Zjednoczone Królestwo to monarchia konstytucyjna, w skład której wchodzą cztery niezależne kraje: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Te powszechnie znane informacje z całą pewnością nikogo nie zaskoczą, ale spokojnie, to tylko wstęp. Prawdziwą listę ciekawostek znajdziesz w kolejnych akapitach.

Ciekawostki o kulturze Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest dość konserwatywna, jednak wieloetniczny charakter tego państwa czyni jego kulturę niezwykle barwną. Niektóre zwyczaje Brytyjczyków mogą wydać się nam dziwne, jednak to właśnie kontrasty decydują o tym, że świat jest interesującym miejscem.

 • Stereotypy nie oszczędzają żadnych narodowości. Jednym tchem można wymienić przynajmniej kilka uproszczonych obrazów rzeczywistości panującej w niemal każdym kraju. Wiele z nich nie znajduje żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, jednak w przypadku Brytyjczyków opinia na temat czci, którą darzą filiżankę herbaty nie jest żadną przesadą. Aromatyczny napar pije się tam do wszystkiego i o każdej porze, nie tylko o piątej po południu. Herbata stanowi podstawę interakcji społecznych, a wypada także wspomnieć o brytyjskim celebrowaniu zwyczaju znanego jako dunking. Polega on na namaczaniu słodkiego ciastka w herbacie.  
 • W Wielkiej Brytanii przywitania nie podlegają żadnym regułom. Etykieta nie reguluje nawet zasad witania się w najbardziej formalnych sytuacjach. Z tego powodu dość często dochodzi tam do krępujących sytuacji, np. gdy jedna osoba chce się przywitać pocałunkiem w policzek, a druga – uściskiem dłoni.
 • W Polsce wizyta w pubie jest traktowana jako zwykły sposób na miłe spędzenie czasu w towarzystwie znajomych i przyjaciół. W Wielkiej Brytanii wyjście do pubu ma rangę narodowej tradycji. Bez cienia przesady, Brytyjczycy uwielbiają przesiadywać w pubach. Większość z nich ma swój ulubiony lokal, najczęściej położony w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w tym zwyczaju nie chodzi wyłącznie o picie alkoholu. Brytyjskie puby to centra spotkań towarzyskich, w których można porozmawiać, obejrzeć mecz czy zagrać w rzutki. 
 • Dobre maniery to jedna z najbardziej charakterystycznych cech mieszkańców Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy bardzo często używają słów sorry, excuse me, please i thank you. Nie jest niczym niezwykłym, że nawet przełożeni nie wydają swoim podwładnym poleceń w sposób bezpośredni, a zaczynają je zapytaniem: Do you want to...?

Ciekawostki o edukacji w Wielkiej Brytanii

Brytyjski system oświaty może wydawać się podobny do polskiego. To tylko pozory. W rzeczywistości, lista różnic jest znacznie dłuższa niż podobieństw.

 • Brytyjski system edukacji jest zdecentralizowany. Oznacza to, że każdy kraj ma własne przepisy oświatowe.
 • Na Wyspach Brytyjskich uczniowie zdają więcej egzaminów końcowych niż dzieci w polskich szkołach. 
 • W odróżnieniu od państwowych uniwersytetów w Polsce, uczelnie w Wielkiej Brytanii są płatne.
 • System obowiązkowej edukacji w Wielkiej Brytanii obejmuje szkołę podstawową i średnią.

Ciekawostki o kuchni Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania nie słynie z najbardziej wyrafinowanej kuchni. Nie oznacza to jednak, że tamtejsza tradycja kulinarna nie skrywa żadnych ciekawostek.

 • Gdyby poprosić dowolną osobę o wskazanie kulinarnej stolicy Europy, większość zapewne wskaże na Francję lub Włochy. Wielka Brytania bardziej niż z wykwintnymi daniami kojarzy się z fish and chips, ale warto wiedzieć, że najbardziej uznani szefowie kuchni nie pochodzą z Francji ani Włoch, a z Wielkiej Brytanii. Gordon Ramsay, Jamie Oliver, Nigella Lawson – to tylko kilka nazwisk z długiej listy przykładów.
 • Świąteczne potrawy są mocno zakorzenione w tradycji kulinarnej każdego kraju. Jakie przysmaki lądują na świątecznych stołach Brytyjczyków? Boże Narodzenie nie może się tam odbyć bez indyka i pieczonej wołowiny.
 • Dlaczego kuchnia brytyjska „cieszy się” opinią mdłej i pozbawionej smaku? Ten stereotyp narodził się w czasie II wojny światowej. Odcięci od zagranicznych dostaw żywności Brytyjczycy musieli radzić sobie z tym, co sami uprawiali. Przygotowywane wówczas posiłki rzeczywiście były monotonne i słabo doprawione, ale te czasy dawno już minęły. 

