Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Archeolodzy odnaleźli nekropolię, która mogła należeć do Retów
  2. Na cmentarzysku pochowano lokalną elitę
  3. Złożone i wyrafinowane rytuały pogrzebowe

W historycznym centrum Trydentu, przy ulicy Via Santa Croce, trwają prace renowacyjne zabytkowego budynku. Remont poprzedzały jednak badania archeologiczne, które ujawniły stanowisko pochodzące z czasów, gdy imperium rzymskie jeszcze nie istniało. To cmentarzysko, na którym zidentyfikowano co najmniej 200 grobów. Znajdowało się 8 metrów pod obecnym poziomem gruntu, pod warstwą średniowieczną i rzymską.

Archeolodzy odnaleźli nekropolię, która mogła należeć do Retów

Badacze podkreślają, że to ważne odkrycie, które rzuca nowe światło na historię nie tylko samego miasta, ale i całego regionu. – Możemy powiedzieć, że miasto nie jest już tylko miastem rzymskim – przekazała włoskim mediom Francesca Gerosa, radna Prowincji Autonomicznej Trydentu. – Prace postępują, ale nadal istnieje cały obszar do zbadania, aby następnie ocenić, jakie działania należy podjąć, aby chronić nasze dziedzictwo – dodała.

Jak ustalono, nekropolia pochodziła z okresu od IX do VI wieku p.n.e., czyli z wczesnej epoki żelaza. Badacze podkreślają, że w tym czasie region zamieszkiwało plemię Retów i bardzo prawdopodobne jest, że było to właśnie ich cmentarzysko. Retowie zasiedlali tereny dzisiejszej wschodniej Szwajcarii, Tyrolu i Lombardii. Pochodzenie tego ludu jest jednak nieznane. Niektórzy historycy uważają, że byli spokrewnieni z Celtami. Inni twierdzą, że to autochtoniczna nie-indoeuropejska ludność Europy, spokrewniona z Etruskami.

Na cmentarzysku pochowano lokalną elitę

W 15 r. p.n.e. Retowie zostali podbici przez Rzymian z rozkazu Tyberiusza i Druzusa, którzy następnie utworzyli na tych terenach rzymską prowincję Racja. Język Retów został niemal natychmiastowo wyparty przez łacinę. Uważa się jednak, że pozostałością po łacińskich dialektach Retów są dzisiejsze języki retoromańskie.

– Epoka żelaza to okres głębokich przemian z punktu widzenia historyczno-kulturowego w całym regionie Morza Śródziemnego, a także na obszarze alpejskim. Rozkwitły tam wielkie cywilizacje Etrusków, Fenicjan, Greków i Celtów. To także czasy pierwszych igrzysk olimpijskich, które tradycyjnie datowane są na 776 r. p.n.e., a także założenia Rzymu w 753 r. p.n.e. – powiedział Franco Marzatico, kierownik wykopalisk.

W grobach archeolodzy odnaleźli bogate dary grobowe, w tym narzędzia, broń, a także biżuterię wykonaną m.in. z bursztynu i inne przedmioty osobiste. Autorzy badania sugerują, że osoby, które zostały tam pochowane, należały do lokalnej elity społecznej. Naukowcy zwracają również uwagę na wyjątkowy układ nekropolii. – Było to cmentarzysko z pionowo ustawionymi stelami grobowymi. Po zachodniej stronie cmentarzyska znajdowała monumentalna kamienna komora – napisali w oświadczeniu badacze.

Dary grobowe
Dary grobowe znalezione na cmentarzu, fot. Provincia Autonoma di Trento Dary grobowe, fot. Provincia Autonoma di Trento

Złożone i wyrafinowane rytuały pogrzebowe

– Ludy alpejskie nie były odizolowane, utrzymywały stosunki handlowe z ludami doliny rzeki Pad. W szczególności w latach 900-700 p.n.e. z kwitnącą cywilizacją Etrusków, a później z Wenetami i innymi plemionami zamieszkującymi Alpy. W trakcie wykopalisk archeologicznych mamy możliwość poznania elity społeczeństwa, które najwyraźniej osiedliło się w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Trydent – podkreślili badacze.

Badania pozwoliły również ustalić, jak mogły wyglądać praktyki pogrzebowe tamtejszego ludu. Według archeologów były to złożone rytuały, w których trakcie ciała zmarłych były palone, a następnie składane wraz z przedmiotami, które miały towarzyszyć ich duszom w dalszym życiu po śmierci.

Źródło: Heritage Daily

Reklama

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".[/highlight-box]

Reklama
Reklama
Reklama