Władze starają się nadążyć za falą śmieci spływających na plaże w Kucie, Legii i Seminyaku – w miniony weekend zebrano z nich około 90 ton śmieci. "Naprawdę ciężko pracowaliśmy, by oczyścić plaże, ale śmieci wciąż przybywa. Codziennie wysyłamy tam nasz personel, ciężarówki i koparki’ – powiedział pracownik agencji ochrony środowiska i kanalizacji regionu Badung Wayan Puja, dodając, iż w miniony piątek z plaż w Kucie, Legianie i Seminiaku usunięto ponad 30 ton śmieci, a w sobotę ich ilość podwoiła się do 60 ton.

 

 

W kwietniu 2020 roku rząd Indonezji rozpoczął realizację narodowej strategii walki z "nadchodzącym kryzysem" odpadów plastikowych, które mają wpływ na środowisko morskie i gospodarkę całego kraju.

Dr Denise Hardesty, która jest główną naukowczynią w australijskiej agencji naukowej CSIRO i ekspertką w dziedzinie globalnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, powiedziała, że obecnie na plażach zbierane są "ogromne ilości" odpadów, których ilość z każdym rokiem jest coraz większa. "To nie jest nowe lub zaskakujące zjawisko – zdarza się co roku, a ostatnia dekada pokazała, że nadal rośnie w siłę” rośnie w ciągu ostatniej dekady" – dodała. Hardesty współpracuje z naukowcami badającymi zanieczyszczenia morskie w Indonezji i jest jedną z ekspertek pracujących z rządem Indonezji nad planem działania. 

Plaże na południowym zachodzie Bali mają tendencję do wyłapywania śmieci, gdy co roku z zachodu na wschód wieją monsunowe deszcze i wiatry.

Według Hardesty rosnąca ilość wymywanego na plaże plastiku jest zgodna z globalnym wzrostem produkcji plastiku i plaże na całym świecie odnotowały wzrost ilości odpadów, "ale w krajach monsunowych znajdujemy znacznie silniejszy wpływ sezonowy". Ekspertka zauważyła również, że grupy społeczne i osoby prywatne stają się coraz bardziej aktywne w próbach ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych, a w celu rozwiązania tego problemu zastosowano szereg rozwiązań. Agencja CSIRO ma również nadzieję na wprowadzenie w Indonezji nowej metody, która do śledzenia śmieci i identyfikacji punktów zapalnych wykorzystuje zdalne kamery i sztuczną inteligencję. 

Dr Gede Hendrawan, szef ośrodka teledetekcji i nauk oceanologicznych na Uniwersytecie w Udayanie na Bali, powiedział, że głównym problemem w Indonezji są nieefektywne systemy radzenia sobie z odpadami w tym kraju. "Największym problemem jest to, że w Indonezji obsługa śmieci nie jest skuteczna. Bali właśnie zaczęło reorganizować swój system, Java również zaczęła stawiać w tym swoje pierwsze kroki – zapowiedział.

Gubernator Bali Wayan Koster wezwał do podjęcia poważnych działań w celu oczyszczenia plaż, które są ogromną turystyczną atrakcją w tej części Azji. Każdego roku Bali odwiedza ponad milion Australijczyków, wyspa jest również popularna wśród chińskich turystów, a także Europejczyków.

"Administracja Badung powinna wdrożyć w Kucie system obsługi śmieci na plaży, który byłby wyposażony w odpowiedni sprzęt i zasoby ludzkie, co umożliwi szybkie i skuteczne sprzątanie wyrzucanych na plażę śmieci. Co więcej, w porze deszczowej, kiedy przyjeżdżają turyści, systemy obsługi śmieci powinny działać 24 godziny na dobę. Nie ma co czekać na jutro” – dodał Koster.

O tej porze roku na Bali normalnie przebywałyby tysiące turystów, ale pandemia koronawirusa wstrzymała podróże zagraniczne, a odwiedzających jest niewielu. Dodatkowo Indonezja zamknęła swoje granice dla wszystkich przybywających z zagranicy na dwa tygodnie od 1 stycznia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych szczepów Covid-19.