Ciekawostki o zwiedzaniu Wielkiej Brytanii

Dla wielu Polaków, Wielka Brytania jest celem przede wszystkim wyjazdów zarobkowych. Trzeba jednak pamiętać, że to niezwykłe państwo ma wiele do zaoferowania także jako destynacja turystycznych wypraw.

 • Klimat w Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany i nieprzewidywalny. Nawet jeżeli planujesz polecieć tam latem, zabierz ze sobą parasol i ciepłą kurtkę, bo na pewno się przydadzą.
 • Stonehenge to jedna z największych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Czy wiesz, że to tajemnicze miejsce jest starsze niż piramidy w Gizie?
 • Lubisz kuchnię indyjską? Świetnie! W Londynie jest więcej indyjskich restauracji niż w Bombaju.
 • Osoby zakochane w górach powinny obrać kurs na Szkocję. To najbardziej górzysty region Wielkiej Brytanii. W Anglii najwyższe góry mierzą mniej niż 1000 m wysokości.

Ciekawostki geograficzne o Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest państwem wyspiarskim, które charakteryzuje się silnie zróżnicowaną powierzchnią. Takie warunki sprawiają, że mówiąc o tamtejszej geografii, łatwo można wskazać wiele ciekawostek.

 • W każdym miejscu w Wielkiej Brytanii odległość od morza nie jest większa niż 70 mil.
 • Wielka Brytania jest 9. największą wyspą świata.
 • Wyspy Brytyjskie to nie tylko Wielka Brytania i Irlandia. To także ponad 5 tys. małych wysp.
 • 19 lipca 2022 roku w Wielkiej Brytanii trzy razy odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Pierwszy rekord padł w mieście Charlwood, w południowo-wschodniej Anglii, gdzie słupek termometru wskazał 39,1 stopnia Celsjusza. Kilkadziesiąt minut później, na londyńskim lotnisku Heathrow, termometr wskazał temperaturę wyższą o 1,1 stopnia Celsjusza. Kolejny rekord padł w Coningsby, gdzie po południu odnotowano 40,3 stopnia Celsjusza.

Ciekawostki historyczne o Wielkiej Brytanii

Historia Wielkiej Brytanii jest długa i obfituje w meandry, wśród których kryje się wiele ciekawostek.

 • Uważni czytelnicy z całą pewnością zauważyli, że w zestawieniu nie pojawiają się żadne ciekawostki o Irlandii. To dlatego, że w 1921 roku niepodległość tego kraju stała się faktem.
 • W 1896 roku Wielka Brytania prowadziła wojnę z Sułtanatem Zanzibaru. Trwający 40 min. konflikt był najkrótszą wojną w historii.
 • Wśród interesujących faktów historycznych muszą znaleźć się też ciekawostki o Londynie. W XVI wieku tamtejsze prawo zakazywało bicia żon... po godzinie 21:00.
 • Spośród wszystkich brytyjskich monarchów, najdłużej na tronie zasiadała królowa Elżbieta II.
 • Zjednoczone Królestwo i Portugalia są połączone najdłużej trwającym sojuszem. Traktat został ratyfikowany w 1386 roku i obowiązuje do dziś.

Inne ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Wymieniliśmy już najważniejsze ciekawostki o Wielkiej Brytanii. Jeżeli to za mało, poniżej zamieszczamy kolejne interesujące informacje na temat tego niezwykłego państwa.

 • Jednym z symboli Tower of London są zamieszkujące zamek czarne kruki. Jak głosi legenda, monarchia w Wielkiej Brytanii będzie trwała tak długo, jak długo na wieżach będą żyły te ptaki. Przywiązanie do tego przesądu jest tak duże, że na barkach jednego ze strażników spoczywa obowiązek opieki nad krukami.
 • „God Save the Queen” (obecnie „God Save the King”) to nie tylko hymn Wielkiej Brytanii, ale także hymn monarchiczny niektórych krajów Wspólnoty Brytyjskiej. 
 • Gdy na tronie Zjednoczonego Królestwa zasiada król, tekst hymnu jest zmieniany – słowo „queen” zastępuje się słowem „king”.
 • Jak wygląda Wigilia w Wielkiej Brytanii? Dla Brytyjczyków 24 grudnia to dzień jak co dzień, bo w tamtejszej tradycji świątecznej nie obchodzi się Wigilii Bożego Narodzenia. Świętowanie rozpoczyna się 25 grudnia, czyli w Christmas Day.