Które trasy motocyklowe powinien odhaczyć każdy posiadacz ścigacza? To pytanie zadaliśmy Tomaszowi Gorazdowskiemu, naszemu ekspertowi, który na motorze przejechał świat wzdłuż, wszerz i dookoła. Oto pięć najpiękniejszych i najciekawszych dróg na wycieczki motocyklem. Zakładajcie kaski, ruszamy w podróż! 

Stany Zjednoczone – Highway nr 1

Ta należąca do najsłynniejszych dróg w USA nadmorska trasa ciągnie się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku przez blisko 1 tys. km. Nie ma tam serpentyn przyprawiających o zawrót głowy, są tylko widoki takie, że w głowie może się zakręcić. Trasę można zacząć w San Francisco i dojechać aż do Los Angeles, mijając po drodze San Jose, Monterey, Santa Barbara, Malibu czy Santa Monica.

Najbardziej spektakularnym fragmentem jest 100-kilometrowy odcinek między Carmel-by-the-Sea a Heart Castle. Nikt nam nie powie, nic nam nie wskaże, że właśnie wjechaliśmy do Big Sur, regionu położonego przy centralnym wybrzeżu stanu Kalifornia. Poznamy to tylko po oszałamiających widokach. Czyste obcowanie z przyrodą.

Miejscami nie ma nawet zasięgu telefonów komórkowych. W wielu zjawiskowych miejscach można się zatrzymać i zapatrzeć. Wysokie klify i plaże takie jak choćby ta najbardziej znana przy 30-metrowym wodospadzie McWay,  gdzie woda z klifu spada wprost do Oceanu Spokojnego.

Argentyna – Ruta 40

Jedna z najdłuższych dróg na świecie, licząca ponad 5 tys. km. Zaczyna się przy granicy z Boliwią i kończy się w Rio Gallegos, mało ciekawym mieście na południu. Zjeżdżając z boliwijskiego Altiplano, wjeżdżamy do mało zagospodarowanej części Argentyny.

Po drodze mijamy m.in. 20 parków narodowych, 18 dużych rzek, 27 przełęczy w Andach i wjeżdżamy na wysokość ponad 5 tys. m. Wymagająca podróż. Trzeba uważać na pogodę, bo na południu potrafi być bardzo zimno.

Włochy – Wybrzeże Amalfi

Łatwo tutaj odnaleźć się w filmowych klimatach. „Utalentowany pan Ripley”, „Dobra kobieta”, „Pod słońcem Toskanii”, „Dekameron”. Wszystkie te filmy były częściowo kręcone właśnie na wybrzeżu Amalfi. I nic dziwnego, bo niewiele jest w Europie tak spektakularnych widoków, tak wspaniałego wybrzeża i takiej drogi.

Właśnie droga tysiąca zakrętów przyciąga motocyklistów z całego świata. W sezonie jest, niestety, tak tłoczno, że bardziej niż na widoki trzeba zwracać uwagę na szaleńczo jeżdżące włoskie samochody.

Stany Zjednoczone – Route 66

Na liście najbardziej pożądanych motocyklowych tras świata nie może zabraknąć słynnej Route 66, prowadzącej przez połowę Stanów Zjednoczonych. To podróż przez kontynent i podróż w czasie, która momentami przenosi nas w lata 20. XX w.,  kiedy powstawała. Oficjalnie otwarto ją w 1926 r. i łączyła wtedy Chicago z Los Angeles, licząc blisko 4 tys. km. 

Od razu cieplej się robi na duszy, jak pomyślimy, jadąc, że tym samym szlakiem za lepszym życiem podążały setki tysięcy podróżnych zasiedlających zachodnie wybrzeże USA. Swój status najważniejszej drogi w Ameryce Route 66 straciła w 1956 r., kiedy prezydent Eisenhower przeforsował Federal Highway Act. Na mocy ustawy powstał system nowych czteropasmowych autostrad.

30 lat później Route 66 praktycznie przestała istnieć, aż zabrali się do niej ci, którym historia nie jest obojętna. Asfalt zachował się w 80 procentach,  ale długimi odcinkami jest zdecydowanie nie najlepszej jakości. Dlatego w trasę trzeba się wybrać dużym motocyklem, krążownikiem szos, co pozwoli nam na wygodne podróżowanie.

Chiny, Pakistan – Szosa Karakorumska

Piękna, wymagająca droga prowadząca z Kaszgaru w Chinach do okolic Rawalpindi w Pakistanie. Jedna z niewielu ciągnących się w poprzek najwyższych gór. Najwyżej położona na świecie asfaltowa droga takiej długości.

Trasa raczej dla doświadczonych motocyklistów ze względu na nieprzyjazne rejony, przez które przebiega, dużą wysokość i spore odległości. Jednak widoki najwyższych gór – K2 czy Broad Peaku – zrekompensują wszystkie niedogodności.

Zdjęcia najpiękniejszych tras motocyklowych na świecie znajdziecie w naszej galerii. 

Jak zaplanować podróż motocyklem? 

Warto pamiętać, by przed wyruszeniem w podróż zapoznać się ze wszystkimi wymogami, jakie obowiązują w danym kraju, który planujemy odwiedzić. Po szczegóły odsyłamy na stronę polskiego MSZ. Należy udać się na przegląd motocykla, spakować zapasowe części i zadbać o odpowiednie ubezpieczenie maszyny. Więcej o tym, jak przygotować do tego typu podróży piszemy tutaj, w artykule poświęconym turystyce motocyklowej. 

Nie pozostało nam nic innego, jak życzyć szerokiej drogi!