USA to niezwykły kraj, który jednych zachwyca, a innych odpycha. Nic dziwnego. Mówimy tu przecież o miejscu, które jak żadne inne zasługuje na miano „kraju kontrastów”. Wszystko to, co dla niektórych jest urzekające, innych może odstraszać.

Stany Zjednoczone Ameryki – kraj kontrastów, w którym na tle małych, sennych miasteczek wyrastają olbrzymie metropolie, gdzie luksus sąsiaduje z nędzą, a marzenia rozkwitają lub umierają. Mimo że założone przez europejskich osadników, to niezwykłe miejsce ma niewiele cech wspólnych z krajami Starego Kontynentu. Nic dziwnego, że niemal każda lista obejmująca ciekawostki o Ameryce Północnej jest zapełniona przede wszystkim interesującymi faktami dotyczącymi USA.

Ciekawostki o kulturze amerykańskiej

Listę obejmującą najbardziej intrygujące ciekawostki o USA rozpoczynamy od informacji na temat tamtejszej kultury. Dla przeciętnego mieszkańca Europy, amerykańskie obyczaje mogą być niemałym zaskoczeniem.

 • Amerykanie są wychowywani w duchu patriotycznym. Flaga Stanów Zjednoczonych jest symbolem niemal czczonym, którego nikt nie ośmieli się znieważyć. Amerykańskie barwy narodowe dumnie powiewają nie tylko na budynkach państwowych, ale także na sklepach i domach.
 • Amerykanie nie cieszą się dobrą opinią, ale osoby, które zwiedziły ten kraj, zgodnie przyznają, że większość metek przypina się im niesprawiedliwie. Widok uśmiechniętych twarzy nie jest niczym niezwykłym w USA, nieznajomi pozdrawiają się na ulicach i ochoczo wdają się w rozmowę. Europejczycy mogą zazdrościć im otwartości i pozytywnego nastawienia.
 • Sportowcy są traktowani w USA jak bohaterzy narodowi. Nie dotyczy to wyłącznie zawodowców, ale także zawodników ze szkolnych i uniwersyteckich drużyn. 
 • Najważniejszym dniem w amerykańskim kalendarzu jest 4 lipca. Właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Niepodległości, czyli dzień, w którym Stany zyskały niezależność od Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki o edukacji w USA

Amerykański system szkolnictwa znacząco różni się od tego, który obowiązuje w Polsce. Różnice są widoczne nie tylko w programie nauczania, ale także m.in. w systemie oceniania.

 • Wiek, w którym dzieci zostają objęte obowiązkiem szkolnym zależy w USA od lokalnego prawa. Zależnie od stanu, edukacja rozpoczyna się między 5. a 7. rokiem życia, a kończy między 16. a 18.
 • Edukacja w USA nie odbywa się wyłącznie w szkole. Dużą popularnością cieszy się tam także system nauczania domowego.
 • Zajęcia szkolne w USA mają charakter praktyczny. Zamiast uczyć się na pamięć definicji i regułek, uczniowie wykonują różnego rodzaju projekty, eksperymenty i doświadczenia.
 • Przed każdym semestrem, uczniowie amerykańskich szkół sami wybierają większość przedmiotów, których będą się uczyć.
 • Zajęcia pozalekcyjne są czymś normalnym w amerykańskich szkołach.
 • Amerykański system oceniania uczniów różni się od polskiego. Najwyższą oceną jest tam A+, odpowiednik polskiej szóstki. Najniższy stopień, odpowiadający jedynce, to natomiast F.

Ciekawostki o kuchni amerykańskiej

Trudno nazwać ją wyrafinowaną czy zdrową, ale kuchnia amerykańska ma swoich zwolenników nie tylko w USA. To specyficzna mieszanka wielu smaków, która świetnie oddaje charakter tego wielokulturowego kraju.

 • Tradycyjna kuchnia amerykańska jest kaloryczna i przyrządzana na szybko. Taka charakterystyka jest w dużej mierze podyktowana amerykańskim stylem życia – mieszkańcy USA żyją w niesamowitym tempie, a każdego dnia pokonują ogromne odległości. Nic więc dziwnego, że szybkie dania cieszą się tam największą popularnością.
 • W amerykańskich sklepach można natrafić na przysmaki, których próżno szukać w Europie. Ser w aerozolu, jajecznica w płynie – to zaledwie początek długiej listy przykładów. Nie brakuje też produktów spożywczych, które znajdziemy u nas bez problemu, ale nie w takich wariantach smakowych, jak w Stanach. Przykład? Proszę bardzo – chipsy o smaku białej czekolady albo oranżada o smaku... smażonego bekonu.
 • Amerykanie uwielbiają mieszać smaki słodkie i słone. Nic więc dziwnego, że kanapka z masłem orzechowym i dżemem jest tam jedną z najpopularniejszych przekąsek na drugie śniadanie. 
 • Zamawiając w amerykańskich barach szybkiej obsługi, lepiej unikać zestawów powiększonych. Już standardowe porcje najczęściej są większe niż te, które w Europie określa się jako XL.

Ciekawostki o zwiedzaniu USA

Gigantyczne metropolie, wspaniałe parki narodowe i cuda natury, od których nie sposób oderwać oczu. Stany Zjednoczone zachwycają na wiele sposobów, nic więc dziwnego, że ten niezwykły kraj jest jedną z najchętniej wybieranych destynacji turystycznych.

 • Robiąc zakupy w amerykańskich sklepach, trzeba pamiętać, że cena na półce nie uwzględnia podatku. Ten różni się w zależności od produktu i stanu. Normalne jest więc, że o tym, ile muszą faktycznie zapłacić, kupujący dowiadują się dopiero przy kasie.
 • O ile w Polsce i wielu innych krajach, napiwek w restauracji lub barze jest dobrowolną gratyfikacją, w USA jest właściwie obowiązkowy. Zamawiający zostawiają obsłudze 10 lub 20 proc. wartości zamówienia, a w niektórych lokalach tip jest wliczany do rachunku. 
 • Amerykanie inaczej pojmują odległość niż Europejczycy. Wielogodzinna podróż między miastami nie jest tam niczym niezwykłym. Wiele dróg prowadzi przez obszary niezaludnione, gdzie przez dziesiątki lub nawet setki mil nie natrafimy na sklep lub stację benzynową. Mając to na względzie, każdy, kto chce podróżować po USA samochodem, powinien mieć w bagażniku zapas paliwa i wody, tym bardziej, że brak zasięgu sieci komórkowej poza miastami nie jest tam niczym niezwykłym.
 • Na wielu stacjach benzynowych płatność uiszcza się jeszcze przed zatankowaniem lub płaci się kartą przy dystrybutorze. Warto jednak wiedzieć, że niektóre polskie karty debetowe i kredytowe nie działają. Na szczęście na każdej stacji znajduje się bankomat, z którego bez problemu można wypłacić gotówkę.
 • Zachwycające parki narodowe są wizytówką USA. Wejście do każdego z nich jest płatne. Średni koszt jednego biletu zamyka się w przedziale od 10 do 20 dolarów za osobę. Jeżeli chcemy zwiedzić przynajmniej kilka obiektów, kwota robi się pokaźna. Warto jednak wiedzieć, że można sporo zaoszczędzić. W każdym parku można kupić Annual Pass, czyli karnet na całe auto (do 5 pasażerów), obowiązujący we wszystkich tego typu obiektach na terenie Stanów Zjednoczonych. 
 • Na wielu kempingach w USA obowiązuje samoobsługowa płatność. Turyści muszą włożyć pieniądze do koperty, zapisać na niej numer rejestracyjny samochodu i zostawić ją w specjalnej skrzynce.

Ciekawostki geograficzne o USA

Stany Zjednoczone to czwarty pod względem wielkości kraj świata. Terytorium USA jest niezwykle zróżnicowane, nic więc dziwnego, że niemal każda informacja geograficzna na temat tego kraju to niemała ciekawostka.

 • Alaska jest największym stanem USA. Jej powierzchnia to ponad 1,7 mln. km kw. To oznacza, że jest niemal 6 razy większa niż Polska.
 • Najmłodszym stanem USA są Hawaje. Te piękne wyspy zostały wcielone do terytorium Stanów Zjednoczonych dopiero w 1959 roku.
 • Różnica między najniżej i najwyżej położonym punktem USA wynosi 6300 metrów. Najniższym miejscem jest Dolina Śmierci (86 m n.p.m.), a najwyższym – góra Denali (6194 m n.p.m.). 
 • Do Stanów Zjednoczonych należy aż 14 terytoriów zależnych, zlokalizowanych w różnych częściach świata. 

Ciekawostki historyczne o USA

Stany Zjednoczone to młody kraj, ale tak barwnej, bogatej i nieco dziwnej historii może mu pozazdrościć niejedno państwo Starego Kontynentu.

 • W 1908 roku w USA zakazano kobietom palenia w miejscach publicznych. Za złamanie zakazu ukarano tylko jedną osobę.
 • W całej historii USA tylko raz wybrano bezpartyjnego prezydenta. Był nim George Washington.
 • Nazwę Biały Dom, jaką do dziś określa się rezydencję prezydenta USA, ustanowił dopiero Theodore Roosevelt, który sprawował urząd w latach 1901–1909.
 • Wuj Sam, personifikacja Stanów Zjednoczonych, nie jest jedynie symbolem. Postać przedstawiana w charakterystycznym cylindrze i surducie istniała naprawdę. To Samuel Wilson – masarz, który podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej kontrolował produkty mięsne dostarczane żołnierzom.

Inne ciekawostki o Stanach Zjednoczonych

Powyżej wymieniliśmy najciekawsze informacje na temat USA. To jednak zaledwie garstka interesujących faktów, więc na dokładkę mamy dla was kolejną porcję ciekawostek o tym niezwykłym kraju.

 • Amerykanie są religijnym narodem. Niemal 80 proc. społeczeństwa to osoby wierzące, a w niektórych stanach (zwłaszcza na południu), ten współczynnik jest jeszcze wyższy.
 • Amerykanie przodują w zestawieniu najbardziej otyłych narodów. Według różnych danych, na otyłość może cierpieć od 60 do 70 proc. amerykańskiego społeczeństwa.
 • Waszyngton to jedyne miasto USA, w którego krajobrazie nie dominują wysokościowce. Ta kwestia jest tam regulowana prawnie i ma związek z bliskością Białego Domu i Kapitolu.
 • Terytorium Stanów Zjednoczonych jest regularnie nawiedzane przez kataklizmy i klęski żywiołowe. W południowych stanach największym problemem są tornada, huragany i tsunami. Kalifornia jest obszarem o dużej aktywności sejsmicznej, zaś zmorą Luizjany są podtopienia.
 • W USA panuje ogromna swoboda religijna. Jedną z najbardziej charakterystycznych spośród wszystkich tamtejszych grup wyznaniowych stanowią amisze. Ta konserwatywna wspólnota protestancka żyje skromnie w zamkniętej społeczności i odrzuca wszelkie nowoczesne technologie.
 • Mimo że amisze są kojarzeni przede wszystkim z USA, to warto wiedzieć, że nie wywodzą się ze Stanów, a z Szwajcarii.