Gdzie polecieć w 2024 r.? Już tradycyjnie listę najciekawszych kierunków przygotowało znane i cenione wydawnictwo przewodników turystycznych Lonely Planet, które obchodzi 50-lecie swego istnienia. W tegorocznym rankingu nie brakuje niespodzianek. Na czele zestawienia najlepszych miejskich destynacji – dość sensacyjnie – znalazło się „zielone miasto słońca”. Czy wiecie, o jakie miejsce chodzi? 

10 miast, które warto zwiedzić w 2024 r.

Zwycięzcą rankingu Lonely Planet „Best in Travel 2024” zostało Nairobi. Stolica Kenii niespodziewanie wyprzedziła Paryż, czyli jedną z najczęściej odwiedzanych metropolii świata, gospodarza nadchodzących letnich igrzysk olimpijskich. Podium zamknął Montreal, drugie co do wielkości miasto Kanady

– Najbardziej kosmopolityczne miasto Afryki Wschodniej, Nairobi, to bijące serce Kenii, ekscytująca, szalona miejska dżungla, która kontrastuje z nieskrępowanym pięknem przyrody cechującym inne części kraju – podkreślają autorzy zestawienia. 

„Zielone miasto słońca”, jak nazywane bywa Nairobi, położone jest na wysokości 1700 m n.p.m., u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Stolica Kenii liczy ponad 5 milionów mieszkańców, co czyni ją jednym z największym miast w tej części Afryki

Lonely Planet przekonuje, że laureat rankingu „Best in Travel 2024” oferuje znacznie więcej niż tylko wieżowce. Wśród wymienianych przez przewodnik atrakcji pojawia się m.in. Park Narodowy Nairobi czy wzgórze Ngong, skąd można podziwiać KilimandżaroPrzypomnijmy, że w 2022 roku stolicę Kenii odwiedziło blisko 1,5 mln zagranicznych turystów. Rekordową liczbę obcokrajowców Kenijczycy odnotowali przed pandemią, gdy w 2019 r. do Nairobi zawitały dwa miliony gości. 

W czołowej dziesiątce rankingu „Best in Travel 2024” znalazła się także lubiana przez Polaków czeska Praga czy turecki Izmir – odpowiednio na 8. i 9. miejscu. Tuż za pierwszą trójką uplasował się Mostar w Bośni i Hercegowinie, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W zestawieniu nie zabrakło również propozycji zza oceanu – Filadelfia zajęła 5. miejsce, a i Kansas City 10. Z kolei na 6. pozycji autorzy raportu umieścili Manaus w Brazylii, a tuż za nim stolicę Indonezji – Dżakartę. 

10 najlepszych miast według Lonely Planet w 2024 roku: 

 1. Nairobi, Kenia
 2. Paryż, Francja
 3. Montreal, Kanada
 4. Mostar, Bośnia i Hercegowina
 5. Filadelfia, USA
 6. Manaus, Brazylia
 7. Dżakarta, Indonezja
 8. Praga, Czechy
 9. Izmir, Turcja
 10. Kansas City, USA

10 krajów, do których warto się wybrać w 2024 r.

Ranking „Best in Travel 2024” obejmuje również listę 10 państw, do których warto pojechać w najbliższych dwunastu miesiącach. Zestawienie otwiera Mongolia, która – jak podkreślają autorzy – jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy otwartych przestrzeni, przygód i kultury. Drugie miejsce zajęły Indie, a podium zamknęło Maroko. Jedynym europejskim krajem w rankingu jest Chorwacja, która znalazła się na 9. pozycji. 

10 najlepszych krajów według Lonely Planet w 2024 roku: 

 1. Mongolia
 2. Indie
 3. Maroko
 4. Meksyk
 5. Chile
 6. Benin
 7. Uzbekistan
 8. Pakistan
 9. Chorwacja
 10. Saint Lucia

Choć w obu rankingach zbrakło polskich akcentów, nie oznacza to, że nasz kraj nie cieszy się sympatią zagranicznych gości i mediów. Kilka dni temu informowaliśmy, że Kraków uplasował się na bardzo wysokim trzecim miejscu w rankingu najlepszych miejsc do zwiedzenia w Europie. Ustępując jedynie Atenom i Lizbonie, a wyprzedzając takie metropolie jak Madryt, Berlin czy Rzym

– Kraków jest niedrogi, oferuje wiele atrakcji i łatwo się po nim poruszać. Ponadto miasto słynie z niesamowitego jedzenia ulicznego, dzięki czemu za niewielkie pieniądze turyści mają szansę spróbować lokalnej kuchni w klimatycznym otoczeniu – możemy przeczytać w raporcie „Top 10 Best Places to Visit In Europe”. 

Z kolei popularna platforma wynajmu aut na całym świecie Discover Cars już po raz trzeci z rzędu uznała dawną stolicę Polski za najlepsze miejsce na Starym Kontynencie na zimowy wyjazd

Źródło: Lonely Planet