Kolumbia: atrakcje

Kolumbia to państwo położone w Ameryce Południowej, z dostępem do Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. To niezwykle zróżnicowany klimatycznie i krajobrazowo teren – obejmuje puszczę amazońską, łańcuch Andów z najwyższym szczytem Cristóbal Colón 5775 m n.p.m oraz drugim, Simón Bolívar, o tej samej wysokości. W większości kraju panuje klimat tropikalny, a średnie temperatury roczne oscylują około 20 stopni Celsjusza. Kolumbia dzieli się na pięć kontynentalnych oraz jeden morski region przyrodniczy.

W południowoamerykańskim kraju, jakim jest Kolumbia, ludność skupia się głównie w obszarach zwanych Kordylierą Wschodnią, Środkową oraz Zachodnią. Mieszka tu ponad 49 290 000 osób o zróżnicowanym pochodzeniu etnicznym. Kolumbię zamieszkują społeczności metyskie, białe, czarne oraz tubylcze, przy czym Metysi (osoby, których jeden rodzic jest biały, a drugi jest Indianinem lub Indianką) stanowią 58% mieszkańców kraju. Mimo tego, że klimat i ukształtowanie terenu nie wszędzie sprzyjają osiedlaniu się, Kolumbia jest trzecim krajem Ameryki Łacińskiej pod względem liczby ludności.

Kolumbia jest także coraz częstszym celem turystów, którzy chcą poznać barwną kulturę tego kraju i zwiedzić jego atrakcje. Okres bezwizowego przebywania na terenie państwa wynosi do 90 dni, co dodatkowo ułatwia zorganizowanie urlopu. Za opłatą okres ten można przedłużyć o kolejne 90 dni. Kolumbia nie jest typowo turystycznym miejscem na świecie. Niestety, mimo stale poprawiającej się sytuacji przestępczość w kraju pozostaje na bardzo wysokim poziomie. To zniechęca wielu potencjalnych turystów.

Planując wyjazd do Kolumbii na tydzień lub dwa warto dobrze zastanowić się nad wyborem celów – w kraju naprawdę jest co zwiedzać! Miłośnicy kawy powinni koniecznie zobaczyć Trójkąt Kawowy – to teren, na którym znajdują się rozległe plantacje najlepszej kawy na świecie. Nie brakuje tam infrastruktury typowo turystycznej – parków rozrywki, ale także ogrodów botanicznych i zoologicznych dla wielbicieli przyrody. Z pewnością warto zobaczyć na własne oczy słynną rzekę pięciu kolorów, Caño Cristales. Kraj obfituje ponad to w rozległe, dziewicze plaże, piękne wybrzeża. Narodowy Park Tayrona, leżący na terenie dżungli amazońskiej i rajskich wysp, zachwyca każdego. W pięknym kraju, jakim jest Kolumbia plaże to niemal 3000 km wybrzeża! Warto pamiętać, że Kolumbia posiada drugą najbardziej bogatą florę i faunę na świecie (po Brazylii). Warto więc tak zaplanować swoją podróż, by nasycić wzrok pięknymi widokami. Obowiązkowym punktem dla miłośników zwiedzania jest Cartagena, a także Zipaquirá, gdzie znajduje się Catedral de Sal – kościół rzymskokatolicki zlokalizowany 200 metrów pod ziemią, w kopalni soli.

W Kolumbii przyciąga także jej nieco dziki, owiany złą sławą klimat. Co przychodzi wielu osobom do głowy, gdy słyszą "Kolumbia"? Narkotyki. To stąd pochodzi Pablo Escobar, baron narkotykowy nazywany "królem kokainy". Wielu turystów nastawionych na miejskie zwiedzanie wybiera się więc do Medellín, dawnej stolicy kartelu narkotykowego i drugiego co do wielkości miasta po stolicy kraju.

Oczywiście warto też zarezerwować odpowiednio dużo czasu na stolicę Kolumbii, Bogotę.