Internet i social media zmieniają sposób, w jaki podróżujemy. Mało kto zabiera dziś ze sobą opasłe papierowe przewodniki. Wszystko mamy w telefonie. Chyba każdy chociaż raz skorzystał z Map Google, planując wyjazd. Codziennie na platformie pojawia się ponad milion opinii internautów. W ciągu ostatnich 3 lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie. To dzięki nim można znaleźć najczęściej polecane restauracje w okolicy lub odkryć zupełnie nowe atrakcje turystyczne. Na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek.

Najlepiej oceniane parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty w Polsce

Ostatnie dwa lata przypomniały wielu osobom, jak piękna jest Polska. Kto chce zachwycić się przyrodą i odkryć jej egzotyczne oblicze, powinien odwiedzić jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Podobnie jak parki krajobrazowe i rezerwaty są miejscami występowania zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt. Odwiedzając je, można również poznawać ginące tradycje historyczne, etniczne i kulturowe.

Gdzie na weekend w Polsce?

Bieszczadzki Park Narodowy. / fot. mat prasowe.

Nagrodzone parki narodowe w Polsce:

 • Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie):  4,8 *****  (20 403) Na niemal 6 tysiącach hektarów rozciągają się zapierające dech w piersiach panoramy Karkonoszy, które każdego roku podziwiają ponad 2,5 miliona turystów. Wielu z nich przyciąga Śnieżka, najwyższa góra Sudetów, oraz piękne wodospady – Szklarki i Kamieńczyka, a także formacje skalne. Amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu ponad 130 km szlaków turystycznych, w tym również trasy rowerowe oraz 10 ścieżek edukacyjnych, które pomogą poznać historię i bogactwo tego parku.
 • Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie): 4,8 *****  (19 800) Położony blisko Krakowa słynie z wielu szlaków turystycznych i zabytków. Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, kaplica Na Wodzie czy słynna Maczuga Herkulesa to tylko niektóre z atrakcji. W parku znajduje się również Brama Krakowska, w której, jak głosi legenda, odległość dzieląca kolumny z roku na rok stale się zmniejsza. Ich całkowite zamknięcie ma ogłosić koniec świata.
 • Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie): 4,9 *****  (15 666) Turyści uwielbiają go za możliwość spływu tratwami dzikim Dunajcem, piękne panoramy i szlaki, które prowadzą na Trzy Korony i Sokolicę. W parku znajdują się aż trzy zamki – w Nidzicy i Czorsztynie oraz Zamek Pieniny.
 • Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie): 4,8 *****  (12 766) Jego symbolem są ruchome wydmy, które przypominają pustynię – ten największy w Europie obszar wędrującego piasku ma około 500 ha powierzchni. W obrębie parku znajdują się również jeziora Łebsko i Gardno, a także lasy i torfowiska, które wspólnie z wydmami tworzą niezapomniane krajobrazy, tak chętnie odwiedzane przez turystów i miłośników fotografii.
 • Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie): 4,9 *****  (12 294) Niemal 80% obszaru parku zajmują lasy, jednak największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną są słynne bieszczadzkie połoniny porośnięte rzadkimi gatunkami roślin wysokogórskich. Użytkownicy Map Google doceniają szczególnie sieć szlaków turystycznych, która liczy sobie ponad 130 kilometrów. Jedną z ulubionych atrakcji parku jest również Bieszczadzka Kolejka Leśna – najwyżej położona linia wąskotorowa w Polsce.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. / fot. mat prasowe.

Nagrodzone parki krajobrazowe w Polsce:

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie): 4,8 *****  (18 469) Przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego wiedzie najdłuższy szlak górski w Polsce, czyli Główny Szlak Beskidzki. W całości ma on ponad 500 km długości i stanowi świetny pomysł na wypoczynek. Znajdują się tu zarówno wymagające szlaki dla doświadczonych turystów górskich, jak i łatwe ścieżki spacerowe, z których można podziwiać malownicze potoki, skały i groty. To właśnie w okolicznych wzgórzach mieszczą się źródła Wisły.
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie): 4,7 *****  (9 769) Licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic jest świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych szlaków do pieszych wędrówek czy biegania, a także wycieczek rowerowych. Szczególnie warta polecenia jest trasa rekreacyjna prowadząca wzdłuż wałów Wisły przez Tyniec.
 • Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie): 4,7 *****  (7 122) Jedno z ulubionych miejsc rowerzystów – wiele szlaków wiedzie tu wokół słynnych kaszubskich jezior, przez gęste lasy i szczyty pagórków oraz przez klimatyczne wsie i miasteczka. W parku znajduje się również kilka wyjątkowych punktów widokowych, wśród szczególnie polecanych przez użytkowników Map Google są Złota Góra i Jastrzębia Góra oraz punkt widokowy w Sobótce.
 • Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie): 4,8 *****  (6 649) To miejsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym – można tu spotkać niemal 400 gatunków roślin, 100 gatunków ptaków oraz 40 gatunków ssaków. Do ciekawostek historycznych należą natomiast słynne rzeźby jak „Mnich”, „Grzyb”, „Niedźwiedź”, „Panna z rybą” oraz starożytne i średniowieczne kamieniołomy.
 • Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie): 4,6 *****  (5 870) Teren parku obejmuje ponad 23 tysiące hektarów, a 70% terytorium to lasy – rozciągają się na granicy Skierniewic, wsi Bolimów, Żyrardowa i Łowicza. Puszcza Bolimowska skrywa różne rodzaje borów, w tym sosnowe i grądy.  Można tu również znaleźć brzozy, jesiony, klony, lipy i dęby, a przez sam środek puszczy wije się malownicza rzeka Rawka. Park ma wiele szlaków turystycznych zarówno dla miłośników jazdy na rowerze (20-kilometrowa trasa prowadząca m.in. przez rezerwat „Polana Siwica” i Nieborów), jak i pieszych wędrówek.

