W sezonie tłumnie przyjeżdżają tu miłośnicy sportów wodnych, fani muzyki rozrywkowej i wszyscy ci, którzy są spragnieni wakacyjnego wypoczynku na polskiej plaży przy świeżej rybce lub jagodziance. To wszystko, jeśli chodzi o stereotyp. A co Pomorskie oferuje turystom, którzy poszukują nietypowych atrakcji? Jedną z ciekawych propozycji jest podróż współczesnym Szlakiem Bursztynowym, prowadząca przez aktualne światowe trendy wzornictwa, mody i technologii związanej z bursztynem.

Bursztynowa Piąta Aleja
Obowiązkowy przystanek na Szlaku Bursztynowym to oczywiście Gdańsk. To tutaj znajdziemy najwięcej atrakcji  związanych z bursztynem. Miasto nie bez powodu nazywane jest Światową Stolicą Bursztynu. Co roku odbywają się tu najważniejsze targi bursztynu - Amberif i Ambermart, które gromadzą najlepszych bursztynników z Polski i z zagranicy. Targi są dostępne dla publiczności. Jest to więc niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć najnowsze trendy światowej mody i niespotykane wyroby z bursztynu.
Gdańsk, jako jedyne polskie miasto ma swoją własną Piątą Aleję - tzw. Bursztynową Piątą Aleję, którą tworzą  jedne z najbardziej malowniczych ulic w Gdańsku – ul. Mariacka, Długa i Długie Pobrzeże. W licznych pracowniach i galeriach z biżuterią, ale też z unikatowymi przedmiotami codziennego użytku wykonanymi z bursztynu, można nie tylko kupić piękne, niepowtarzalne wyroby, ale też przyjrzeć się bursztynnikom przy pracy, szlifującym i obrabiającym bursztyny. Od doświadczonego artysty-bursztynnika dowiemy się wszystkiego o tym wyjątkowym materiale, jego właściwościach i barwnych odmianach. Nauczymy się również odróżniać prawdziwy bursztyn od falsyfikatu. Wybrane galerie oferują także krótki pokaz instruktażowy szlifowania bursztynu
i zachęcają do spróbowania swoich sił w roli bursztynnika. Własnoręcznie oszlifowany bursztyn będzie najlepszą pamiątką przywiezioną z Pomorza.

Oddychające bursztyny
Przechadzając się gdańskimi ulicami warto zajrzeć do dzielnicy Dolne Miasto i obejrzeć niecodzienną instalację artystyczną - Amber Drops, która znajduje się pod wiaduktem przy ul. Szopy. Instalację tworzą wykonane z masy żywicznej kamienie, osadzone w piasku z wbudowanym systemem oświetlenia LED. Światło wewnątrz kamieni jarzy się z różnym natężeniem, podświetlając kamienie w rytmie imitującym oddychającego człowieka. W kamieniach  zatopione są rożnego typu i rozmiaru artefakty naszych czasów, jak np. telefon komórkowy i inne współczesne przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Pomysł nawiązuje do inkluzji w bursztynie – np. owadów sprzed setek tysięcy lat, zatopionych w bursztynie.

Multimedialne  muzeum z bursztynem w roli głównej

Muzea zwykle kojarzą sie nam z nudnymi gablotami i ciągiem sal z wystawionymi w ten sam sposób eksponatami. To muzeum rozczaruje wszystkich malkontentów. Niepowtarzalne wyroby z bursztynu zaprezentowane są w awangardowej aranżacji z wykorzystaniem multimediów. Dzięki nim możemy znaleźć się pośrodku sosnowego, nadbałtyckiego lasu, poczuć zapach drzew, świeżej żywicy lub w jednej chwili stać się w świadkiem pokazu mody z bursztynową biżuterią.
Muzeum oferuje unikatową kolekcję okazów przyrodniczych będących bezcennym zbiorem naturalnych form bursztynu. Znajdziemy tu m.in. unikatowe okazy inkluzji w bursztynie. Zwiedzając kolejne sale zobaczymy niezwykłe zabytki bursztyniarskiej sztuki neolitycznej, rzymskiej i z wczesnego średniowiecza. Najcenniejsze i najpiękniejsze okazy pochodzą jednak ze ,,złotego okresu” rozwoju Gdańska, kiedy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztyniarskiego.

Na miejskiej planszy
Każdy, kto lubi aktywnie spęczać swój wypoczynek, na pewno zainteresuje się grą miejską „Władcy Bursztynu” organizowaną przez agencję Joy Trip. Wspólna zabawa ze znajomymi czy z rodziną pozwala zwiedzić główne ulice, zabytki i atrakcje Gdańska w nietypowy sposób, który pozostawi niezapomniane wspomnienia na długo. Jest to doskonała alternatywa dla tych, którzy zamiast zwiedzać z przewodnikiem wolą sami eksplorować dane miejsce.
Podczas gry uczestnicy mają za zadanie wcielić się w średniowiecznych kupców i odnaleźć, odebrać, a później dostarczyć drogocenny kamień rosyjskim kupcom podróżującym Szlakiem Bursztynowym. Zadanie to nie jest proste, gdyż po drodze czekają piraci i wiele innych przeszkód, które wspólnymi siłami każdy zespół musi pokonać. Gra rodem z najlepszej powieści przygodowej jest pełna nieoczekiwanych zadań i zagadek, dostarczając przy tym niezapomnianych emocji. Nic więc dziwnego, że została nagrodzona w konkursie na najlepszy produkt turystyczny organizowany przez Gdańską Organizację Turystyczną.
Kolejną propozycją na świetną zabawę i jednoczesne poznawanie historii miasta i bursztynu jest „W Pogoni za Bursztynem” - gra miejska organizowana przez Teja Tour. Gracze wcielają się w rolę śledczych, muszą nieustannie poszukiwać i wnikliwie analizować wskazówki, aby pod presją czasu odnaleźć bursztynowy skarb. Uczestnicy gry samodzielnie znajdują sposoby na dotarcie do kolejnego miejsca – np. korzystając z pomocy przechodniów. Zabawę doceni każdy, kto lubi podejmować wyzwania i umie wykazać się spostrzegawczością i sprytem.

