Edukacja jest niezwykle ważnym elementem życia dzieci i młodzieży. To właśnie w szkole zdobywamy potrzebną wiedzę, rozwijamy nasze umiejętności i uczymy się współpracy. Szkoła na etapie dzieciństwa jest praktycznie niezbędna, ponieważ to szansa na rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Właśnie dlatego tak ważny jest sprawny i dobrze działający system edukacji,  zapewniający młodym pokoleniom szkołę, która nauczy ludzi, jak myśleć, a nie co myśleć.

W szkołach w większości krajów na świecie dzieci uczy się przede wszystkim matematyki, języka ojczystego, języka obcego, nauk technicznych i biologicznych. Są jednak państwa, które ze względu na różne czynniki kulturowe lub na skutek decyzji władz wprowadziły do szkół niekonwencjonalne przedmioty szkolne. 

Armenia

Ormianie są bardzo dobrymi szachistami, a sama gra jest w tym kraju niezwykle ważna. Tak bardzo, że w 2011 roku ówczesny prezydent Armenii Serż Sarkisjan postanowił wprowadzić szachy do szkół, jako obowiązkowy przedmiot. Tym samym kraj ten stał się pierwszym państwem na świecie, w którym uczniowie już od najmłodszych lat uczą się grać w tę strategiczną grę.

Szachy bowiem mają niezwykły wpływ na ludzki mózg. Wiele lat ćwiczeń i gry poprawią naszą pamięć, uczy strategicznego i krytycznego myślenia, mądrego podejmowania decyzji i rozwija kreatywność. Co więcej, szachy mają również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Badania wykazały, że regularne rozwiązywanie łamigłówek i granie szachy zapobiega chorobie Alzheimera.

Chiny

Chiny już od czasów starożytnych przywiązywały olbrzymią wagę do potęgi ludzkiego rozumu. Dzięki temu w kraju tym rozwijały się różne dziedzin nauki, m.in. medycyna i matematyka. Dziś oczywiście szkoła wygląda zupełnie inaczej niż w przeszłości, ale nadal widać duże przywiązanie do tradycji. W chińskich szkołach, oprócz tradycyjnych przedmiotów, uczy się kaligrafii, której nauka trwa przez cały okres szkoły podstawowej. Podobnie jak w Armenii, W Chinach również naucza się gry w szachy, lecz w odmianie lokalnej – Xiangqi. W niektórych szkołach dzieci uczą się również jazdy konnej.

Wietnam

Edukacja w Wietnamie trwa 12 lat. To 5 lat szkoły podstawowej, 4 lata gimnazjum i 3 lata szkoły średniej. Co ciekawe, uczniowie chodzą do szkoły aż sześć razy w tygodniu – od poniedziałku do soboty. W kraju oprócz podstawowych przedmiotów naucza się „technologii”.

  • I gimnazjum – ekonomia domu,
  • II gimnazjum – leśnictwo i akwakultura,
  • III gimnazjum – przemysł,
  • IV gimnazjum – przedmiot technologiczny do wyboru.

Władze twierdzą, że przedmiot ma na celu pokazanie związku między teorią a praktyką działów krajowej gospodarki.

Kenia

Kenia jest krajem, który w dużym stopniu opiera się na rolnictwie i jest jednym z bogatszych państw Afryki. Edukacja jest dla Kenijczyków dużo szansą lepszą przyszłość i dobrą pracę. Istnieją tam trzy typy szkół średnich: publiczne, prywatne i harambee (zarządzane przez prywatne organizacje, które nie mają państwowego finansowania).

Jednak szkoły prywatne w Kenii są niezwykle drogie, dlatego dostęp do nich mają dzieci z bardzo zamożnych rodzin. W kenijskiej szkole oprócz suahili, matematyki, dwóch przedmiotów ścisłych i jednej przedmiotu humanistycznego, który jest do wyboru, naucza się rolnictwa. Co ciekawe, w wielu szkołach uczniowie mają zajęcia takie jak: budownictwo, mechanika, obróbka metalu i drewna oraz elektronika, a nawet „umiejętności życiowe”.