Zaskoczenie. Okazuje się, że wegetarianie jedzą więcej ultraprzetworzonej żywności niż mięsożercy
Międzynarodowy zespół naukowców zbadał sposób odżywiania się Brytyjczyków. Odkrył coś niespodziewanego. Okazało się, że ci z badanych, którzy są wegetarianami, niekoniecznie odżywiają się najzdrowiej. W ich diecie było więcej ultraprzetworzonej żywności, niż w diecie osób jedzących mięso.
Spis treści:
- Coraz mniej popularne czerwone mięso
- Co tak naprawdę jedzą wegetarianie?
- Co to jest żywność ultraprzetworzona?
Posiłkom mieszkańców Wielkiej Brytanii przyjrzeli się naukowcy z Imperial College London, University of São Paulo oraz mieszczącej się we Francji Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem. Wnioski, do jakich doszli badacze, opublikowano na łamach czasopisma „eClinicalMedicine”. Źródłem danych był UK Biobank, ogromna biomedyczna baza informacji o zdrowiu i trybie życia Brytyjczyków.
Coraz mniej popularne czerwone mięso
Generalnie w krajach Zachodu część mieszkańców coraz rzadziej sięga po mięso. Jego popularność spada z różnych powodów – zdrowotnych, etycznych, ale i cenowych. Dotyczy to przede wszystkim czerwonego mięsa. Liczne badania wykazały, że ma ono fatalny wpływ na nasze zdrowie (zwiększając ryzyko zapadnięcia na raka albo cukrzycę). Jego konsumpcja zaś przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Czerwone mięso jest również drogie i nie każdego zwyczajnie na nie stać.
Dlatego właśnie coraz więcej osób wybiera zieloną żywność. Teoretycznie dieta wegetariańska automatycznie powinna być zdrowsza. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jak się właśnie okazało, wegetarianie częściej sięgają po ultraprzetworzoną żywność. Przynajmniej w Wielkiej Brytanii.
Co tak naprawdę jedzą wegetarianie?
Wegetarianizm oznacza, że nasza dieta opiera się na warzywach, owocach i orzechach z dodatkiem ryb i nabiału. Weganie rezygnują także z tych dwóch ostatnich rzeczy. Tyle teorii, praktyka bowiem wygląda nieco inaczej. Naukowcy przyjrzeli się bliżej informacjom pozyskanym od 200 000 osób z bazy UK Biobank. I odkryli, że w diecie wegetarian znajduje się jeszcze jeden istotny i to bardzo niezdrowy składnik.
Generalnie mówiąc jest to żywność ultraprzetworzona. A więc wszystko to, co błyskawicznie dostarcza nam kalorii: płatki śniadaniowe, batoniki, gotowe posiłki, makarony czy pizza. Taka żywność zawiera wiele sztucznych chemikaliów, które mają poprawić jej smak, wygląd oraz wydłużyć trwałość. W porównaniu z nią mięso jest przetwarzane w znacznie mniejszym stopniu.
Wnioski? Te osoby, które były wegetarianami, spożywały nieco więcej ultraprzetworzonej żywności niż ci, którzy regularnie jedzą mięso. „Takie wyniki sugerują, że korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania mniejszych ilości czerwonego mięsa są tracone z powodu zagrożeń dla zdrowia związanych ze spożywaniem żywności wysokoprzetworzonej” – napisano w komunikacie prasowym.
Co to jest żywność ultraprzetworzona?
Pojęcie żywność ultraprzetworzona (ang. ultra-processed food, UPF) wymyślił prof. Carlos Monteiro z Uniwersytetu São Paulo. Z roku na rok jest ona uznawana za coraz bardziej szkodliwą. Np. w lutym tego roku, w badaniach uwzględniających 45 metaanaliz i w sumie obejmujących 10 mln ludzi, spożywanie żywności ultraprzetworzonej powiązano aż z 32 negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia.
Na tej liście znalazło się powiększone ryzyko zapadnięcia na choroby serca, nowotwory różnego rodzaju, cukrzyca typu II, otyłość. Produkty UPF powiązano także z pogarszaniem się zdrowia psychicznego i gorszym snem. Dlaczego żywność ma aż tak fatalny wpływ na nasz organizm? Ponieważ zawiera dużo soli i cukru, barwników, sztucznych dodatków oraz wzmacniaczy smaku. Jej przygotowanie wymaga zaś złożonej przemysłowej obróbki podstawowych produktów.
15 lat temu prof. Monteiro wraz ze współpracownikami opracował skalę klasyfikacji żywności Nova. System uwzględnia nie tylko skład żywności, ale i sposób jej przygotowania. W skali Nova po raz pierwszy pojawiło się pojęcie żywność ultraprzetworzona – obok żywności nieprzetworzonej lub przetworzonej w niewielkim stopniu, składników kulinarnych i żywności przetworzonej. Dzisiaj prof. Monteiro postuluje, by opakowania produktów UFP były oznaczane tak samo jak paczki papierosów.
Źródła: phys.org, eClinicalMedicine