Szlakiem rzymskich legionów
Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim
to miejsce, w którym na chwilę oderwiemy się od naszego współczesnego życia
i przeniesiemy się w przeszłość, do czasów wczesno-średniowiecznych Słowian. Osada położona nad lagunowym jeziorem
z bezpośrednim połączeniem do morza, była jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego istotnym punktem na Szlaku Bursztynowym. Dziś niewiele osób wie, że w tamtych czasach kwitła wymiana handlowa z prowincjami Imperium Rzymskiego, która przyczyniła się do rozwoju gospodarczego. Aktualnie możemy zwiedzić rekonstrukcję osady, w której znajduje się Chata Wodza, Bursztyniarza i Kowala, oraz Hala Targowa. Faktoria została zaprojektowana jako miejsce łączące nowe technologie z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów.

Skarby z Zamku w Malborku
Zwiedzając Pomorskie nie sposób pominąć Zamku w Malborku - jednego z największych zespołów architektury gotyckiej na świecie i tym samym naszej narodowej dumy. Imponująca bryła, piękne wnętrza i bogata historia zamku przyciągają licznych polskich i zagranicznych turystów. Zamek kryje wiele ciekawych historii i legend. Nie każdy jednak wie, że jedną z najciekawszych malborskich skarbów jest znajdująca się w piwnicy skrzydła wschodniego Zamku Średniego największa w Polsce kolekcja naturalnie występującego bursztynu i wyrobów z bursztynu.  Wystawa Bursztynowe Konteksty zdobyła już uznanie zarówno  turystów, jak i  znawców bursztynu na całym świecie. Ta niezwykła kolekcja  prezentowana jest w nowoczesnej aranżacji uzupełnionej o multimedia. Dzięki interaktywnym info-kioskom w niestandardowy sposób możemy pogłębić swoją wiedzę na wybrany temat związany z wystawionymi eksponatami.

Bursztynowe SPA
Bursztyn jest jedynym kamieniem szlachetnym pochodzenia roślinnego. Jest kamieniem słońca, radości i dobrego samopoczucia. Lecznicze właściwości bursztynu od wieków wykorzystywane były jako remedium na liczne choroby. W dzisiejszych czasach bursztyn używany jest w odżywczych zabiegach pielęgnacyjnych, wspaniale działając na nasze ciało. Bursztynowy ekstrakt zawarty w kosmetykach używanych do zabiegu stymuluje odnowę komórkową, podnosi poziom ATP - wewnątrzkomórkowego akumulatora i przenośnika energii - dzięki czemu intensywnie energetyzuje i wzmacnia skórę oraz pobudza oddychanie komórkowe, a tym samym powoduje jej lepsze dotlenienie. Odżywiona skóra wygląda świeżo, staje się gładsza, mocniejsza i bardziej odporna na alergie. Najlepsze bursztynowe zabiegi SPA oferuje m.in. Mera SPA Hotel w Sopocie, Hotel Bryza w Juracie, Bazuny Hotel & SPA w Kościerzynie, czy Studio Relax w Gdańsku.

Wybierając ulubione atrakcje, dopasowane do naszych zainteresowań, pasji i stylu życia, możemy stworzyć własny, niepowtarzalny szlak bursztynowy. Podróż po miejscach i atrakcjach związanych
z bursztynem to przede wszystkim pomysł na niestandardowy wypoczynek, który łączy przygodę z historią i odkrywaniem miejsc związanych z bursztynem – Złotem Północy. Z podróży przywieziemy nie tylko pamiątki i zdjęcia, ale także fantastyczne wspomnienia i fascynujące opowieści, którymi będziemy chcieli się podzielić z bliskimi po powrocie.

Pomocne adresy:

Targi Amberif – www.amberif.amberexpo.pl
Targi Ambermart – www.ambermart.amberexpo.pl
Muzeum Bursztynu - www.mhmg.pl
Joy Trip - www.pl.joytrip.eu
Teja Tour - www.teja.com.pl
Manufaktura Bursztynu S&A - www.s-a.pl/manufaktura_bursztynu.html
NAC Amber Jewellery - www.nac.pl
Mera SPA Hotel - www.meraspahotel.pl
Hotel Bryza - www.bryza.pl
Bazuny Hotel & SPA - www.hotelbazuny.pl
Studio Relax - www.studiorelax.gda.pl/index.htm
Zamek w Malborku - www.zamek.malbork.pl
Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim - www.faktoria-pruszcz.pl
Pomorskie.travel – www.pomorskie.travel