Costa Blanca: co warto zobaczyć?

Costa Blanca to jeden z najbardziej znanych regionów turystyczny Hiszpanii. Leży w okolicach Alicante i zajmuje aż 244 km wybrzeża Morza Śródziemnego. Panujący w Costa Blanca klimat sprawia, że co roku przyjeżdża tu bardzo wielu spragnionych relaksu, słońca i ciepła turystów. To także miejsce bogate w przepiękne widoki i popularne kąpieliska. Cie ciekawe, słońce świeci tutaj średnio przez 300 dni w roku - dlatego warto wybrać Białe Wybrzeże na cel swojej podróży! W Costa Blanca pogoda zapewnia wytchnienie także w czasie polskiej zimy. Aby wyprawa była jeszcze bardziej owocna i niezapomniana, warto ją dokładnie zaplanować.

 

Alicante - stolica prowincji

Jeśli celem podróży jest Costa Blanca, Alicante po prostu trzeba wpisać na swoją listę. Największe miasto Wspólnoty Autonomicznej Walencji i zarazem stolica prowincji Alicante leży u stóp skalistego wzniesienia. Znajduje się tutaj stare miasto, Barrio de Cruz, z najstarszym kościołem w okolicy. W architekturze wyraźnie widać silne wpływy arabskie. W Alicante warto zwiedzić liczne muzea, skorzystać ze świetnie zorganizowanego kąpieliska, a także spróbować miejscowego wina i kuchni. W pobliżu znajduje się także wyspa Tabarca, szczególnie uwielbiana przez nurków. To urokliwe miasto odpowiada też na potrzeby turystów, którzy marzą o szalonej zabawie. W tym celu warto odwiedzić Rambla de Méndez Núñez.

 

Miasto i zamek Guadalest

To wioska położona w wyjątkowo malowniczym miejscu. U jej stóp rozciąga się jezioro o turkusowej barwie, a nad nią góruje arabski zamek na skalistym szczycie. Najstarsza część Guadalest, La Villa, przyciąga artystyczne dusze swoim spokojnym, śródziemnomorskim klimatem i niesamowitą aurą. Zaplanowane na czas pobytu w Costa Blanca zwiedzanie po prostu musi uwzględnić tę miejscowość. Nie brakuje tu straganów z kwiatami i rękodziełem, warto więc zapatrzyć się w piękne pamiątki.

 

Miasteczko Denia

Denia to nadmorska miejscowość w Costa Blanca, znana z dużego, malowniczego zamku Castillo de Denia oraz portu. Ze wzgórza, na którym zbudowano zamek, rozciąga się widok na całą okolicę.  Co ciekawe, Denia słynie też z doskonałej kuchni, jednocześnie tradycyjnej i pomysłowej. Miasto zdobyło między innymi tytuł Kreatywnego Miasta Gastronomii w roku 2015. W Denii działa ponad 300 restauracji! A po obiedzie i zwiedzeniu zamku warto odwiedzić jeszcze Baix la Mar - dawną dzielnicę rybacką, która zachowała ogrom minionego klimatu. Miasto słynęło też swego czasu z produkcji zabawek, po której pozostało wspaniałe i godne uwagi Muzeum Zabawek. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny, można je zwiedzić codziennie.

 

El Palmeral w Elche

Elche, zapisywane także jako Elx, to miejsce wpisane na listę UNESCO. Znajduje się tutaj największy w Europie gaj palmowy, a niektóre z drzew, które można tutaj zobaczyć, mają ponad 300 lat. Z pewnością warto wybrać się do Elche, by poznać lokalną przyrodę. W kościele Basilica de Santa Maria odbywa się też co roku Misterium z Elche, którego korzenie sięgają średniowiecza. Przedstawienie o charakterze religijnym nosi status zabytku kultury niematerialnej.