Ciekawe miejsca w Lubuskim? Mimo że pod względem powierzchni położone na zachodzie Polski województwo zajmuje dopiero 11. miejsce, to region skrywa wiele tajemnic i ciekawostek. Poniżej prezentujemy zestawienie 10 atrakcji wartych odwiedzenia. 

Park Narodowy Ujście Warty

Powstały w 2001 roku park ma ponad 8 tysięcy hektarów. Na przyjezdnych czeka tu bajeczna mozaika mokradeł, trzęsawisk, łąk i pastwisk. Spotkacie tutaj też rzadkie i chronione gatunki ptaków, takie jak rybitwa czarna, czy wodniczka. To idealne miejsce na birdwatching! Rekord to odnotowanie w tym miejscu jednego dnia 250 tysięcy ptaków.

Park Mużakowski

To przepiękne założenie parkowe stworzył w pierwszej połowie XIX wieku pruski arystokrata Hermann von Pückler-Muskau. Rewitalizacja tego miejsca udała się dzięki zaangażowaniu Polski i Niemiec. W 2004 roku UNESCO umieściło to miejsce na swojej liście światowego dziedzictwa. Park wpisany w dolinę Nysy podzielony jest przez nią na dwie części, jedną po stronie niemieckiej, drugą po polskiej. Łączą je dwa zabytkowe mosty: Parkowy oraz Angielski.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

Coś dla miłośników architektury, zwłaszcza sakralnej i ludowej. Na szlaku, liczącym ok. 23 kilometry, znajdują się świątynie w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie. Najstarszy z całej trójki jest gotycko-renesansowy kościół w Klępsku. Wzniesiono go w latach 1367-1377.

Kościół w Chlastawie, nieco młodszy, bo zbudowany w 1637 roku, uznaje się go za zabytek klasy „0”. Wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznych. Kościół w Kosieczynie z 1408 r. i jest − po kościele w Tarnowie Pałuckim − drugim co do starszeństwa drewnianym kościołem w Polsce. 

Geopark Łuk Mużakowa

To miejsce na terenie dawnej kopalni odkrywkowej. Na początku ubiegłego wieku wydobywano tu węgiel oraz iły ceramiczne. Eksploatacja zmieniła to miejsce nie do poznania. Kopalnię zamknięto w 1973 roku, a od lat 80. ludzie próbowali wesprzeć naturalne procesy rekultywacyjne przyrody. 

Efekt jest oszałamiający. Geopark to około 5-kilometrowa podróż przez przepiękne krajobrazy. Kolor wody, nabrzeży, bogactwo formacji geologicznych to prawdziwy raj dla fotografów. W 2015 roku Geopark uzyskał certyfikat Światowego Geoparku UNESCO.

Lubuski szlak wina i miodu

W malowniczych winnicach w regionie nie tylko można degustować lubuskie wina, tak szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach. Można także posłuchać, z jaką dumą o swoich osiągnięciach w uprawie winorośli opowiadają właściciele winnic.

Lubuski Szlak Wina i Miodu powstał w marcu 2007 roku. Jego premiera, jako produktu turystycznego, miała miejsce na VII Targach Turystycznych „Zatur” w Drzonkowie, na których to uzyskał wyróżnienie. Szlak został również uhonorowany Perłą Turystyki, przyznawaną przez Lubuską Regionalną Organizację Turystyczną „Lotur” (2008) oraz wyróżnieniem w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny (2011).

Jezioro Sławskie 

Jezioro nazywane jest często „Śląskim Morzem”, zresztą nieprzypadkowo. Jest naprawdę rozległe. Na jeziorze są 3 wyspy: Ptasia Wyspa, Dzika Wyspa oraz Wyspa Kormoranów. Znajdziecie tam w różnych momentach roku pełno ptaków.

To idealne miejsce na odzyskanie łączności z naturą po miesiącach w betonowej dżungli. Jezioro Sławskie to także raj dla wędkarzy. W wodach jeziora mieszkają takie ryby jak leszcz, płoć, karp, okoń, sandacz czy szczupak.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

To imponujący system umocnień stworzony przez Niemców w latach 30. i 40 XX wieku dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) rozciąga się na odcinku około 100 kilometrów, od okolic Skwierzyny do Odry. Znajdziemy tu unikatowe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. Szacuje się, że korytarze mają w tym miejscu ok. 35 kilometrów długości!.

To nie wszystko. Zakamarki MRU stały się idealnym miejscem schronienia dla nietoperzy (stała temperatura około 10 stopni, niezmienna wilgotność oraz mrok). Zimę spędza tam około 30 tysięcy tych interesujących ssaków. Właśnie ze względu na ochronę nietoperzy, które przesypiają tę porę roku, większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października.

Zespół Poaugustiański w Żaganiu

Kompleks zabudowań klasztornych imponuje wielkością i rozwiązaniami architektonicznymi. Do kompleksu zaliczamy: gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor, konwikt i spichlerz. Do dziś stanowi on charakterystyczny akcent w panoramie miasta. Średniowieczne budynki zniszczone przez pożary, które kilkukrotnie trawiły Żagań, odbudowano w XVIII w. w stylu barokowym. 

Kompleks uniknął większych zniszczeń w czasie II wojny światowej, w przeciwieństwie do reszty miasta, które całkowicie legło w gruzach. Warto wspomnieć wspaniałą bibliotekę klasztorną z freskami wybitnego śląskiego artysty Neunhertza. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki – osoba stojąca w jednym rogu pomieszczenia może rozmawiać szeptem z osobą stojącą po przeciwnej stronie. To ewenement na skalę światową.

Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim

Nabrzeże Warty podzielono tu na 4 strefy. W pierwszej, tzw. strefie relaksu, znajduje się pawilon typu „igloo”, a przed nim ogródek letni. Kolejnym elementem małej architektury jest strefa wypoczynku z volierą dla egzotycznych ptaków, obok której umiejscowiono plac zabaw dla dzieci. Tuż za nim znajduje się strefa atrakcji z zegarem słonecznym oraz sadzawką.

Najbliżej zabytkowej kamienicy z 1900 r. wyodrębniono strefę wydarzeń kulturalnych, w której znajdziemy min. rzeźby plenerowe. Część wschodnią bulwaru zamyka zawieszone nad rzeką molo oraz przystań cumownicza.

Wszystko najlepiej prezentuje się po zmroku, gdy całości dopełniają pływające na Warcie podświetlone fontanny. Nie bez powodu bulwar otrzymał nagrodę główną w organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konkursie „Polska pięknieje”.

Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach

Przy Starym Zamku w Lubniewicach nad jeziorem Lubiąż, znajduje się Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej – autorki pierwszego polskiego poradnika seksuologii, słynnej „Sztuki kochania”. Park przecina kanał łączący Jezioro Lubiąż z Jeziorem Krajnik.

Nad kanałem powstał mostek, na którym zakochane pary wieszają kłódki, symbolizujące trwałość ich związku. Wśród ponad 100-letnich drzew ustawiono kilkanaście drewnianych rzeźb przedstawiających przytulające się pary. Znajduje się tu kilka ośrodków wypoczynkowych i nowoczesne SPA.