Trzy najbogatsze kraje świata zajmują łączną powierzchnię mniejszą niż 1/3 województwa opolskiego. Oto światowi liderzy zamożności w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 

Jak się ustala bogactwo narodów?

Produkt Krajowy Brutto (PKB) to łączna liczba dóbr i usług wytworzonych w jednym kraju w pewnym okresie – np. w jednym roku. PKB to wygodne narzędzie do porównywania wielkości gospodarek państw, a co za tym idzie ich bogactwa. Nie jest to jednak narzędzie idealne, ponieważ nie bierze pod uwagę nierówności dochodowych mieszkańców, ani pracy wykonywanej choćby w domu, jak opieka nad dziećmi. 

Biorąc pod uwagę tylko wartość produktu krajowego brutto, najbogatszym państwem na świecie są Stany Zjednoczone. Ogromne nierówności w USA sprawiają jednak, że trudno nazywać Amerykanów i Amerykanki najbogatszymi ludźmi. Zgodnie z danymi OECD stosunek dochodów najbogatszych mieszkańców USA do zarobków najbiedniejszych wynosi 14:1

Z tego powodu znacznie dokładniejszym – choć również nieidealnym narzędziem – jest dzielenie PKB przez liczbę mieszkańców. Im większe PKB na jednego mieszkańca (czyli per capita), tym ogólnie zamożniejszy jest naród.

Ranking najbogatszych państw świata (PKB per capita)

 1. Liechtenstein (139 100 USD)
 2. Monako (115 700 USD)
 3. Luksemburg (115 700 USD)
 4. Singapur (106 000 USD)
 5. Irlandia (102 500 USD)
 6. Katar (92 900 USD)
 7. Bermudy (80 300 USD)
 8. Szwajcaria (71 700 USD)
 9. Zjednoczone Emiraty Arabskie (69 700 USD)
 10. Norwegia (65 700 USD)

Najbogatsze kraje świata – Liechtenstein

LiechtensteinW Vaduz, stolicy Liechtensteinu, żyje nieco ponad 5 tys. ludzi. fot. Merten Snijders/Getty Images

Najbogatszy kraj świata to jednocześnie jeden z najmniejszych krajów na świecie. Księstwo Liechtensteinu zajmuje zaledwie 158 km2. To mniej niż wynosi powierzchnia Bydgoszczy. Nie ma tu lotniska, nie działa żaden duży szpital, a życie skupia się przede wszystkim w niewielkiej stolicy Vaduz. Państwo nie ma też własnej waluty. Liechtenstein jest połączony unią monetarną ze Szwajcarią. 

Pomimo skromnych rozmiarów i braku zasobów naturalnych księstwo zdołało rozwinąć sektor finansowy. Największe gałęzie przemysłu Liechtensteinu to budowa zaawansowanych technologicznie maszyn i narzędzi. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Liechtensteinie wynosi 6 000 franków, czyli ok. 28 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Monako

monakoMonako to jedno z najmniejszych, a jednocześnie najbogatszych państw świata fot. Sylvain Sonnet/Getty Images

Monako to kolejne mikropaństwo w Europie. Powierzchnia księstwa jest mniejsza niż powierzchnia nowojorskiego Central Parku. Co ciekawe, większość mieszkańców Monako nie jest obywatelami tego kraju. Nad wybrzeże Morza Śródziemnego ściągają ich niskie podatki i wysoka jakość życia. Monako jest w unii monetarnej z Francją. 

Co trzeci mieszkaniec Księstwa Monako jest milionerem. To najwyższy tego typu wskaźnik na świecie. Największe przychody generuje tu sektor bankowy i ubezpieczeniowy. Turystyka odpowiada za 15% przychodów do kasy państwa. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Monako wynosi 8 100 euro, czyli ok. 38 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Luksemburg

LuksemburgW Luksemburgu obowiązuje najwyższa w Unii Europejskiej płaca minimalna fot. Wichan Yingyongsomsawas/Getty Images

Luksemburg to jedyne Wielkie Księstwo na świecie. Obowiązują tu trzy języki urzędowe:

 • luksemburski – czasami uznawany za dialekt języka dolnoniemieckiego,
 • francuski,
 • niemiecki.

Przez lata dobrobyt mieszkańców Luksemburga był związany z produkcją stali. Wraz z upadkiem tej branży Luksemburg przekształcił się w potężne centrum zarządzania inwestycjami finansowymi. Aż 47% mieszkańców kraju to obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają tu czasowo do pracy. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Luksemburgu wynosi 5 400 euro, czyli ok. 25 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Singapur

SingapurSingapur to najbogatszy kraj Azji fot. Seng Chye Teo/Getty Images

To jedno z trzech – obok Monako i Watykanu – państw-miast na świecie. Położony na wyspie Singapur i kilkudziesięciu mniejszych wyspach kraj jest najbogatszym państwem Azji i jednym z najzamożniejszych na świecie

Gospodarka Singapuru opiera się przede wszystkim na produkcji i eksporcie elektroniki i maszyn. Bardzo silne są tutaj usługi finansowe i turystyka. Port w Singapurze jest jednym z najruchliwszych portów towarowych na świecie. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Singapurze wynosi 5 700 dol., czyli ok. 25 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Irlandia

Irlandia to najbogatszy kraj Unii Europejskiej fot. Marco Bottigelli/Getty Images

Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku Irlandia była uznawana za jedno z najbiedniejszych państw świata. Wstąpienie do Unii Europejskiej i polityka niskich podatków dla globalnych koncernów technologicznych sprawiały, że w latach 90. Republika Irlandii zyskała miano „tygrysa Europy” i wkrótce stała się najzamożniejszym krajem UE

