W tym artykule:

  1. Kim była kobieta sprzed 4 tys. lat?
  2. Czym odżywiano się w epoce kamiennej?
  3. Jak zrobiono ubranie kobiety z epoki kamiennej?
Reklama

Nowy eksponat muzealny to pełnowymiarowa figura kobiety. Zamieszkiwała ona terytorium dzisiejszej Szwecji cztery tysiące lat temu. Jej szczątki odkryto w 1923 r. Podczas budowania drogi w okolicach wsi Lagmansören robotnicy natrafili wówczas na dwa szkielety.

Jeden należał do około trzydziestoletniej kobiety. Nawet jak na epokę neolityczną była niska – miała tylko 150 cm wzrostu. Obok niej złożono szczątki siedmioletniego dziecka.

Odtworzenia wyglądu kobiety podjął się szwedzki artysta i specjalista medycyny sądowej Oscar Nilsson. Zrobienie precyzyjnego modelu naturalnej wielkości zajęło mu aż 350 godzin.

Kim była kobieta sprzed 4 tys. lat?

Niestety, nigdy nie uda się ustalić, co naprawdę wiązało kobietę z pochowanym obok niej dzieckiem. Ze szczątków nie udało się bowiem pozyskać nieuszkodzonego DNA.

Dieta paleo, czyli jaskiniowa karta dań. Moda czy sposób na lepsze odżywianie?

Powinniśmy jeść to, co nasi przodkowie – twierdzą zwolennicy sposobu odżywiania znanego jako dieta paleo. Jednak przejście na taką dietę może być trudne i ryzykowne.
Dieta paleo zdobyła sporą popularność. Czy jednak naprawdę jest dla nas tak zdrowa i naturalna? (fot. Getty Images)
Dieta paleo zdobyła sporą popularność. Czy jednak naprawdę jest dla nas tak zdrowa i naturalna? (fot. Getty Images)

Mogła być to matka z synem. Ale równie dobrze rodzeństwo: brat i siostra. Albo kuzyni, albo po prostu przyjaciele – mówi Nilsson. Jego model obrazuje pierwszą hipotezę. Kobieta patrzy czułym, ale jednocześnie nieco surowym wzrokiem, tak jakby chciała zdyscyplinować biegającego wokół niej niesfornego chłopca.

Brak materiału genetycznego sprawił, że wykonując rekonstrukcję Nilsson musiał postawić jeszcze kilka hipotez. Najważniejsza dotyczyła koloru oczu i odcienia skóry kobiety. By je odtworzyć, założył, że należała do ludu, który przywędrował do Szwecji z południa 5–4 tys. lat temu. Byli to rolnicy o bladej cerze i brązowych oczach. I taki właśnie wygląd otrzymała kobieta z Västernorrlands Museum.

Czym odżywiano się w epoce kamiennej?

Badania szczątków wykazały, że w chwili śmierci kobieta była – paradoksalnie – w dobrej kondycji. Nie znaleziono śladów niedożywienia, urazów ani chorób. Być może więc zmarła na schorzenie, którego śladów po kilku tysiącach lat nie da się już wykryć.

Archeolodzy odkryli ślady osadnictwa na terenie współczesnej Rosji sprzed 10 tys. lat

Archeolodzy z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk odkopali ślady osadnictwa mezolitycznego w pobliżu Niżnego Nowogrodu w Rosji.
osada Rosja
getty images

Mimo iż mieszkała na wybrzeżu, odżywiała się pokarmem pozyskiwanym z lądu. Wskazują na to badania izotopów wchodzących w skład jej zębów. – Nie da się stwierdzić, czy prowadziła już osiadły, czy jeszcze wędrowny tryb życia – mówi Nilsson. – Najbezpieczniej jest stwierdzić, że na zmianę jeden i drugi – dodaje.

Jak zrobiono ubranie kobiety z epoki kamiennej?

Strój kobiety, wzorowany na ubraniach rdzennych ludów Ameryki Północnej, Syberii oraz słynnej mumii Ötziego odnalezionej w Alpach, przygotowała Helena Gjaerum. Gjaerum jest archeolożką wykorzystującą w pracy techniki stosowane przez ludzi z epoki kamiennej.

Strój kobiety został zrobiony ze skór jelenia i łosia. Buty – ze skór bobra, renifera i lisa. Archeolożka pracowała nad nimi godzinami. Najpierw pozyskała szczątki zwierząt. Oczyściła skóry, po czym wymoczyła je w rzece. Ułatwia to oddzielenie futra od skóry.

Żył w epoce kamienia, a jego głowę nabito na pal. Dziś dowiadujemy się jak wyglądał

Liczącą 8 000 lat ludzką czaszkę znaleziono nabitą na pal i złożoną w podwodnym grobie. Było to w 2018 roku. Po dwóch latach możemy zobaczyć, jak wyglądał nasz przodek. A to dzięki p...
Rekonstrukcji dokonał artysta kryminalistyczny (fot. Live Scienc)
Rekonstrukcji dokonał artysta kryminalistyczny (fot. Live Scienc)

Następnym etapem było zeskrobanie futra. Kolejnym – wysmarowanie skór tłustą maścią zrobioną między innymi z mózgu łosia. Bez tej mikstury skóra zesztywniałaby oraz mogłaby zgnić pod wpływem wilgoci.

Gjaerum masowała skóry, gotowała je i suszyła. Dopiero potem zajęła się projektowaniem i szyciem ubrania. Chciała, by było jak najbardziej praktyczne. I tak np. na ramionach nie ma szwów – dzięki temu ubranie wolniej przemakałoby podczas deszczu.

To szaleństwo myśleć, że stroje z epoki kamiennej były prymitywne – powiedziała Gjaerum portalowi LiveScience. – Chciałabym, żeby ta kobieta była ubrana tak, jak my ubralibyśmy się dzisiaj – podkreśliła archeolożka.

Reklama

Źródła: LiveScience, vnmuseum.se.

Reklama
Reklama
Reklama