Lubuskie jest określane mianem Krainy Pięciuset Jezior. W rzeczywistości, ta zwyczajowa nazwa nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą, bo na terenie Pojezierza Lubuskiego znajdziemy nie 500... a ponad 600 akwenów! To zasługa działalności lodowca, który miliony lat temu "przemierzał" ten obszar. Niektóre z nich są świetnie zagospodarowane do celów turystyczno-rekreacyjnych, ale na terenie województwa z łatwością znajdziemy "dzikie" zbiorniki, położone w wyjątkowo romantycznej okolicy. Które lubuskie jeziora warto odwiedzić. Poniżej zamieszczamy kilka interesujących propozycji.

Jezioro Sławskie

Nasza pierwsza propozycja to słynne "śląskie morze", czyli największy akwen w regionie. Jezioro Sławskie mierzy 9,22 km długości, 1,65 km szerokości i legitymuje się powierzchnią 8,17 km kw. W najgłębszym punkcie osiąga 12,3 m, a jego średnia głębokość to 5,2 m. 

To miejsce jest doskonale znane mieszkańcom województwa i nie tylko im. Znaczna popularność przekłada się na doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Nad jeziorem i w bliskich okolicach akwenu nie brakuje miejsc noclegowych, tak samo jak restauracji i barów. Do dyspozycji letników jest wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Charakterystyczna dla jeziora jest urozmaicona linia brzegowa z licznymi zatoczkami i cyplami. W niektórych miejscach, brzeg jest wysoki i stromy, ale nie brakuje też łagodnych zejść, które płynnie przechodzą w lustro wody. Niemal 65 proc. linii brzegowej porastają lasy. Na jeziorze znajdziemy trzy wyspy: Ptasią, Dziką i Wyspę Kormoranów. 

Latem na przyjezdnych czeka wiele atrakcji. Na terenie jeziora odbywa się Noc Świętojańska i Sławska Noc Reggae. Sporą atrakcją są też coroczne obchody Dni Sławy.

Jezioro Głębokie

Na liście obejmującej najpiękniejsze jeziora w lubuskim nie może zabraknąć naszej kolejnej propozycji. Jezioro Głębokie, położone w gminie Międzyrzecz, jest największym bezodpływowym akwenem w regionie. Mierzy niemal 2,3 km długości i 600 m szerokości. Jego powierzchnia 124,9 ha. Maksymalna głębokość przekracza tam 25 m, a średnia - 9 m. 

Na terenie jeziora obowiązuje ścisła strefa ciszy, więc jest to miejsce idealne dla osób, które chcą uciec od hałasu pojazdów silnikowych. Miłośnicy wodnego szaleństwa mogą za to skorzystać z kajaków, łodzi i rowerów wodnych. Znajdzie się też coś dla wielbicieli podwodnych eksploracji - działają tam dwie bazy nurkowe

Jezioro Łagowskie

Zamki w lubuskim są atrakcją porównywalną do tamtejszych jezior. A gdyby tak połączyć jedno i drugie? Nic prostszego, wystarczy wybrać się nad Jezioro Łagowskie. Jego powierzchnia to 82 ha, więc nie może być zaliczone do największych akwenów ziemi lubuskiej. Jego atutem jest natomiast położenie. Jezioro sąsiaduje z zabytkową starówką Łagowa - jednego z najbardziej urokliwych miasteczek w województwie. Sztucznie utworzony przesmyk oddziela je od Jeziora Trześniowskiego.

To właśnie tam wznosi się jedna z największych atrakcji w okolicy - XIV-wieczny zamek Joannitów. Nie jest to miejsce dedykowane osobom, które nad brzegiem jeziora chcą spędzić całe wakacje, ale na popołudniowy lub weekendowy wypad nadaje się idealnie.  

Jezioro Lubiąż

Nie tylko zamki, ale i pałace w lubuskim "wyrastają" tuż przy linii brzegowej tamtejszych akwenów. Taką atrakcję oferuje Jezioro Lubiąż. Zbiornik położony na obrzeżach Lubniewic legitymuje się powierzchnią 1,5 km kw. Nie jest to głęboki akwen - w najgłębszym punkcie osiąga 12,8 m, a średnio - 4,6 m.

Mimo dość skromnych rozmiarów (w porównaniu z największymi jeziorami regionu), wiele osób wymienia je jako najpiękniejsze jezioro ziemi lubuskiej. Rzeczywiście, zbiornik jest położony w wyjątkowo malowniczej okolicy. W pobliżu jeziora mieści się pięknie odrestaurowana rezydencja rodu von Waldow, którą obecnie zarządza Fundacja Lubomirskich. Nad brzegiem znajdziemy nastrojową promenadę, a w okolicy nie brakuje ścieżek spacerowych, tras rowerowych i konnych. Wszystko to czyni to miejsce wyjątkowo romantycznym, nie należy zatem dziwić się, że latem jezioro jest tłumnie oblegane. 

