Według informacji podanych przed Departament Bezpieczeństwa Publicznego Alaski, atak nastąpił we wtorek w małej społeczności na zachodnim krańcu półwyspu na Alasce. Okazuje się, że niedźwiedź polarny ścigał wiele osób. 

Takie ataki nie zdarzają się często 

Ofiarami zostali 24-letnia Summer Myomick i jej roczny synek, Clyde Ongtowasruk. Takie informacje przekazał Austin McDaniel, dyrektor komunikacji Departamentu Bezpieczeństwa na Alasce. 

Z badań wykonanych w 2017 roku, które zostały opublikowane przez „The Wildlife Society”, wynika, że takie ataki zdarzają się bardzo rzadko. „W latach 1870–2014 udokumentowaliśmy 73 ataki dzikich niedźwiedzi polarnych na terenie 5 krajów w zasięgu tych zwierząt (Kanada, Grenlandia, Norwegia, Rosja i Stany Zjednoczone). W wyniku ataków zginęło 20 ludzi, a 63 osoby odniosły obrażenia” – stwierdzono w raporcie. Mimo to niedźwiedzie polarne należą do najgroźniejszych zwierząt świata.

Zachodzące zmiany klimatyczne, a zwłaszcza topnienie lodu, doprowadziło do zmian w zachowaniu niedźwiedzi. Teraz spotkanie człowieka z tym drapieżnikiem jest bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej. Wiadomo też, że zmiany klimatu mogą doprowadzić do zagłady niedźwiedzi.

Ostatni atak niedźwiedzia na człowieka miał miejsce w 2013 roku – podaje agencja Reuters. Za to ostatni śmiertelny atak odnotowano na początku lat 80. XX wieku.

Sezon migracji niedźwiedzi polarnych

Sezon migracji niedźwiedzi polarnych osiąga swój szczyt już na przełomie października i listopada. Właśnie wtedy zamarza Zatoka Hudsona. Zaliczane do zwierząt Alaski niedźwiedzie zaczynają migrować na północ i gromadzą się w pobliżu brzegu. 

Zmiany klimatyczne wydłużyły ten okres. Lód topi się wcześniej niż zwykle i później zamarza. W konsekwencji niedźwiedzie pozostają na lądzie dłużej. 

Serwis AZ Animals informuje, że Alaska to jedyny region w Ameryce, gdzie niedźwiedzie polarne mają dobre warunki. Liczbę tych zwierząt ocenia się tam na około 4–7 tys. Przebywają m.in. w dwóch parkach narodowych, Bering Land Bridge National Preserve i Cape Krusenstern National Monument.