Costa Blanca: co warto zobaczyć?

Costa Blanca to jeden z najbardziej znanych regionów turystyczny Hiszpanii. Leży w okolicach Alicante i zajmuje aż 244 km wybrzeża Morza Śródziemnego. Panujący w Costa Blanca klimat sprawia, że co roku przyjeżdża tu bardzo wielu spragnionych relaksu, słońca i ciepła turystów. To także miejsce bogate w przepiękne widoki i popularne kąpieliska. Cie ciekawe, słońce świeci tutaj średnio przez 300 dni w roku - dlatego warto wybrać Białe Wybrzeże na cel swojej podróży! W Costa Blanca pogoda zapewnia wytchnienie także w czasie polskiej zimy. Aby wyprawa była jeszcze bardziej owocna i niezapomniana, warto ją dokładnie zaplanować.

 

Alicante - stolica prowincji

Jeśli celem podróży jest Costa Blanca, Alicante po prostu trzeba wpisać na swoją listę. Największe miasto Wspólnoty Autonomicznej Walencji i zarazem stolica prowincji Alicante leży u stóp skalistego wzniesienia. Znajduje się tutaj stare miasto, Barrio de Cruz, z najstarszym kościołem w okolicy. W architekturze wyraźnie widać silne wpływy arabskie. W Alicante warto zwiedzić liczne muzea, skorzystać ze świetnie zorganizowanego kąpieliska, a także spróbować miejscowego wina i kuchni. W pobliżu znajduje się także wyspa Tabarca, szczególnie uwielbiana przez nurków. To urokliwe miasto odpowiada też na potrzeby turystów, którzy marzą o szalonej zabawie. W tym celu warto odwiedzić Rambla de Méndez Núñez.

 

Miasto i zamek Guadalest

To wioska położona w wyjątkowo malowniczym miejscu. U jej stóp rozciąga się jezioro o turkusowej barwie, a nad nią góruje arabski zamek na skalistym szczycie. Najstarsza część Guadalest, La Villa, przyciąga artystyczne dusze swoim spokojnym, śródziemnomorskim klimatem i niesamowitą aurą. Zaplanowane na czas pobytu w Costa Blanca zwiedzanie po prostu musi uwzględnić tę miejscowość. Nie brakuje tu straganów z kwiatami i rękodziełem, warto więc zapatrzyć się w piękne pamiątki.

 

Miasteczko Denia

Denia to nadmorska miejscowość w Costa Blanca, znana z dużego, malowniczego zamku Castillo de Denia oraz portu. Ze wzgórza, na którym zbudowano zamek, rozciąga się widok na całą okolicę.  Co ciekawe, Denia słynie też z doskonałej kuchni, jednocześnie tradycyjnej i pomysłowej. Miasto zdobyło między innymi tytuł Kreatywnego Miasta Gastronomii w roku 2015. W Denii działa ponad 300 restauracji! A po obiedzie i zwiedzeniu zamku warto odwiedzić jeszcze Baix la Mar - dawną dzielnicę rybacką, która zachowała ogrom minionego klimatu. Miasto słynęło też swego czasu z produkcji zabawek, po której pozostało wspaniałe i godne uwagi Muzeum Zabawek. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny, można je zwiedzić codziennie.

 

El Palmeral w Elche

Elche, zapisywane także jako Elx, to miejsce wpisane na listę UNESCO. Znajduje się tutaj największy w Europie gaj palmowy, a niektóre z drzew, które można tutaj zobaczyć, mają ponad 300 lat. Z pewnością warto wybrać się do Elche, by poznać lokalną przyrodę. W kościele Basilica de Santa Maria odbywa się też co roku Misterium z Elche, którego korzenie sięgają średniowiecza. Przedstawienie o charakterze religijnym nosi status zabytku kultury niematerialnej.

Benidorm - najsłynniejszy kurort Costa Blanca

Benidorm to świetnie zorganizowany kurort. Cenią go także turyści, którzy decydują się zawitać na Costa Blanca zimą. Miasto bywa nazywane "Nowym Jorkiem na Costa Blanca" ze względu na swoją charakterystyczną architekturę. Jest tu najwięcej wieżowców na świecie w przeliczeniu na mieszkańca! To idealne miejsce dla osób lubiących kurorty pełne ludzi i życia, które toczy się od rana do później nocy. Znajduje się tutaj także Punta Canfali, cypel, na którym zlokalizowano punkt widokowy nazywany "Balkonem Śródziemnomorza". Wzdłuż promenady przez całe miasto ciągną się długie, piaszczyste, malownicze plaże.

 

Piękne miasteczko Altea

Costa Blanca to także klimatyczne, małe miasteczka, takie jak Altea. Wakacje na Costa Blanca powinny mieć w sobie specyficzny, hiszpański klimat. Można go znaleźć właśnie tutaj - to miasteczko na wzgórzu, pełne białych, niskich domów, schodów, krętych i wąskich uliczek. Nie ma tu tłumów, można więc odpocząć od zgiełku i pospacerować w spokoju.

 

Wycieczki Costa Blanca

Wczasy na Costa Blanca można bez trudu zaplanować samodzielnie. Nie brakuje połączeń tanimi liniami lotniczymi z Gdańska, Krakowa, Warszawy czy Wrocławia wprost na lotnisko oddalone 10 km od Alicante. Wiele osób decyduje się też na czartery organizowane przez biura podróży. Costa Blanca to region typowo turystyczny. Nie brakuje tu odpowiedniej infrastruktury, a załoga obiektów turystycznych niemal wszędzie porozumiewa się po angielsku. Popularnością cieszy się opcja wypożyczenia na miejscu samochodu, by swobodnie poruszać się po Costa Blanca.

W obrębie Costa Blanca wycieczki są organizowane przez lokalne biura turystyczne. Można więc w zorganizowanej grupie odwiedzić najciekawsze i najpopularniejsze lokalizacje wybrzeża. To świetna opcja dla turystów, którzy nie chcą przejmować się organizacją lub nie czują się dostatecznie pewnie, by zwiedzać samodzielnie.

 

Costa Blanca: ceny

Costa Blanca nie jest najtańszym miejscem spośród popularnych celów turystycznych. Walutą obowiązującą w całej Hiszpanii jest euro i choć nie jest to drogi kraj w zestawieniu z innymi państwami Unii Europejskiej, ceny dla turysty z Polski nie będą niskie. Im bardziej turystyczny region, tym ceny są wyższe.

Jadąc na wakacje do Costa Blanca nie należy się więc spodziewać bardzo tanich wczasów. Za jedzenie, drinki czy wino płaci się tam nie mniej, niż w lokalach w dużych, polskich miastach. Dlatego wielu turystów decyduje się na wczasy organizowane przez biuro podróży, w opcji all inclusive. Jest to z pewnością dobry sposób, by domknąć budżet wyjazdu i nie martwić się, że wydatki nagle wymkną się spod kontroli. Z drugiej strony, zaplanowane przez organizatora wyżywienie w pewnym stopniu ogranicza poznawanie lokalnej kuchni na własną rękę. Wybierając się na wakacje w te regiony, warto więc przewidzieć nieco więcej wydatków i nie ograniczać się na każdym kroku.

Costa Blanca: plaże i okolice

Costa Blanca słynie głównie z plaż. Linia brzegu na jej terytorium ma około 250 km długości. Plażowanie to jedna z najczęstszych aktywności, w które celują przybywający tutaj turyści. Które plaże są szczególnie godne polecenia i odwiedzenia?

Z pewnością warto plażować na Levante w Benidormie. To plaża z rozbudowaną infrastrukturą, wyznaczonymi kąpieliskami, placami zabaw dla dzieci, barami z widokiem na wodę. Piękna i dobrze zorganizowana jest także plaża San Juan w Alicante. Z kolei plaża de la Fossa w Calpe oferuje wspaniały widok na wielką skałę wynurzającą się z morskich odmętów. Prawdziwym śródziemnomorskim cudem jest za to plaża del Moraig - mała zatoczka schowana pomiędzy skałami, bardzo często odwiedzana przez nurków jaskiniowych.

Nudyści z pewnością poczują się wspaniale i wypoczną na plaży Cala Ambolo. Otaczające ją skały sprawiają, że plażowicze nie czują się odsłonięci.

 

Costa Blanca: festiwale

Costa Blanca to miejsce turystyczne, tętniące życiem i oferujące niepowtarzalny klimat każdemu, kto zechce bawić się tu podczas urlopu. Z pewnością warto spędzić tutaj choćby kilka dni Karnawału, by całkowicie zanurzyć się w hiszpańskim klimacie. Większość wydarzeń i świąt skupia się w okresie zimowym - końcu stycznia, lutym, marcu. W tym okresie odbywa się między innymi festiwal piwa oraz wiele wydarzeń o tle religijnym, z korzeniami sięgającymi średniowiecznych misteriów. W pierwszej połowie marca odbywa się tutaj festiwal Las Fallas, podczas którego buduje się na ulicach barwne rzeźby z kartonu, by na koniec spalić je we wspólnym ogniu. Rzeźby najczęściej przedstawiają krzykliwe i przerysowane podobizny znanych ludzi. W kwietniu ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Wiatru z udziałem tysięcy latawców, a latem także festiwal kwiatów, liczne imprezy o zabarwieniu historycznym, festiwale sportowe, familijne. Z kolei wakacje to czas fiest, a wiele z nich dedykowanych jest rodzinom z dziećmi.

Biorąc udział w hiszpańskich festiwalach, można poznać i z bliska doznać lokalnej kultury. To wydarzenia, które pozwalają poczuć śródziemnomorskiego ducha w pełnej krasie. Warto więc zaplanować wakacje w Costa Blanca tak, by termin pokrywał się z choć jednym festiwalem.