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska. / fot. mat. prasowe

Nagrodzone rezerwaty przyrody w Polsce:

 • Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (woj. małopolskie): 4,8 *****  (11 236) Wąwóz ma długość około ośmiuset metrów i jest jednym z najpiękniejszych zakątków Pienin. Ściany skalne wąwozu o kształcie litery V są bardzo wysokie, miejscami mają ponad sto dwadzieścia metrów. Turyści chętnie wybierają tamtejszą trasę turystyczną, która prowadzi wzdłuż potoku Kamionka i pozwala podziwiać  kaskady wodne.
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia (woj. świętokrzyskie): 4,7 *****  (8 894) Celem jego ochrony jest zachowanie grupy skał wapiennych o malowniczym ukształtowaniu, z żyłami kalcytu i stanowiskiem rzadkich roślin, a szczególnie ze względu na niezwykle cenne znaleziska paleontologiczne. Kamieniołom Kadzielnia, w którego części znajduje się rezerwat,  to ulubione miejsce spacerów Kielczan i znana atrakcja turystyczna. W wyrobisku znajduje się zadaszony amfiteatr na 5 tysięcy miejsc, w którym odbywają się liczne koncerty i wydarzenia artystyczne. Stanowi on również największe skupisko jaskiń w całym województwie - jest ich tu aż 25.
 • Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie): 4,8 *****  (7 179) Rzeka Wilczka spada tu z wysokości 22 metrów do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Nad samym wodospadem znajduje się historyczny mostek z czasów Marianny Orańskiej, która wyjątkowo upodobała sobie to miejsce. To na jej zlecenie udostępniono odwiedzającym obszar do spacerów, a sama księżna mieszkała tuż obok w swoim dworku.
 • Rezerwat przyrody Kępa Redłowska (woj. pomorskie): 4,8 *****  (5 603) Jeden z pierwszych rezerwatów w Polsce – obejmuje 120 hektarów i ciągnie się wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Można tu zobaczyć niepowtarzalny krajobraz z lasem bukowym na klifowym brzegu. Rezerwat jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, zamieszkiwany jest również przez mniejsze i większe ssaki – wśród nich dziki, które często można spotkać na plażach i skrajach rezerwatu.
 • Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie): 4,7 *****  (4 155) To miejsce aktywnego wypoczynku dla całych rodzin, szczególnie lubiane przez najmłodszych turystów. Wiele wyjątkowych skał (np. o kształcie nosa czarownicy), ciekawe legendy o rycerzach czy pustelnikach, wodospad i labirynty skalne to tylko niektóre atrakcje, które czekają w rezerwacie.

Złote Pinezki Map Google

– Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom tego wyjątkowego wyróżnienia, które jest odzwierciedleniem docenienia piękna polskiej natury przez tysiące użytkowników i użytkowniczek Map Google. Bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek oraz świetna infrastruktura miejsc to tylko niektóre z zalet parków i rezerwatów dostrzeżonych przez użytkowników i użytkowniczki. Mamy nadzieję, że Złote Pinezki będą również inspiracją do planowania wypoczynku i odwiedzenia właśnie tych i im podobnych zielonych miejsc w Polsce. Zachęcamy do korzystania z opinii i dzielenia się z innymi cennymi wskazówkami, ciekawymi informacjami czy pięknymi zdjęciami – mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.

Mapy Google to źródło wiedzy. Poza opiniami dotyczącymi wyłącznie wrażeń, w recenzjach znajdziemy też praktyczne informacje. Na przykład o dostępności parkingów, warunkach na szlakach oraz wskazówki dotyczące podróżowania w dane miejsca z dzieckiem lub psem. Internauci mogą także wyszukiwać z uwzględnieniem treści opinii. Wystarczy  wpisać frazę „park krajobrazowy kajaki”, aby pojawiła się informacja, w których parkach krajobrazowych funkcjonują spływy kajakowe.