Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) prowadzili wykopaliska w jednym z największych parków miejskich w Meksyku. Chapultepec zajmuje powierzchnię aż 686 hektarów. Jest położony na wzgórzu o tej samej nazwie.

Niezwykłe odkrycie w parku Chapultepec

Park nazywany jest również „lasem” oraz najważniejszymi „płucami” kraju. Badania wykazały obecność człowieka na tym obszarze od co najmniej okresu preklasycznego (1800 r. p.n.e. do 200 r. n.e.). Archeolodzy mają dowody, że po raz pierwszy pojawili się tutaj Toltekowie.

W okresie klasycznym Chapultepec zamieszkiwała ludność kultury Teotihuacán. Gdy Aztekowie zajęli Kotlinę Meksykańską, uważali wzgórze za miejsce święte. Zaczęli grzebać tu prochy swoich zmarłych władców, a tamtejsze źródła zapewniały dostęp do świeżej wody. Wzgórze gęsto porośnięte drzewami stało się miejscem przeznaczonym głównie dla elity rządzącej i religijnej.

Grobowce w kształcie ściętego stożka

Meksykańscy archeolodzy w oświadczeniu przekazali, że odnaleźli w Chapultepec 10 nowych grobowców w kształcie ściętego stożka. Badacze uważają, że miejsca pochówku znajdują się na obszarze, w którym w dawnych czasach znajdowała się duża wioska we wczesnym i środkowym okresie preklasycznym.

– To czas, gdy region ten zamieszkiwała kultura Teotihuacán, co potwierdzają późniejsze dowody na obecność Tepaneków w Dolinie Meksyku – mówi María de Lourdes López Camacho, badaczka z INAH. – Te grobowce przetrwały 3000 lat w niemal nienaruszonym stanie. To naprawdę niezwykłe – dodaje.

Naukowcy przekazali, że grobowce odnaleźli na dużym wzniesieniu, tuż obok parku Cri-Cri. Tam znajduje się jedna ze stacji Cablebús, czyli kolejki linowej, która wykorzystywana jest jako środek transportu publicznego w mieście Meksyk.

– Pierwszy raz odkryliśmy miejsce architektury grobowej pierwszych wiosek rolniczych, które zlokalizowane jest na tak dużej wysokości – wyjaśniają badacze. Zespół grobowców odkryto bowiem na wysokości ponad 2400 metrów nad poziomem morza.

Tajemnicza osada, która istniała kilkaset lat

Grobowce mają średnicę od jednego do dwóch metrów, a maksymalna wysokość wynosi 1,5 m. W pięciu grobach archeolodzy zidentyfikowali ludzkie szczątki. Badacze ustalili, że pochowano tam cztery kobiety i jednego mężczyznę. – To szczególna architektura grobowa. Przykłady tych grobowców można znaleźć w innych stanowiskach starożytnego Meksyku, np. na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej – podkreśla López Camacho, archeolog z INAH.

W trakcie wykopalisk odkryto także dary grobowe, które złożone były wraz ze zmarłymi. To m.in. poroża jelenia, z których stworzono narzędzia, a także kielichy, figurki przedstawiające kobiety oraz naczynia ceramiczne. Badacze uważają, że osada, która znajdowała się w tym miejscu, istniała jeszcze długo po okresie preklasycznym.

Źródło: INAH.