Archeolodzy odnaleźli dziwaczny sztylet. Wykonano go w czasach średniowiecza
Nieopodal twierdzy Gullberg w szwedzkim Göteborgu archeolodzy odnaleźli szereg znalezisk z czasów średniowiecza. Wśród nich odkryto sztylet, którego rękojeść przypominała męskie przyrodzenie. Analiza wykazała, że nie był tylko ozdobą, ale wykorzystywano go także w trakcie bitew.

Spis treści:
- W szwedzkim Göteborgu odnaleziono niezwykły sztylet
- Bogactwo znalezisk na terenie dawnego fortu
- Dlaczego w dawnych czasach czczono fallusy?
Ostrze sztyletu było złamane mniej więcej w połowie i już mocno wyszczerbione. Jednak drewniana rękojeść była bardzo dobrze zachowana, a jej falliczny kształt bardzo zaskoczył archeologów. Jelec broni przypominał męskie jądra, a rękojeść przyrodzenie. I naukowcy przyznają, że nie był to wypadek przy pracy, a celowa robota kowala, który w ten sposób wykonał tę broń.
W szwedzkim Göteborgu odnaleziono niezwykły sztylet
Co ciekawe, sztylet został odkopany w tej samej warstwie archeologicznej, co bełty kuszy i kilka mieczy. To sugeruje, że był używany najprawdopodobniej przez rycerza, który na wzgórzu w Göteborgu stoczył bitwę, prawdopodobnie między XIV a XVII wiekiem. Tamtejsza twierdza Gullberg miała w średniowieczu ogromne znaczenie strategiczne przez wiele stuleci. Był to jedyny bezpośredni punkt dostępu Szwecji do Morza Północnego, podczas gdy reszta zachodniego wybrzeża należała do Danii i Norwegii. Tamtejsze wzgórze zostało ufortyfikowane w XIV wieku.
– Wczesnośredniowieczna twierdza została zbudowana jako obrona przed pobliskimi duńsko-norweskimi potencjalnymi agresorami, którzy stacjonowali na Hisingen oraz w czasie, gdy Duńczycy kontrolowali zamek Älvsborg – powiedział Anders Altner, kierownik wykopalisk i archeolog z Państwowego Muzeum Historycznego.
W oświadczeniu zamieszczonym przez szwedzkich archeologów napisano, że wykopaliska na terenie wzgórza i twierdzy prowadzone były w latach 2014–2023 przy okazji budowy nowej trasy kolejowej. W ciągu tych kilku lat odnaleziono ogromną ilość średniowiecznych artefaktów, które rzuciły światło na historię tego regionu.
Bogactwo znalezisk na terenie dawnego fortu
Kilka spośród tych fascynujących obiektów, jak również trójwymiarowy model twierdzy Gullberga z XVII wieku, można zobaczyć na mini-wystawie Current Archaeology w Muzeum Historycznym w Sztokholmie.
– Nie sądziliśmy, że ostało się tu tak wiele artefaktów. Falliczny sztylet to tylko jeden z przedmiotów, które tu odnaleźliśmy. To między innymi zegary słoneczne, zatyczki do beczek z piwem, krany do piwa, a także wiele przedmiotów osobistych i ślady codziennego życia – mówi Altner.
Eksperci twierdzą, że osobliwy sztylet już w czasach średniowiecza mógł uchodzić za bardzo ekstrawagancki. Badacze podkreślają jednak, że konstrukcja zapewniała pewny chwyt podczas zadawania ciosów. Ta broń biała zostanie teraz wystawiona w Muzeum Historycznym w Sztokholmie w ramach wystawy. Będzie można ją podziwiać tylko do stycznia 2026 roku.
Dlaczego w dawnych czasach czczono fallusy?
Co ciekawe, artefakty o fallicznym kształcie nie są niczym nowym dla archeologii. Choć nie był to bardzo powszechny motyw, w historii znane są przykłady podobnych mieczy lub sztyletów. Elementy w kształcie fallusa pojawiały się głównie w kontekście symbolicznym, rytualnym lub dekoracyjnym i często związane były z kulturami, w których fallus był symbolem płodności, mocy lub ochrony, jak np. w starożytnym Rzymie. W imperium przedmioty te najczęściej jednak pełniły funkcję amuletów.
Z drugiej strony to nie pierwszy raz, gdy w Szwecji odkryto przedmiot nawiązujący do męskich genitaliów. W 2023 roku badacze w hrabstwie Södermanland odnaleźli kamień w kształcie fallusa, który pochodził z epoki wikingów. Kamień został znaleziony centralnie w wypełnieniu kamiennego stosu grobowego.
Źródło: Popular Science
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal+, obecnie pracuje w RMF FM. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu. Pisze przede wszystkim o archeologii i przyrodzie. Prywatnie bardzo zainteresowany polityką.