Przeprawa, którą zbudowali najprawdopodobniej Krzyżacy, prowadziła z wyspy Wielka Żuława na stały ląd. Naukowcy twierdzą, że most powstał zimą 1268/69, w czasie drugiego powstania Prusów przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. Wykonano go z pali dębowych wzmocnionych palami wykonanymi z innych gatunków drewna, np. brzozy i olchy. Miał prawdopodobnie około dwa i pół metra szerokości.

Pozostałości przeprawy odnaleźli niedaleko Wielkiej Żuławy archeolodzy działający pod wodą. Szczątki zostały zresztą na dnie - sfotografowano je, ale nie będą wyciągane na powierzchnię. Dębowe pale ciągnęły się od wyspy w kierunku północnym. Most, który łączył ją z lądem ma być dowodem na to, że Wielka Żuława stanowiła ważny punkt strategiczny dla Krzyżaków. Nieopodal znajdowała się strażnica rycerska, której obsada pilnowała biegnącego z południa na północ wzdłuż brzegów jeziora Jeziorak szlaku handlowego.

Wielka Żuława leży w granicach administracyjnych dzisiejszego miasta Iława. W 1974 roku na wyspie kręcono film "Gniazdo" w reżyserii Jana Rybkowskiego, opowiadający o początkach polskiej państwowości.

Badania na Jezioraku były prowadzone w ramach interdyscyplinarnego projektu pt. "Katalog grodzisk Warmii i Mazur". Finansuje go Narodowy Program Rozwoju Humanistyki.