Motyw myśliciela pojawia się w sztuce od wieków. Przedstawienie osoby pogrążonej w głębokim zamyśleniu, zwykle z rękami pod brodą i zamkniętymi oczami, często jest kojarzone z filozofią życia, kontemplacją i refleksją. Najbardziej znana rzeźba Myśliciela została wykonana w przez francuskiego rzeźbiarza Auguste'a Rodina w 1880 roku. Od tamtej pory doczekała się wielu reprodukcji w różnych rozmiarach. Co ciekawe, Myśliciel, którego można oglądać w jednym z paryskich muzeów nie jest oryginałem z końcówki XIX w.

Opis rzeźby Myśliciel

Myśliciel autorstwa Auguste'a Rodina to słynna na całym świecie rzeźba z brązu. Przedstawia człowieka głęboko zamyślonego. Jedna z teorii głosi, że model był wzorowany na Dantem Alighierim, włoskim poecie, który napisał „Boską komedię”. Postać nagiego mężczyzny siedzi z podbródkiem opartym na jednej ręce, a drugą ręką na kolanie. Jego ciało jest napięte, jakby starał się znaleźć odpowiedź na egzystencjalny dylemat. Dzieło Rodina to przykład realizmu i jedna z najbardziej kultowych współczesnych rzeźb.

Gdzie się znajduje rzeźba Myśliciel?

Rzeźba Myśliciel w Musée Rodin w Paryżu / fot. Robert Nickelsberg/Getty Images

Pierwotnie Myśliciel był częścią „Bramy piekieł” zamówionej w 1880 roku. Pierwszy ze znanych monumentalnych odlewów z brązu powstał w 1904 roku i jest obecnie wystawiany w Musée Rodin w Paryżu. Dla pasjonatów sztuki to jedna z obowiązkowych rzeźb do zobaczenia w stolicy Francji.

Mniej lub bardziej wierne kopie Myśliciela można znaleźć w wielu różnych miejscach na świecie. Przykładowo na terenie kampusu Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Rzeźba Myśliciel: różne interpretacje jednego dzieła sztuki

Rzeźba Myśliciel była interpretowana na wiele różnych sposobów. Dla niektórych jest to przedstawienie filozofa Sokratesa, który kontempluje życie i otaczający go świat. Dla innych jest to przedstawienie ludzkiego umysłu w chwili kontemplacji i medytacji. Rzeźba Myśliciel była również postrzegana jako symbol zdolności jednostki do twórczego myślenia i autorefleksji. Ma to być przypomnienie, że nawet w czasach trudności i przeciwności jesteśmy w stanie znaleźć własną wewnętrzną siłę.

Co ciekawe, niektórzy odbiorcy zinterpretowali rzeźbę w kontekście religijnym. Zamyślona poza figury została porównana do tradycyjnej postawy chrześcijańskiej modlitwy, a niektórzy sugerowali, że postać może przedstawiać biblijną postać Adama.

Co symbolizuje rzeźba Myśliciel?

Myśliciel był również interpretowany jako reprezentacja artysty. Publiczność sugerowała, że postać może być postrzegana jako autoportret samego Rodina, odzwierciedlający jego własny proces twórczy.

Dzięki wielu interpretacjom rzeźba Myśliciel często pojawia się w literaturze, filmie i innych formach sztuki. Jej popularność, podobnie jak innych słynnych dzieł sztuki, zdaje się nie maleć. Wręcz przeciwnie rośnie, a zamyślony człowiek inspiruje kolejne pokolenia.

Kim był Auguste Rodin?

Auguste Rodin jest jednym z najbardziej znanych rzeźbiarzy w historii sztuki. Urodził się we Francji w 1840 roku. Przez całe życie Rodin stworzył setki rzeźb ludzkich ciał, często z naciskiem na ruch i emocje.

Rodin był samoukiem. Na początku swojej kariery tworzył dzieła dla prywatnych kolekcjonerów. Jego pierwszym dużym zleceniem publicznym był pomnik francuskiego pisarza Honoriusza Balzaca, który spotkał się z mieszanymi recenzjami. Pomimo krytyki twórczość Rodina szybko zyskała popularność, a on sam zaczął zdobywać uznanie za nowatorski i wyrazisty styl.

Rzeźba Myśliciela w Paryżu. Co roku podziwiają ją setki tysięcy turystów / fot. Grant Faint/Getty Images

W 1880 roku Rodin został przyjęty do prestiżowej Francuskiej Akademii Sztuk Pięknych i zaczął otrzymywać coraz większe zlecenia. Wtedy też stworzył swoje największe dzieło, Myśliciela. Rodin kontynuował tworzenie rzeźb aż do swojej śmierci w 1917 roku.

Ciekawostki o rzeźbie Myśliciel

  • Myśliciel to jedna z najbardziej ikonicznych rzeźb na świecie i często jest postrzegana jako symbol filozofii i wiedzy.
  • Rzeźba pierwotnie miała być częścią znacznie większego projektu przedstawiającego sceny z Piekła Dantego.
  • Rzeźba Myśliciel została po raz pierwszy wystawiona w 1904 roku w Salon de la Société Nationale des Beaux-Arts w Paryżu.
  • Oryginalna gipsowa wersja rzeźby znajduje się obecnie w Musée Rodin w Paryżu.
  • Na całym świecie istnieje wiele odlewów Myśliciela z brązu, w tym w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Tokio i Seulu.