Ile jest ras psów na świecie? Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) w czerwcu 2022 roku podała, że oficjalnie uznaje 356 ras psów. Są wśród nich również te, które zostały wyhodowane na ziemiach polskich. Czyli np. ogar polski i chart polski.

Która spośród psich ras jest najbardziej inteligentna? To pytanie, który intryguje od lat nie tylko hodowców. W wielu rankingach na pierwszym miejscu znajdują się border collie. Tradycyjnie pracujące jako psy pasterskie potrzebują dużo ruchu, lubią interakcje z ludźmi, są uważne, energiczne i wybitnie bystre.

Jednak czy są najinteligentniejsze? Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” wskazują, że nie. W testach mających wyłonić najbystrzejszą rasę psów border collie znalazł się na drugim miejscu. Zwycięzca zaś był zupełnie inny. To owczarek belgijski Malinois.

Jak się mierzy inteligencję psów?

Naukowczynie zwracają uwagę, że dotychczas przeprowadzane badania skupiały się na różnicach między różnymi grupami psich ras. – Nie ma natomiast wiele informacji o poszczególnych rasach – napisały w swoim artykule. – W rezultacie wnioski [dotyczące tego, które psy są najmądrzejsze – przyp. red.] są sprzeczne i niekonsekwentne.

By to zmienić, badaczki sięgnęły po zestaw testów nazwany smartDOG. Opracowała go Katriina Tiira, jedna z członkiń naukowego zespołu. Pozwala on zmierzyć bardzo różne zdolności umysłowe psów:

  • rozwiązywanie problemów przestrzennych,
  • używanie umiejętności poznawczych,
  • myślenie logiczne,
  • kontrolę hamowania (czyli działań impulsywnych),
  • rozpoznawanie ludzkich gestów i adekwatne reakcje.

Jak przebiega test cylindra?

Jeden z testów polegał na daniu psom zadania, którego nie mogły rozwiązać. Jego celem było sprawdzenie, czy – i jak – zwrócą się o pomoc do trenera. Inny test – tzw. test cylindra – wymagał od psa powstrzymania się od działania impulsywnego.

Najpierw pies musiał wyjąć smakołyk z nieprzezroczystego cylindra, leżącego u stóp trenera. Zwierzę szybko domyślało się, że musi włożyć łeb do cylindra z boku. Potem jednak badaczki zmieniały cylinder na przezroczysty. Pies od razu widział smakołyk – jednak sforsowanie ścianki cylindra na wprost było niemożliwe.

Musiał umieć powstrzymać się od takich prób. Zamiast tego powinien wykorzystać wiedzę, jaką już miał o cylindrze. I wpaść na to, że mimo iż nagrodę ma przed widoczną nosem, jak poprzednio powinien sięgnąć po nią z boku.

Ile psów wzięło udział w testach?

Naukowczynie pracowały z ponad tysiącem psów należących do 13 różnych ras. – Większość ras psów ma swoje mocne i słabe strony – powiedziała Saara Junttila, jedna z autorek pracy, dla „Telegraph”. – Na przykład labrador retriever bardzo dobrze radzi sobie z rozumieniem ludzkich gestów, a znacznie gorzej z rozwiązywaniem problemów przestrzennych. Inne psy – jak owczarki szetlandzkie – we wszystkich zadaniach wypadają średnio – dodała.

Zwierzęta miały wykonać dziesięć różnych zadań. Mogły za nie zdobyć w sumie 39 punktów. Zwycięzca – owczarek belgijski Malinois – uzyskał 35 punktów na 39 możliwych. – Wyróżniał się w większości testów poznawczych i osiągnął dobre wyniki we wszystkich – mówi Katriina Tiira.

Na drugim miejscu – z 26 punktami – znalazł się border collie. Na trzecim, tylko z jednym punktem mniej – niemiecka rasa Hovawart.

Owczarki belgijskie to średniej wielkości psy o spiczastych uszach i krótkiej sierści. Zalicza się je do psów pasterskich. Są to psy pracujące, z powodu swojej inteligencji często wykorzystywane w służbach mundurowych.

Są bardzo sprawne fizycznie, czujne i aktywne. Poleca się je wyłącznie doświadczonym opiekunom, którzy będą umieli zadbać o ich prawidłowy – fizyczny i intelektualny – rozwój.

Źródła: phys.org, Scientific Reports, FCI, Telegraph.