Jezioro Lipie

Naszą kolejną propozycję dedykujemy miłośnikom przygód i odkrywcom podwodnego świata. Wymieniając atrakcje w lubuskim, nie da się pominąć Jeziora Lipie. Akwen położony w gminie Strzelce Krajeńskie jest jednym z najgłębszych w całym województwie - jego maksymalna głębokość to aż 42 m, a średnia - 12,8 m. To sprawia, że ten urokliwy zbiornik jest wprost stworzony do nurkowania, zwłaszcza że woda jest tam wyjątkowo czysta. 

Do nurkowania zachęca bujna roślinność podwodna i dobrze przygotowana infrastruktura - przy bazie nurkowej znajdują się podwodne rampy i wraki łodzi. Jak u siebie poczują się tam także wędkarze. Akwen obfituje w karpiowate - krąpie, płocie, leszcze, liny i wzdręgi. Można też złapać na haczyk szczupaka i okonia

Jezioro Osiek

Osoby szukające odpoczynku w zacisznej atmosferze powinny zainteresować się Jeziorem Osiek. Akwen położony w gminie Dobiegniew mierzy 10 km długości i 1,6 km szerokości. Powierzchnia zbiornika to prawie 539 ha. Maksymalna głębokość to aż 35,3 m, a średnia - 9,3 m.

Mimo malowniczego położenia, miejsce to nie należy do najbardziej obleganych przez letników, częściej można spotkać tam wędkarzy lub miłośników kajakarstwa. Przechadzając się linią brzegową, można odnieść wrażenie, że jest to miejsce "dzikie", niemal pierwotne. Tajemniczą atmosferę podsycają legendy na temat tego miejsca - podobno przecinające lustro wody cyple usypał sam diabeł. Czysta woda zachęca jednak do kąpieli, a panująca wokół cisza pozwala odpocząć od codziennych spraw.

W pobliżu jeziora znajdziemy wiele atrakcji, które warto zobaczyć. W tym miejscu należy wskazać na krzyżackie obiekty i pozostałości słowiańskiego grodu.

Jezioro Dąbie Wielkie

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nasza kolejna propozycja nie należy do największych akwenów województwa lubuskiego. Stanowi za to popularne miejsce wypoczynkowe, co przekłada się na dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Przyn plaży działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, nie brakuje tam lokali gastronomicznych i domków letniskowych.

Jezioro Ciecz

W zestawieniu nie może zabraknąć najgłębszego akwenu w województwie lubuskim. W najgłębszym punkcie, Jezioro Ciecz osiąga aż 58,8 m. Akwen położony jest obok Góry Bukowiec - najwyższego wzgórza w regionie, które osiąga 227 m n.p.m. To sprawia, że panuje tam niesamowita atmosfera, tym bardziej, że linia brzegowa jest tam praktycznie niezagospodarowana.

Jezioro Niesłysz

Akwen położony w gminie Lubrza legitymuje się powierzchnią przekraczającą 486 ha i maksymalną głębokością dochodzącą do 35 m. Fantazyjnie ukształtowana linia brzegowa jeziora obfituje w niewielkie zatoczki z pięknymi plażami. To jeden z najpopularniejszych akwenów w regionie, który zachwyca czystą wodą i ciekawą rzeźbą dna (ten atut docenią tylko nurkowie). 

Jezioro Wojnowskie

Naszą listę zamyka urokliwe Jezioro Wojnowskie. Zbiornik składa się z trzech odnóg, które układają się w kształt litery Y. Dwie z nich (w północnej części jeziora) mierzą 3 km długości i 400 m szerokości. Te zbiegają się z trzecią odnogą (w południowej części) o długości 1 km. W najgłębszym punkcie akwen osiąga 9,7 m, a jego powierzchnia to 229 ha.

Tamtejsza plaża jest czysta i całkiem dobrze zagospodarowana. Znalazło się tam miejsce na plac zabaw dla dzieci, stojaki rowerowe, nie zabrakło też kilku zadaszonych miejsc. Jest też niezbyt długi, za to urokliwy pomost. 

Jezioro Wojnowskie otaczają gęsto rosnące lasy sosnowe. To sprawia, że powietrze tam jest lekkie i czyste. Próżno szukać tam "kurortowych" atrakcji, jest za to pod dostatkiem typowo sielskiej atmosfery. W okolicy nie brakuje ścieżek rowerowych i tras pieszych, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi.