W tym artykule:

  1. Assos – miasto, które odwiedzili Arystoteles i św. Paweł
  2. Badania archeologiczne w Assos
  3. Pierścień ma ok. 1700 lat
Reklama

Assos to starożytne greckie miasto, które znajdowało się na wzgórzu o wysokości 284 m z przepięknym widokiem na Morze Egejskie. Dziś te ruiny należą do najlepiej zachowanych miast świata antycznego. W drugiej połowie XIX wieku zostały odkryte przez amerykańskich archeologów. Blisko 100 lat później międzynarodowa misja archeologiczna odkryła pradawne miasto w pełnej krasie. Znaleziono wówczas pozostałości teatru, który mógł pomieścić nawet 5000 osób, a także nekropolię i majestatyczną świątynię poświęconą bogini Atenie, która była patronką tego miasta.

Assos – miasto, które odwiedzili Arystoteles i św. Paweł

Miasto Assos założono w VII wieku p.n.e. przez eolskich (jedno z greckich plemion) kolonistów z wyspy Lesbos. Na początku VI wieku p.n.e. Assos podbiła Lidia. Po jej upadku w 546 p.n.e. miasto znalazło się w granicach imperium perskiego. Odzyskało swoją niezależność już w trakcie wojen grecko-perskich. Po uwolnieniu od Persów wstąpiło do Ateńskiego Związku Morskiego. Co ważne dla historii regionu, ponad 2300 lat temu władca Assos – Hermias, postanowił stworzyć tu szkołę filozoficzną.

Właśnie dlatego w latach 348-345 p.n.e. zaprosił gościa, który miał przyciągnąć tłumy spragnionych wiedzy studentów. Był nim sam Arystoteles. Co ciekawe, chronologia sugeruje, że właśnie tutaj filozof mógł napisać dzieło „Historia animalium” i słynną „Zoologię”. Warto zauważyć, że to nie jedyna z ważnych osobistości, która zawitała w Assos. Według Dziejów Apostolskich miasto odwiedził także św. Paweł podczas swojej trzeciej podróży misyjnej.

Badania archeologiczne w Assos

Właściwie od lat 80. ubiegłego w wieku w Assos nieprzerwanie odbywają się prace archeologiczne. W tym roku po raz kolejny udało się rzucić nowe światło na to antyczne miasto. Tureccy archeolodzy pod kierunkiem prof. Nurettina Arslana z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Çanakkale Onsekiz Mart, odnaleźli tam kamienny pierścień, który przedstawiał wizerunek Ateny – bogini mądrości, sztuki oraz sprawiedliwej wojny. Jej atrybutami były włócznia, tarcza i łuk, świętym zwierzęciem sowa, a rośliną oliwka.

Śladami mitycznego bohatera. Droga Eneasza to nowy szlak turystyczny w zachodniej Turcji

Droga Eneasza to wyjątkowa szansa na odkrycie niezwykłych atrakcji zachodniej Turcji. Śladami bohatera spod Troi można zwiedzić urokliwe wybrzeże, a także starożytne miasta i zabytki, któr...
Koń trojański
Koń trojański w Çanakkale, który był wykorzystany podczas kręcenia filmu „Troja”, fot. Shutterstock

Pierścień został odkryty w ruinach konstrukcji zwanej ksenochodium. W czasach starożytnych i wczesnochrześcijańskich było to swoiste hospicjum, w którym pomagano potrzebującym i leczono chorych. – Podczas naszej pracy w tym roku znaleźliśmy cenny pierścień wykonany z kamienia. O ile nam wiadomo, takie artefakty były dość powszechne w okresie rzymskim, ale były również używane przed czasami rzymskimi i także po tej epoce. Możemy stwierdzić z całą pewnością, że należał do bardzo ważnej osoby w Assos i był używany do tworzenia pieczęci – powiedział prof. Arslan.

Pierścień ma ok. 1700 lat

– Szacujemy, że pochodzi z II lub III wieku n.e. To oczywiście pomaga w identyfikacji osób, do których mógł należeć. W okresie starożytnym takie pieczęcie były używane jako oficjalny podpis autora dokumentu – dodał archeolog. Warto zauważyć, że początki używania sygnetów wiążą się z rzymskim zwyczajem używania pierścienia osobistego, czyli tzw. anulus signatoris, którym uwierzytelniano listy.

Badacze w oświadczeniu przekazali, że jeszcze w tym roku odbędą się dalsze badania innych części miasta Assos. – Obecnie trwają prace w istotnej budowli bizantyjskiej w pobliżu zachodniej bramy miasta – dodał Arslan.

Budowla ta mogła być czymś w rodzaju zajazdu. Archeolodzy muszą jednak przeprowadzić wykopaliska, aby upewnić się, jaką rolę odkrywała ta konstrukcja. Ponadto w tym roku uczeni mają się skupić na badaniu niedawno odkrytej fontannie z okresu rzymskiego. Została zbudowana w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się agora, czyli główny plac miejski Assos, położony wysoko na wzgórzu, nieopodal świątyni Ateny.

– To bardzo ważne odkrycia, ponieważ po raz kolejny pokazują nam znaczenie starożytnego Assos. Sygnet, który udało nam się odnaleźć, jest żywym przykładem osobistości, które zamieszkiwały to greckie miasto – podsumował prof. Arslan.

Reklama

Źródło: Çanakkale Onsekiz Mart University.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama