epoki. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zainteresowani muszą zakupić bilety z wyprzedzeniem.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Toruń słynie z Mikołaja Kopernika i pierników. Nie powinno więc nikogo dziwić, że właśnie w tym mieście znajduje się Żywe Muzeum Piernika. Wizyta w tym miejscu to okazja do poznania tradycji piernikarskich (i oczywiście upieczenia własnego ciacha). Ale w trakcie zwiedzania goście odkrywają też historię średniowiecznego Torunia i zwyczaje ówczesnych mieszkańców.

Do Muzeum Toruńskiego Piernika warto zajrzeć także w Noc Muzeów. Do późnych godzin nocnych będą tam organizowane warsztaty wypieku tych słodkości. Przy okazji zwiedzający będą mogli poznać zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne przepisy na pierniki.

Mini Muzeum Żaby w Żabiej Woli

Ciekawą propozycją, szczególnie dla najmłodszych, jest Mini Muzeum Żaby w Żabiej Woli. Oryginalna ekspozycja znajduje się w miejscowym domu kultury. Obecnie w niewielkiej sali mieści się już ponad 2 tysiące figurek zielonych żabek. Skąd się wzięły? W większości od darczyńców. Niewielka część muzealnych żab została też tymczasowo wypożyczona.

W zbiorach tego nietypowego muzeum znajdują się też cenne ilustrowane teksty popularnonaukowe poświęcone tym płazom, w tym pierwsze polskie wydanie podręcznika z 1926 r.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

Niektóre muzea zaskakują zarówno tematyką, jak i lokalizacją. Do takich ekspozycji można zaliczyć Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. To wyjątkowy zbiór tabliczek, które obowiązywały na budowie, w szkołach czy zakładach pracy jeszcze w PRL-u. Niekiedy trudno uwierzyć w to, że zebrane przestrogi rzeczywiście były traktowane na poważnie. Dziś w wiele z nich, jak na przykład „Matko, nie żałuj dziecku cukru”, bawi i szokuje młodsze pokolenia.

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

Ta kolekcja również zasługuje na miejsce w gronie najdziwniejszych muzeów w Polsce. Jest to właściwie nie samodzielne muzeum, a ekspozycja, którą można oglądać w Chacie Walońskiej w Szklarskiej Porębie. Znajduje się tam nietypowa wystawa butelek tanich win. Jeszcze więcej jest etykiet prezentujących oryginalną, typową dla branży estetykę oraz nazewnictwo.

Gdzie są najdziwniejsza muzea w Polsce?

Podróżując po naszym kraju, nie zawsze jesteśmy świadomi, jak wiele ciekawych i nieoczywistych miejsc mijamy po drodze. Wśród nich są też inne najdziwniejsze muzea w Polsce. Oto niektóre z nich:

  • Muzeum Siekier w Orzechówce
  • Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie
  • Prywatne Muzeum Diabła Polskiego w Warszawie
  • Muzeum Guzików w Łowiczu
  • Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach
  • Muzeum Akordeonu w Kościerzynie