Dziś gospodarka irlandzka opiera się przede wszystkim na produkcji urządzeń medycznych, lekarstwach oraz usługach informatycznych i komunikacyjnych. W Dublinie swoje europejskie siedziby mają Google i Facebook. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Irlandii wynosi 3 400 euro, czyli ok. 15 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Katar

KatarKatarze mieszka nieco ponad 2,5 miliona ludzi fot. Hasan Zaidi/EyeEm/Getty Images

Jeden z najbardziej płaskich krajów świata o niesprzyjającym klimacie wyrósł na jedno z najzamożniejszych państw świata. W 2022 roku Katar jako pierwszy kraj arabski zorganizował mistrzostwa świata w piłce nożnej. Wydarzenie to zapisze się w historii nie tylko z powodów sportowych, ale również za sprawą protestów świata zachodniego wobec nieprzestrzegania praw człowieka i praw pracowniczych w Katarze

Podstawą gospodarki Kataru są bogate złoża naturalne. Wydobycie oraz eksport ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią ponad 70% całkowitych dochodów rządu. Katar ma trzecie co do wielkości potwierdzone rezerwy gazu ziemnego na świecie i jest drugim co do wielkości eksporterem gazu ziemnego.

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Katarze wynosi 3 600 euro, czyli ok. 17 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Bermudy

BermudyChoć Bermudy to brytyjskie terytorium zamorskie, zarabia się tu więcej niż w Londynie fot. Matt Henry Gunther/Getty Images

Fantastyczne plaże i turkusowa woda przyciągają na Bermudy tłumy wczasowiczów. To brytyjskie terytorium zamorskie jest położone na północnym Atlantyku, zaledwie 1000 km od wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Choć mieszkają tu zaledwie 64 tys. ludzi, Bermudy są jednym z najbogatszych miejsc na świecie. 

Wyspy swoją zamożność zawdzięczają przede wszystkim międzynarodowym firmom z branży ubezpieczeniowej i finansowej. Na Bermudy przyciągnęła je atrakcyjna polityka fiskalna. Zagraniczne przedsiębiorstwa odpowiadają za 85% PKB kraju. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto na Bermudach wynosi 4 400 funtów, czyli ok. 23 tys. zł. To 20% więcej niż zarabia się w Londynie

Najbogatsze kraje świata – Szwajcaria

SzwajcariaSzwajcaria i Liechtenstein tworzą unię monetarną. W obu krajach za zakupy płaci się frankami fot. Roberto Moiola/Sysaworld/Getty Images

Swój dobrobyt Szwajcaria zawdzięcza przede wszystkim stabilności politycznej i polityce neutralności. Od ponad 200 lat nie toczyły się tu żadne wojny. Taka sytuacja sprzyja budowie zaufania, co z kolei sprawia, że inwestorzy nie obawiają się pozostawiać swoich majątków w rękach Szwajcarów.

Niska stopa bezrobocia w tej alpejskiej konfederacji pomaga utrzymywać wysokie płace, a przez to nakręcać konsumpcjonizm i całą gospodarkę kraju. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Szwajcarii wynosi 5 000 franków, czyli ok. 24 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Zjednoczone Emiraty Arabskie

Abu ZabiWalutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham fot. Buena Vista Images/Getty Images

Arabskie emiraty tradycyjnie zajmowały się handlem w regionie Zatoki Perskiej. Do dzisiaj za sukces ekonomiczny kraju uznaje się nie tylko ogromne zasoby złóż ropy naftowej, ale również pośrednictwo w handlu. Na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajduje się gigantyczny hub lotniczy w Dubaju oraz dwa wielkie porty morskie. 

Coraz większe znaczenie dla gospodarki kraju ma również turystyka. Każdego dnia w samym tylko Dubaju noc spędza ponad 7 milionów turystów z całego świata.

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi 16 500 dirhamów, czyli ok. 20 tys. zł. 

Najbogatsze kraje świata – Norwegia

NorwegiaNorwegia ma jedną z najniższych na świecie gęstość zaludnienia. Na 1 km2 żyje tu zaledwie 14 osób fot. Roberto Moiola/Sysaworld/Getty Images

Jedna z najdłuższych na świecie średnich długości życia, zamożność mieszkańców i wsparcie socjalne od państwa sprawiają, że Norwegia tradycyjnie zajmuje wysoką pozycję w rankingach szczęścia narodów. Norwegia jest bogata w złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Racjonalne gospodarowanie tymi zasobami sprawia, że kraj jest stabilny i budzi zaufanie inwestorów. 

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Norwegii wynosi 50 000 koron, czyli ok. 24 tys. zł. 

Które miejsce zajmuje Polska?

W rankingu zamożności państwa na podstawie produktu krajowego per capita Polska zajmuje 57. pozycję. Zgodnie z szacunkami CIA PKB na głowę jednego mieszkańca wynosi w naszym kraju 34 900 dol. To połowę mniej niż zajmująca 10. miejsce Norwegia. Więcej jednak niż takie kraje jak Portugalia, Węgry, Grecja czy Meksyk. 

Znacznie lepiej wypada Polska w zestawieniu krajów o najwyższym średnim wynagrodzeniu na jednego mieszkańca. W rankingu przygotowanym przez OECD zajmujemy 25. miejsce. Średnie wynagrodzenie netto w Polsce w 2022 roku wyniosło 4865 zł na rękę. 

Źródło: CIA.gov