Piękno Polski można dostrzec w każdym jej zakątku. Zachodnia część kraju również nie odstaje od reszty i ma wiele do zaoferowania. Bez względu na formę wypoczynku z pewnością nie będziemy narzekać na nudę, jeśli obierzemy kierunek na Zieloną Górę czy Poznań, których zróżnicowany charakter zdecydowanie wpływa na ich atrakcyjność i popularność.

Z czego słynie „miasto doznań” i co warto zobaczyć na miejscu? Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje tętniącego życiem Poznania.

Najważniejsze informacje o Poznaniu 

Poznań ulokowany jest w środkowo-zachodniej części Polski. To największe miasto, a zarazem stolica województwa wielkopolskiego. Jego powierzchnia wynosi 261,9 km kw., z czego aż 48% to użytki rolne i tereny zielone. Pod względem wielkości zajmuje dopiero ósme miejsce w kraju i wyprzedzają go: Warszawa, Kraków, Szczecin, Łódź, Wrocław, Gdańsk oraz Zielona Góra.

Miasto podzielone jest na kilka dzielnic m.in. Jeżyce, Łazarz, Winogrady, Piątkowo, a każda z nich ma swój unikalny charakter. Według oficjalnych statystyk GUS – Poznań zamieszkuje ponad 530 tys osób, a z przestrzeni miejskiej korzysta blisko 700 tys.  

Przez stolicę wielkopolski przepływa jedna z głównych rzek w PolsceWarta. Ponadto znajduje się w obszarze jej dopływów: Bogdanki, Cybiny, Głównej czy Różanego Potoku. Miasto jest także pełne sztucznych akwenów wodnych. Ponadto Poznań co roku przyciąga fale głodnych wiedzy studentów, którzy chętnie podejmują naukę na renomowanych uczelniach – Uniwersytecie Adama Mickiewicza czy Politechnice Poznańskiej. 

Środkowo-zachodnia lokalizacja sprawia, że Poznań ma dogodne położenie komunikacyjne i służy jako węzeł drogowy, kolejowy oraz lotniczy. Przebiega tutaj aż 7 dróg o znaczeniu międzyregionalnym lub międzynarodowym, w tym autostrad A2. Poznański Węzeł Kolejowy zapewnia bezpośrednie połączenia do największych miast w Polsce i Europie.

Ławica, czyli międzynarodowy port lotniczy, posiada dwa nowoczesne terminale, z których dolecimy do takich światowych metropolii jak Londyn, Paryż, Rzym i Barcelona. Ponad 2 miliony turystów rocznie korzysta z usług poznańskiego lotniska.  

Bliska odległość do innych polskich miast w tym Warszawy, Wrocławia i Łodzi powoduje, że stolica Wielkopolski jest łatwo dostępna dla turystów i to nie tylko z kraju nad Wisłą. Poznań jest częstym gospodarzem międzynarodowych targów i konferencji.  

Historia Poznania

 1. Dzieje Poznania sięgają co najmniej czasów średniowiecza. Wczesne zapiski na temat miasta pochodzą z X wieku, choć osadnictwo w tym rejonie datuje się już nawet na V tysiąclecie p.n.e.
 2. Poznań odegrał istotną rolę w budowaniu polskiej państwowości. Niewykluczone, że właśnie w tutaj Mieszko I przyjął chrzest, a akt ten uważany jest za symbol początku naszego kraju. Pierwszy biskup Polski, Jordan, umieścił tu także swoją siedzibę. Katedra w Poznaniu – pierwsza na ziemiach polskich – jest miejscem pochówku najstarszych władców kraju.
 3. W 1253 roku nastąpił moment przełomowy dla miasta Poznań. Ówczesny Książe Przemysł I ustanowił dokumnet lokacyjny na prawie magdeburskim. Regulował on całokształt miejskich spraw ustrojowych oraz gospodarczych. Uzyskane prawa miejskie pozwoliły upodobnić Poznań do innych miast zachodniej Europy.  
 4. To właśnie Poznań pełnił kluczową rolę polityczną, gospodarczą i militarną w okresie formowania się państwa polskiego. Aż do potopu szwedzkiego (1655 rok) Poznań stopniowo się rozwijał, będąc jednym z najważniejszych miast epoki Piastów i Jagiellonów. Kolejne konflikty zbrojne w XVIII wieku (m.in. wojna siedmioletnia, konfederacja barska) sprawiły jednak, że jego dalszy rozwój został zahamowany.  
 5. Czasy zaborów to okres niezwykle trudny dla mieszkańców Poznania. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie w 1806 roku tylko na pewien czas pozwoliło uwolnić się spod panowania pruskiego. Po kongresie wiedeńskim z 1815 roku Poznań ponownie wrócił do wcześniejszej, niekorzystnej sytuacji politycznej. Tym razem stanowił stolicę autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W kolejnych dekadach władze pruskie ograniczały autonomię społeczności polskiej.
 6. Dzieje Poznania w XX wieku również były złożone. Szczególnie trudny był okres II wojny światowej. Miasto stało się częścią III Rzeszy po roku 1939. Wyzwolenie miasta nastąpiło dopiero w lutym 1945 roku. Na szczęście, w okresie powojennym Poznań zaczął się prężnie rozwijać, aż do obecnej sytuacji, gdy jest jednym z najważniejszych i najbardziej nowoczesnych miast w Polsce. 

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Nie dziwi fakt, że Poznań jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Bogata historia, zachwycające Starówka i liczne zabytki przyciągają tłumy turystów z całego świata. 

W Poznaniu każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem tradycja przenika się tutaj z nowoczesnością, a czarujące historyczne miejsca są równie interesujące, co przygotowane na przestrzeni ostatnich dekad atrakcje turystyczne.  Zainteresowanie turystów wzbudza głównie rynek, na którym znajdziemy piękny, renesansowy ratusz otoczony malutkimi kamienicami. Właśnie na nim można podziwiać słynne poznańskie koziołki trykają się rogami. Do dziś są najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta.

Przy okazji przypomnijmy, że pokaz koziołków odbywa się tradycyjnie w samo południe. Niedawno dołożona została jeszcze jedna pora i odbywa się on także o godzinie 15.  

Przez Poznań wiodą interesujące szlaki turystyczne, które zachęcają do aktywnych wędrówek po mieście. Lista prezentuje się następująco:  

 • Trakt Królewsko-Cesarski,
 • Szlak Romański,
 • Szlak Piastowski,
 • Wielkopolska Droga św. Jakuba. 

Toruń piernikiem stoi, tak Poznań słynie z rogali świętomarcińskich, do tego stopnia, że 11 listopada oprócz Dnia Niepodległości obchodzone są tutaj imieniny ulicy Świętego Marcina. W tym okresie wyjątkowo pracowity okres mają cukiernie, które ścigają się o tytuł najlepszego rogala w Poznaniu. Jest to najlepszy czas na spróbowanie tych niesamowitych słodkości.  

Osoby odwiedzające Poznań mogą wypocząć nad licznymi zbiornikami wodnymi  np. nad Jeziorem Strzeszyński czy Kierskim albo zobaczyć efektowną Fontannę Wolności, zlokalizowaną na słynnym Placu Wolności, gdzie kwitnie życie towarzysko-kulturalne. W okresie zimowym zainteresowaniem cieszy się ośrodek sportowo-rekreacyjny Malta Ski, na którym odbywają się zawody w różnych konkurencjach.

Rynek w Poznaniu / Fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images

Latem wspomniana już Malta zyskuje zupełnie inne znaczenie i staje się centrum sportowo-kulturalnym miasta. Sztuczne jezioro służy jako miejsce międzynarodowych rozgrywek regatowych, festiwali teatralnych i  muzycznych, czy jako kolejne kąpielisko. Idealne miejsce na spacer czy przejażdżkę rowerem. Jednak najważniejszą atrakcją dla najmłodszych i nie tylko będzie przejazd kultową „Maltanką”.

