W tym artykule:

  1. W Hiszpańskiej jaskini odkryto dowody na kanibalizm neandertalczyków
  2. Czterech neandertalczyków, których prawdopodobnie zjedzono
  3. Dlaczego neandertalczycy praktykowali kanibalizm?
Reklama

Hiszpańscy naukowcy prowadzili wykopaliska w Parku Prehistorycznym del Toll de Moià. To zespół jaskiń, w którym w przeszłości odnaleziono wiele artefaktów i szczątków, które należały do prehistorycznych ludzi i neandertalczyków. Badania w tym miejscu wciąż trwają, a efekty najnowszych prac zostały opublikowane w oficjalnym oświadczeniu Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka i Ewolucji Społecznej (IPHES).

W Hiszpańskiej jaskini odkryto dowody na kanibalizm neandertalczyków

Naukowcy poinformowali, że w jaskini de les Teixoneres odnaleźli dwa fragmenty czaszki młodego neandertalczyka. Badacze zidentyfikowali je jako elementy potylicy, czyli tylnej części głowy. Datowanie wykazało, że chłopiec żył ponad 52 tysiące lat temu. – Nasze badania zidentyfikowały ślady cięcia na powierzchni niektórych z tych kości, które zostały zinterpretowane jako wynik działań związanych z kanibalizmem – napisali naukowcy z IPHES.

Co ciekawe, to kolejne odkrycie naukowców związane z kanibalizmem, który praktykowali bliscy przodkowie człowieka. Na łamach czasopisma „Scientific Reports” ukazał się niedawno obszerny artykuł, który opisywał dowód na najstarszy przypadek ludożerstwa wśród bliskich krewnych Homo sapiens. Badanie te nie są jednak jednoznaczne, ponieważ nie da się z całą pewnością określić gatunku zmarłego i zjedzonego hominida, o czym pisaliśmy w National Geographic Polska.

Sytuacja jest bardziej klarowna w przypadku szczątków z hiszpańskiej jaskini. Dowody z ostatnich lat jasno wskazują, że miejsce to zamieszkiwali przez tysiące lat neandertalczycy, a sama czaszka została bez większych problemów zidentyfikowana jako należąca do tego gatunku człowiekowatych.

Czterech neandertalczyków, których prawdopodobnie zjedzono

– W 2016 roku media informowały o odkryciu szczątków neandertalskiego dziecka. Od tego czasu odzyskano więcej pojedynczych szczątków hominidów, które przypisano co najmniej trzem różnym osobom: dziecku w wieku około 6 lub 7 lat, drugiemu w wieku ponad 11 lat i trzeciemu dorosłemu z niepełnosprawnością. Teraz, podczas wykopalisk, które odbywają się w czerwcu 2023 roku, zlokalizowano szczątki czwartej osoby. Cechy fizyczne fragmentów czaszki sugerują, że jest to młodociany, prawie dorosły osobnik. Wszyscy zmarli żyli mniej więcej 52 tys. lat temu. – czytamy na stronie internetowej IPHES.

W hiszpańskiej jaskini odkryto ślady pazurów wymarłego stworzenia. Naukowcy mówią o przełomie

Naukowcy prowadzili badania nad jaskiniami w południowo-wschodniej Hiszpanii. W jednej z nich odnaleźli ślady pazurów niedźwiedzia, który wymarł ok. 28 tysięcy lat temu. Uczeni twierdzą, ..
ślady pazurów w jaskini
fot. Uniwersytet Murcji

Naukowcy twierdzą, że odnalezione szczątki neandertalczyków były zmieszane z kośćmi i zębami upolowanych zwierząt, które były oprawiane i jedzone we wnętrzu jaskini. Hiszpańscy uczeni przyznają, że początkowo nie było łatwo ustalić, dlaczego szczątki były porozrzucane w ten sposób. Dopiero odkrycie śladów cięcia na obojczyku dziecka dostarczyło nowych wskazówek. – Wszystko wskazuje na to, że kości te zostały „przetworzone" przez innych neandertalczyków i bardzo możliwe, że osoby te zostały zjedzone przez swoich pobratymców – czytamy w artykule.

Dlaczego neandertalczycy praktykowali kanibalizm?

Co więcej, autorzy zwrócili uwagę na fakt, że szczątki czterech neandertalczyków były bardzo pokruszone, podzielone na bardzo małe części. Uczeni sugerują, że prawdopodobnie neandertalczycy rozdrabniali kości, aby uzyskać dostęp do szpiku i innych składników odżywczych, które zawarte były w kościach.

Kości neandertalczyków, które odnaleziono w hiszpańskiej jaskini / fot. IPHES

Hipoteza ta może potwierdzać ustalenia dr. James Cole’a, który stwierdził, że mięso prehistorycznych ludzi było znacznie mniej pożywne, niż mięso np. mamuta. Prawdopodobnie Homo neanderthalensis próbowali wydobyć ze zmarłych ciał wszytko to, co było „najbardziej wartościowe”.

– Fakt, iż szczątki ludzi i zwierząt były niesamowicie poszatkowane, znacznie utrudniał ich identyfikację. Na szczęście mieliśmy do dyspozycji nowoczesne techniki badawcze, które pomogły nam określić, które kości należały do hominidów, a które do dzikich stworzeń – mówią hiszpańscy badacze. Autorzy dodają, że jest to pierwszy odkryty przypadek kanibalizmu wśród neandertalczyków, który został potwierdzony w Katalonii.

– Chociaż antropofagia nie wydaje się być powszechnym zjawiskiem wśród tych prehistorycznych ludzi, istnieją pewne miejsca w Europie, które sugerują podobne praktyki – Podsumowują naukowcy. Niestety bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ludożerstwo neandertalczyków było związane z głodem, czy był to element nieznanego rytuału lub obrzędu.

Reklama

Źródło: IPHES.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama