Historia Poznania

Dzieje Poznania sięgają co najmniej czasów średniowiecza. Wczesne zapiski na temat miasta pochodzą z X wieku, choć osadnictwo w tym rejonie datuje się już nawet na V tysiąclecie p.n.e.

Poznań odegrał istotną rolę w początkach polskiej państwowości. Niewykluczone, że właśnie w Poznaniu Mieszko I przyjął chrzest. Pierwszy biskup Polski, Jordan, umieścił tu swoją siedzibę. Katedra w Poznaniu - pierwsza na ziemiach polskich - jest miejscem pochówku najstarszych polskich władców.

To właśnie Poznań pełnił kluczową rolę polityczną, gospodarczą i miilitarną w okresie formowania się państwa polskiego. Aż do potopu szwedzkiego (1655 rok) Poznań stopniowo się rozwijał, będąc jednym z najważniejszych miast epoki Piastów i Jagiellonów.  Kolejne konflikty zbrojne w XVIII wieku (m.in. wojna siedmioletnia, konfederacja barska) sprawiły jednak, że jego dalszy rozwój został zahamowany.

Czasy zaborów to okres niezwykle trudny dla mieszkańców Poznania. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie w 1806 roku tylko na pewien czas pozwoliło uwolnić się spod panowania pruskiego. Po kongresie wiedeńskim z 1815 roku Poznań ponownie wrócił do wcześniejszej, niekorzystnej sytuacji politycznej. W kolejnych dekadach władze pruskie ograniczały autonomię społeczności polskiej.

Dzieje Poznania w XX wieku również były złożone. Szczególnie trudny był okres II wojny światowej. Miasto stało się częścią III Rzeszy po roku 1939. Wyzwolenie miasta nastąpiło dopiero w lutym 1945 roku. Na szczęście, w okresie powojennym Poznań zaczął się prężnie rozwijać, aż do obecnej sytuacji, gdy jest jednym z najważniejszych i najbardziej nowoczesnych miast w Polsce.

 

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Co robić w Poznaniu? Miasto z tak bogatą historią kusi turystów wieloma ciekawymi atrakcjami. Nie powinno więc dziwić, że Poznań jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce.

Przez Poznań wiodą interesujące szlaki turystyczne:

  • Trakt Królewsko-Cesarski,
  • Szlak Romański,
  • Szlak Piastowski,
  • Wielkopolska Droga św. Jakuba.

Zainteresowanie turystów powinny wzbudzić m.in. Stary Rynek (z pięknym, renesansowym Ratuszem), Zamek Królewski z XIII wieku czy najstarsza część Poznania - Ostrów Tumski. Godna uwagi jest również ponad 100-letnia Palmiarnia Poznańska, pełniąca funkcję dydaktycznej placówki botanicznej.

W Poznaniu każdy znajdzie coś dla siebie, tradycja przenika się tutaj z nowoczesnością, a czarujące historyczne miejsca są równie interesujące, co przygotowane na przestrzeni ostatnich dekad atrakcje turystyczne.

Osoby odwiedzające Poznań mogą więc wypocząć np. nad Jeziorem Maltańskim albo zobaczyć efektowną Fontannę Wolności, zlokalizowaną na słynnym Placu Wolności, gdzie kwitnie życie towarzysko-kulturalne. W okresie zimowym zainteresowaniem cieszy się ośrodek sportowo-rekreacyjny Malta Ski, na którym odbywają się zawody w różnych konkurencjach.

Miłośnicy historii i sztuki z pewnością docenią bogate zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu, a sympatycy przyrody zawitają z checią do miejscowego ogrodu zoologicznego, który każdego roku przyciąga wielu turystów.