Linia kolejowa o długości 4 km dowiezie nas do Nowego ZOO w Poznaniu i kursuje od kwietnia do września. Na domiar tego wszystkiego w okolicy znajduje się Park wodny Termy Maltańskie. Jest to jeden z najnowocześniejszych takich kompleksów w Polsce. Na 6 ha znajdziemy 18 basenów sportowych i rekreacyjnych.  Miłośnicy historii i sztuki z pewnością docenią bogate zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu.  

Należy wspomnieć, że stolica Wielkopolski nieustannie i prężnie się rozwija. Dlatego w ostatnim czasie zwiedzającym towarzyszą liczne remonty, które mogą wpływać na odbiór niektórych atrakcji czy poruszanie się po mieście.

Najważniejsze atrakcje Poznania

Stary Rynek

Poznański rynek jest trzecim co do wielkości w Polsce. Turyści znajdą tam m.in. piękny budynek ratusza, który powstał w połowie XVI wieku. Ten renesansowy zabytek uchodzi za jedną z najciekawszych historycznych atrakcji Poznania. Pamiętać przy tym należy, że rynek miasta to również piękne kamienice, tzw. Waga miejska i odwach.

Ostrów Tumski

Ta wyspa na Warcie to jedno z miejsc o najbogatszej historii. Znajduje się tutaj m.in. Kościół Najświętszej Maryi Panny z XV wieku oraz Pałac Arcybiskupi. Ostrów Tumski to jednak przede wszystkim słynna katedra.

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

Jedna z najstarszych polskich świątyń i zarazem pierwsza polska katedra. Zasłynęła m.in. jako miejsce pochówku naszych pierwszych władców. Na uwagę zasługują też liczne kaplice z pięknymi ołtarzami.

Zamek Królewski  

Rezydencja z XIII wieku, uległa zniszczeniu na przestrzeni wieków, ale w ostatnim stuleciu została odrestaurowana. Dziś przyciąga turystów, zainteresowanych ciekawą historią tego miejsca. W środku znajdziemy jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu z wystawą sztuk użytkowych. Z 43-metrowej wieży można podziwiać piękne widoki na panoramę miasta.  

Stary Browar przy ul. Półwiejskiej 42

Wzniesiony w XIX wieku, pełni obecnie funkcję nowoczesnej galerii handlowej i centrum sztuki artystycznej, kultury i edukacji. Oprócz możliwości zrobienia zakupów, mamy okazję wziąć udział w międzynarodowych wystawach jak i warsztatach. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu przez blisko 9 milionów osób rocznie.

Palmiarnia Poznańska  

Placówka botaniczna, znajdująca się na terenie Parku Wilsona. To idealne miejsce dla osób, które lubią przyrodę – w palmiarnii można podziwiać setki gatunków roślin. Jest to jedna z największych i najstarszych ekspozycji w Polsce oraz Europie.  

Collegium Minus

Efektowny, neorenesansowy gmach zlokalizowany w Dzielnicy Cesarskiej. Obecnie jest siedzibą rektoratu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Zamek Cesarki  

Rezydencja ostatniego cesarza Wilhelma II zbudowana w latach 1905-1910. Jedna z najbardziej niezwykłych i majestatycznych budowli w Poznaniu. W latach 90 zyskał zupełnie nowe znaczenie i przekształcony został w Centrum Kultury ZAMEK. Każdego roku odbywa się tutaj ponad 2 tysiące wydarzeń. Zamek udostępniony jest również do zwiedzania dla turystów.  

Brama Poznania  

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego dzięki multimedialnym prezentacją, projekcją filmowy i interaktywnym makietą przenosi nas w zupełnie innowacyjny wymiar obcowania z historią. Przeniesiemy się w czasie, aby odkryć początki państwa polskiego i skrywane tajemnice Ostrowa Tumskiego.  

Centrum Szyfrów Enigma  

Nowoczesna i multimedialna ekspozycja, która pozwala w angażujący sposób przybliżyć historię złamania szyfrów słynnej Enigmy przez polskich kryptologów. Centrum Szyfrów upamiętnia sukces naszych matematyków, którzy zaczynali swoją pracę właśnie w Poznaniu.  

Ciekawostki o Poznaniu

Turyści odwiedzający Poznań powinni zaznajomić się z ciekawostkami związanych z tym miastem. Oto najciekawsze informacje na temat stolicy Wielkopolski.    

 • Na uwagę zasługuje m.in. słynna gwara mieszkańców, należąca do najbardziej charakterystycznych w kraju. Kto nie słyszał o słynnej bimbie lub tytce?  
 • Historycznie Poznań uchodzi za kolebkę polskiej państwowości. W katedrze znaleźć można symboliczny grobowiec Mieszka I i Bolesława Chrobrego – pierwszych polskich władców.
 • W Poznaniu znajdowała się pierwsza rzeczywista stolica Polski.  
 • Wciąż mało znany jest też fakt, że Poznań jest jedynym miastem wzmiankowanym w hymnie Polski („Jak Czarnecki do Poznania, po szwedzkim zaborze”). Poznań powiązany jest z pięcioma powstaniami wielkopolskimi, z czego dwa z nich zakończyły się sukcesem Polaków. Miały one miejsce w 1794, 1806, 1846, 1848 oraz w latach 1918–1919.  
 • Pyry z gzikiem to najpopularniejszym danie regionalne. Pyra jest jednym z symboli Wielkopolski do tego stopnia, że w Poznaniu znajdziemy Muzeum Pyry oraz Pomnik Pyry w parku Jana Pawła II.  
 • Turyści cenią sobie również lokalne wypieki, zwłaszcza rogale świętomarcińskie, przygotowywane z okazji Dnia Świętego Marcina.
 • Słynne poznańskie koziołki nazywają się Pyrek i Tyrek.  
 • Popularny napój Coca–Cola po raz pierwszy w Polsce zadebiutował na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1957 roku.  
 • Na Śródce znajdziemy muzyczną instalacje na jednej z kamienic. Podczas opadów deszczu wiszące instrumenty grają koncert.  
 • W Poznaniu zamieszkuje jeden z wrocławskich Krasnali. Nazywa się Życzliwek i mieszka na wolnym dziedzińcu Urzędu Miasta.  
 • Na terenie stolicy wielkopolski zachowało się aż 15 niemieckich fortów wzniesionych w XIX wieku.  
 • Stolica Wielkopolski to nie jedyny Poznań w Polsce. Drugi znajduje się na Lubelszczyźnie.  
 • W zbiorach poznańskiego Muzeum Narodowego znajduje się obraz „Plaża w Pourville”, autorstwa Claude’a Moneta. Został on skradziony w 2000 roku. Budowlaniec z Olkusza twierdził, że został opętany przez dzieło francuskiego malarza i przetrzymywał je u siebie w szafie. Po blisko 10 latach udało się odzyskać skradziony obraz.  

Gdzie zjeść w Poznaniu?  

Z Poznania na pewno nie wyjedziecie głodni. Zjecie tutaj porządnie i w przystępnej cenie, a jedyny dylemat, jaki może się pojawić, to wybór lokalu. 

Dzień warto rozpocząć od od pożywnego śniadania. Takowe z pewnością zaserwują wam chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów restauracje, jak Bajzel, Bo. Poznań, Ale Kosmos, bardzo, Petit Paris na Sołaczu oraz Bajgle Króla Jana.  

Na przepyszną kawę polecamy MIEL, gdzie doświadczycie również niesamowitych słodkości w postaci autorskich serników i nie tylko. Ponadto zachęcamy odwiedzić Vandal, Mówish Mash, Trzecia kawa, Kaferdam czy niedawno otwarte de nata. i Strag.  

Szukając czegoś na obiad lub kolację zajrzyjcie do restauracji Zdolni, Czarna Owca, Frontiera, Kim Chi Ken, U Apio, A nóż widelec i Fromażeria. Należy wspomnieć, że Poznań jest jednym z trzech miast obok Warszawy i Krakowa, gdzie znajduje się restauracja nagrodzona gwiazdką Michelin. Powędrowała ona do Muga.