Świadomy sen

Świadomy sen to stan, w którym śpiący ludzie są świadomi tego, że śnią i mogą następnie wykorzystać tę świadomość do manipulowania tym, co dzieje się w takim śnie. Około 55% ludzi doświadcza świadomego snu raz lub więcej w swoim życiu, a 23% ma świadome sny co najmniej raz w miesiącu, zgodnie z badaniem z 2016 roku, które przeanalizowało pięć dekad badań nad snem. Zdaniem naukowców, świadome śnienie może być wyjaśnieniem historii o uprowadzeniach przez obcych, jak sugerują najnowsze badania.

Relacje o uprowadzeniach przez obcych były dokumentowane przez wieki, ale masowo raporty o takich domniemanych zdarzeniach zaczęły pojawiać się po latach 60-tych, po tym jak wielu wysoko postawionych osób podzieliło się swoimi historiami. Jedna z najsłynniejszych relacji pochodziła od Barneya i Betty Hill, amerykańskiej pary, która twierdziła, że została uprowadzona przez istoty pozaziemskie we wrześniu 1961 roku. Od tego czasu historie o uprowadzeniach przez kosmitów stały się stałym elementem kultury popularnej, co, jak twierdzą autorzy badania, prawdopodobnie przeniknęło do wyobraźni wielu ludzi. Wpływ na to mogą mieć również obrazy z niezliczonych filmów, które każdy z nas dobrze zna. Kosmici i UFO, to w końcu stały element popkultury od wielu lat. Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych miliony ludzi twierdzą, że zostali porwani przez UFO. 

Opisywane badania mają pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę - mianowicie wszystkie wyniki są deklarowane przez uczestników, a badanie zostało przeprowadzone online, a nie w warunkach laboratoryjnych. Co więcej, odkrycie, że ludzie mogą śnić o uprowadzeniach przez kosmitów nie musi oznaczać, że wszystkie te doświadczenia muszą być produktem snów. Niemniej jednak, badanie to dochodzi do tych samych wniosków, co inne naukowe próby zbadania historii uprowadzeń przez obcych, z których większość stwierdza, że doświadczenia te są w jakiś sposób powiązane ze snami i innymi zjawiskami obserwowanymi podczas snu w fazie REM. Jako jeden z przykładów, w badaniu z 2005 roku psychologowie rozmawiali z 10 osobami, które zgłosiły uprowadzenie przez kosmitów i stwierdzili, że ich twierdzenia były „powiązane z widocznymi epizodami paraliżu sennego, podczas których halucynacje były interpretowane jako istoty obce."

Paraliż i małe ludziki

Opowieści o okolicznościach porwań często brzmią jak sen i wywołują uczucie przerażenia i paraliżu. Niektóre stany senne są również znane z wywoływania dokładnie takich uczuć, co doprowadziło badaczy do zastanowienia się, czy eksperymenty senne mogą dostarczyć wskazówek na temat rzekomych doświadczeń pozaziemskich. Naukowcy nakłaniali śniących świadomym snem do śnienia o spotkaniach z kosmitami lub niezidentyfikowanymi obiektami latającymi (UFO) i odkryli, że wielu z nich opisywało sny, które przypominały rzeczywiste opisy rzekomych uprowadzeń przez kosmitów. 

Niedawno naukowcy z Instytutu Badań nad Snem, prywatnej placówki w Moskwie, która bada świadomy sen, przeprowadzili eksperymenty z 152 dorosłymi, którzy sami określili się jako śniący świadomie, instruując ich, aby „znaleźli lub przywołali kosmitów lub UFO" podczas świadomego snu. Naukowcy odkryli, że 114 z uczestników zrelacjonowało sen o udanej interakcji z istotami pozaziemskimi. Spośród nich, około 61% opisało spotkanie z kosmitami, którzy przypominali istoty pozaziemskie z powieści i filmów science-fiction, podczas gdy 19% spotkało kosmitów, którzy „wyglądali jak zwykli ludzie", według badań. Jedna z uczestniczek mówiła o widzeniu „małych ludzików z niebieską skórą, przerośniętymi głowami i ogromnymi, wybałuszonymi oczami" - relacjonują autorzy badania. Kiedy kosmici zaprosili ją na swój statek kosmiczny, jak mówi „została oślepiona przez bardzo jasne światło, jak z reflektora", powiedziała. "Mój wzrok zniknął, poczułam zawroty głowy i lekkość", mówiła. Inny uczestnik badania opowiedział, że śniło mu się, że leżał w swoim łóżku, kiedy poczuł się jakby był „gdzieś ciągnięty", kończąc w pokoju w którym znajdowała się „biała postać, która sięgnęła do jego klatki piersiowej i zaczęła „robić coś w środku z jego narządami", napisali badacze.

To nie porwania a po prostu złe sny?

Rozmowy z kosmitami we śnie miały miejsce w 26% przypadków, a 12% uczestników rozmawiało z kosmitami we śnie i wchodziło z nimi w fizyczne interakcje. UFO pojawiło się w 28% spotkań, a 10% śniących, którzy widzieli UFO, opisało, że zostali wprowadzeni do wnętrza pozaziemskiego statku kosmicznego. Spośród tych, którzy opisali swoje spotkania jako „realistyczne", 24% doświadczyło również paraliżu sennego i uczucia silnego strachu. Takie emocje często towarzyszą doniesieniom o rzekomych porwaniach przez kosmitów, i chociaż osoby, które opisują porwanie przez kosmitów mogą naprawdę wierzyć, że to, czego doświadczyły było prawdziwe, osoby te prawdopodobnie przeżywały spotkanie z istotami pozaziemskimi w trakcie świadomego snu, jak twierdzą naukowcy.

Uczucie paraliżu, strachu i bezradności w świadomych i bardzo wyrazistych snach mogą być tak silne, że zacierają granicę między snem a rzeczywistością. To może tłumaczyć, dlaczego ludzie, którzy nieświadomie śnili, nie są tak naprawdę tego świadomi. Zamiast tego upierają się, że faktycznie spotkali się z kosmitami, którzy ich porwali i przenieśli do wnętrza UFO, powiedział główny badacz programu, Michael Raduga. „Dla tych ludzi, uprowadzenia przez kosmitów są jak najbardziej prawdziwe, a przynajmniej ich wspomnienia z tym związane są”. powiedział Raduga „Oni po prostu nie wiedzą, jak to wyjaśnić, ponieważ nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyli".