Kolumbia: atrakcje

Kolumbia to państwo położone w Ameryce Południowej, z dostępem do Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. To niezwykle zróżnicowany klimatycznie i krajobrazowo teren – obejmuje puszczę amazońską, łańcuch Andów z najwyższym szczytem Cristóbal Colón 5775 m n.p.m oraz drugim, Simón Bolívar, o tej samej wysokości. W większości kraju panuje klimat tropikalny, a średnie temperatury roczne oscylują około 20 stopni Celsjusza. Kolumbia dzieli się na pięć kontynentalnych oraz jeden morski region przyrodniczy.

W południowoamerykańskim kraju, jakim jest Kolumbia, ludność skupia się głównie w obszarach zwanych Kordylierą Wschodnią, Środkową oraz Zachodnią. Mieszka tu ponad 49 290 000 osób o zróżnicowanym pochodzeniu etnicznym. Kolumbię zamieszkują społeczności metyskie, białe, czarne oraz tubylcze, przy czym Metysi (osoby, których jeden rodzic jest biały, a drugi jest Indianinem lub Indianką) stanowią 58% mieszkańców kraju. Mimo tego, że klimat i ukształtowanie terenu nie wszędzie sprzyjają osiedlaniu się, Kolumbia jest trzecim krajem Ameryki Łacińskiej pod względem liczby ludności.

Kolumbia jest także coraz częstszym celem turystów, którzy chcą poznać barwną kulturę tego kraju i zwiedzić jego atrakcje. Okres bezwizowego przebywania na terenie państwa wynosi do 90 dni, co dodatkowo ułatwia zorganizowanie urlopu. Za opłatą okres ten można przedłużyć o kolejne 90 dni. Kolumbia nie jest typowo turystycznym miejscem na świecie. Niestety, mimo stale poprawiającej się sytuacji przestępczość w kraju pozostaje na bardzo wysokim poziomie. To zniechęca wielu potencjalnych turystów.

Planując wyjazd do Kolumbii na tydzień lub dwa warto dobrze zastanowić się nad wyborem celów – w kraju naprawdę jest co zwiedzać! Miłośnicy kawy powinni koniecznie zobaczyć Trójkąt Kawowy – to teren, na którym znajdują się rozległe plantacje najlepszej kawy na świecie. Nie brakuje tam infrastruktury typowo turystycznej – parków rozrywki, ale także ogrodów botanicznych i zoologicznych dla wielbicieli przyrody. Z pewnością warto zobaczyć na własne oczy słynną rzekę pięciu kolorów, Caño Cristales. Kraj obfituje ponad to w rozległe, dziewicze plaże, piękne wybrzeża. Narodowy Park Tayrona, leżący na terenie dżungli amazońskiej i rajskich wysp, zachwyca każdego. W pięknym kraju, jakim jest Kolumbia plaże to niemal 3000 km wybrzeża! Warto pamiętać, że Kolumbia posiada drugą najbardziej bogatą florę i faunę na świecie (po Brazylii). Warto więc tak zaplanować swoją podróż, by nasycić wzrok pięknymi widokami. Obowiązkowym punktem dla miłośników zwiedzania jest Cartagena, a także Zipaquirá, gdzie znajduje się Catedral de Sal – kościół rzymskokatolicki zlokalizowany 200 metrów pod ziemią, w kopalni soli.

W Kolumbii przyciąga także jej nieco dziki, owiany złą sławą klimat. Co przychodzi wielu osobom do głowy, gdy słyszą "Kolumbia"? Narkotyki. To stąd pochodzi Pablo Escobar, baron narkotykowy nazywany "królem kokainy". Wielu turystów nastawionych na miejskie zwiedzanie wybiera się więc do Medellín, dawnej stolicy kartelu narkotykowego i drugiego co do wielkości miasta po stolicy kraju.

Oczywiście warto też zarezerwować odpowiednio dużo czasu na stolicę Kolumbii, Bogotę.

Stolica Kolumbii

Kolumbia ma swoją stolicę w Bogocie, mieście liczącym niemal 7 390 000 mieszkańców. To trzecie pod względem wielkości miasto Ameryki Południowej. Jej duże znaczenie kulturalno – naukowe sprawia, że bywa nazywana Atenami Ameryki Południowej – na terenie miasta znajduje się ponad 100 uczelni wyższych. Bogota to miasto barwne, piękne, ale też bardzo nierówne. Oprócz ośrodków kulturalnych, domów majętnych ludzi i wartych uwagi atrakcji turystycznych znajdują się tutaj także fawele, lokalnie zwane także "tugurios". To dzielnice nędzy, gdzie domy są budowane z najtańszych dostępnych materiałów, wielu mieszkańców głoduje, a przestępczość pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Te skupione na obrzeżu miasta dzielnice przypominają niejednokrotnie zachwyconemu turyście, że Kolumbia pozostaje państwem rozwijającym się i niezbyt majętnym, z licznymi blaskami, ale też znacznie liczniejszymi cieniami.

W kraju takim jak Kolumbia atrakcje turystyczne skupiają się głównie w stolicy. Wielbiciele zwiedzania zobaczą tutaj liczne zabytki z okresu kolonialnego oraz z początków republiki. La Candelaria oraz La Catedral to najstarsze dzielnice miasta. Znajdują się tutaj liczne kościoły, których historia sięga XVI wieku (San Francisco, San Ignacio, San Agustín, Santa Clara) oraz La Catedral Primada de Colombia, siedziba prymasa Kolumbii. Religia i życie religijne stanowią ważną część kultury kolumbijczyków. Warto z pewnością poświęcić chwilę na pałac San Carlos, gdzie urzęduje prezydent kraju, a także piękny plac Bolivara, otoczony mnóstwem zabytkowych budynków.

Bogota obfituje także w muzea, niektóre duże i zlokalizowane w reprezentacyjnych budynkach, inne niewielkie, choć niezwykle intrygujące. Muzeum Złota mieści ponad 36 tysięcy eksponatów, składających się na największą kolekcję wyrobów złotniczych na świecie. Można tu także zobaczyć największy istniejący nieoszlifowany szmaragd. Oprócz tego turyści mogą odwiedzić także Muzeum Archeologiczne, Muzeum Kolonialne, Muzeum Sztuki Religijnej, Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych. Niezwykłym miejscem jest działające w Bogocie Muzeum Lenistwa, gdzie można zdrzemnąć się na jednym z licznych, zgromadzonych tam leżanek, łóżek, kanap, foteli. W mieście nie brakuje też teatrów (między innymi Teatro Colón oraz Teatro Libre de Bogotá) i miejsc, gdzie odbywają się koncerty muzyki poważnej. Aby znaleźć się bliżej lokalnej kultury i znaleźć wyjątkowe pamiątki, warto odwiedzić Mercado de las Pulgas i tamtejszy pchli targ.

A co z turystami, którzy chcą się zabawić? W kraju takim jak Kolumbia wycieczki często wiążą się z imprezowaniem. Zona Rosa, czyli Różowa Strefa, to centrum nocnego życia miasta. Nie brakuje tu klubów, miejsc gdzie można potańczyć, poznać nowych ludzi i zostać do rana. Życie miasta jest barwne, a ludzie emocjonalni i często serdeczni.

Zwiedzanie Bogoty warto zaplanować zawczasu, pamiętając, że nie istnieje tutaj komunikacja miejska w europejskim rozumieniu. Poza głównymi arteriami miasta każdy przystanek jest na żądanie, a bilet kupuje się już w autobusie. Bogota jest skomunikowana z wybrzeżem Atlantyku i Pacyfiku i z większymi miastami Kolumbii, choć oznacza to głównie prywatne linie autobusowe.

Kolumbia: język

Kolumbia to kraj, w którym większość mieszkańców posługuje się językiem hiszpańskim. Oprócz niego na terenie państwa można spotkać się z niekiedy egzotycznymi językami mniejszości: należą do nich język romski, język baniwa, język keczua. Złą wiadomość dla turystów stanowi fakt, że w Kolumbii językiem angielskim posługuje się mniej niż 10% osób. Istnieje więc spore ryzyko problemów z porozumieniem się, nawet w miejscach turystycznych. Planując podróż warto zaopatrzyć się w rozmówki hiszpańskie i przestudiować choćby podstawowe zwroty, przydające się w restauracji, na lotnisku, w sklepie.

Oprócz języka warto też wspomnieć o walucie i kwestiach finansowych. Kolumbia, jako kraj południowoamerykański, uchodzi w powszechnym przekonaniu za miejsce tanie. Niekoniecznie - ceny żywności są podobne, jak w Polsce. Tanio można tu kupić pyszne, egzotyczne owoce, których smak w żaden sposób nie przypomina smaku tych importowanych do Polski. Ceny w Kolumbii raczej nie zaskakują polskich turystów ani na plus, ani na minus. Obowiązująca w kraju jakim jest Kolumbia waluta to peso kolumbijskie. Nie brakuje kantorów, obecnych na lotnisku oraz w centrach handlowych. Najkorzystniej i najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie. Warto pamiętać, że pracownik kantoru ma prawo poprosić przy tym o odcisk palca oraz paszport. Nie należy niepokoić się taką sytuacją. W Kolumbii nie brakuje też bankomatów. Główną metodą płatności pozostaje gotówka, warto więc przy gotować jej odpowiednią ilość. Zwiększa się też stopniowo liczba miejsc, gdzie można zapłacić kartą.

Kolumbia: ciekawostki

Kolumbia to kraj barwny, ciekawy i różnorodny. Jeśli miejscem docelowym jest Kolumbia wakacje z pewnością staną się niezapomniane. Warto jednak dobrze przygotować się na podróż i zadbać, by wspomnienia były wyłącznie przyjemne.  Na początek garść ciekawostek:

 • powierzchnia Kolumbii jest 3,6 raza większa od powierzchni Polski,
 • parki narodowe zajmują około 11% powierzchni kraju,
 • różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi 7 godzin latem i 6 zimą,
 • pyszna, doskonałej jakości kawa jest jednym z największych bogactw Kolumbii,
 • trudno o bardziej patriotyczny kraj niż Kolumbia - ludzie są tam bardzo oddani symbolom narodowym i poczuciu jedności, a hymn państwowy jest grany w radio dwa razy dziennie,
 • opady w Regionie Pacyfiku są tam obfite i częste, że łodzie stanowią tam jeden z głównych środków transportu,
 • Bogota to mekka artystów ulicznych i świątynia street art,
 • ceny nauki nurkowania w Kolumbii są niezwykle atrakcyjne,
 • w Kolumbii znajduje się najstarsza na kontynencie hiszpańska akademia językowa,
 • Shakira, znana na całym świecie wokalistka, pochodzi z Kolumbii,
 • mimo wzmożonej walki z kartelem narkotykowym, wciąż 10% przychodu w Kolumbii pochodzi z produkcji narkotyków, głównie kokainy.

Kolumbia, mimo swoich niezaprzeczalnych uroków, nie jest państwem w którym można tracić czujność. Od niemal 40 lat trwają tam wewnętrzne konflikty zbrojne. Na terenie państwa wciąż działają nielegalne ugrupowania i zdarzają się walki na ulicach, z udziałem policji i wojska. Służby ochraniają tez w okresach świątecznych wybrane szlaki komunikacyjne w państwie, ponieważ zdarzają się tam porwania. Na wysokim poziomie pozostaje przestępczość pospolita. Zabytkowe obszary miast patroluje policja turystyczna, której można zgłaszać kradzieże i próby oszustwa. Dość częstą praktyką pozostaje podszywanie się pod funkcjonariuszy w celu kradzieży lub wymuszenia.

Przy wjeździe na teren Kolumbii nie są wymagane żadne szczepienia, jednak planując taką podróż, warto się zabezpieczyć. Wskazane są szczepienia przeciwko żółtej febrze, zwłaszcza przed podróżą w tropiki. Dostęp do pomocy medycznej poza dużymi ośrodkami może być dość utrudniony, natomiast w miastach medycyna (także usługi dostępne dla turystów) stoi na wysokim poziomie.

Podróżowanie po Kolumbii może być niezapomnianą, piękną przygodą. Warto jednak zachować ostrożność i nie tracić czujności, szczególnie przy bankomatach, w komunikacji miejskiej, w zatłoczonych miejscach. Zaleca się też pozostawienie cennych przedmiotów i dokumentów w miejscu zakwaterowania na czas zwiedzania czy zabawy na mieście. Do codziennego użytku wystarczy kopia paszportu – oryginał powinien bezpiecznie leżeć w walizce.