W tym artykule:

  1. Jaki jest największy półwysep Afryki?
  2. Półwysep Somalijski i Róg Afryki
  3. Kryzys w Rogu Afryki
  4. Ile państw jest w Afryce?
Reklama

Jaki jest największy półwysep Afryki?

Afryka ma nie tylko najwięcej państw ze wszystkich kontynentów, ale także jeden z największych na świecie półwyspów, czyli terenu wysuniętego w stronę morza lub jeziora. Mowa o Półwyspie Somalijskim, zwanym także Rogiem Afryki. Największy półwysep Afryki znajduje się na wschodnim wybrzeżu Czarnego Lądu, między Zatoką Adeńską a Oceanem Indyjskim.

Pokryty jest sawanną, suchymi lasami i roślinnością charakterystyczną dla terenów pustynnych. Na Półwyspie Somalijskim zlokalizowany jest najbardziej wysunięty na wschód punkt kontynentalny Afryki – Przylądek Hafun.

Półwysep Somalijski widziany z wahadłowca NASA w maju 1993 / Fot. NASA – http://eol.jsc.nasa.gov/sseop/EFS/photoinfo.pl?PHOTO=STS055-151A-120

Półwysep Somalijski zajmuje powierzchnie 750 tysięcy km kw., co w skali światowej daje szóste miejsce. Pod tym względem ustępuje jedynie Półwyspowi Arabskiemu, Półwyspowi Indochińskiemu, Półwyspowi Indyjskiemu, Półwyspowi Labrador i Półwyspowi Skandynawskiemu. Wyprzedza natomiast Półwysep Iberyjski, Półwysep Bałkański czy Półwysep Tajmyr.

10 największych półwyspów na świecie:

  1. Półwysep Arabski – 2,78 mln km kw.
  2. Półwysep Indochiński – 2,3 mln km kw.
  3. Półwysep Indyjski – 2,1 mln km kw.
  4. Półwysep Labrador – 1,4 mln km kw.
  5. Półwysep Skandynawski – 800 tys. km
  6. Półwysep Somalijski – 750 tys. km
  7. Półwysep Iberyjski – 580 tys. km
  8. Półwysep Azji Mniejszej – 500 tys. km
  9. Półwysep Bałkański – 470 tys. km
  10. Półwysep Tajmyr – 400 tys. km

Wielka Piątka Afryki – jakie zwierzęta należą do Big Five i gdzie można je spotkać?

Wielka Piątka Afryki, w skład której wchodzą: lew, lampart, słoń, bawół i nosorożec, to niekwestionowany symbol Czarnego Lądu. Aby afrykańskie safari uznać za w pełni udane, powinno si...
Wielka Piątka Afryki
Wielka Piątka Afryki / fot. Getty Images

Półwysep Somalijski i Róg Afryki

Przyjęło się, że Półwysep Somalijski niemal w całości obejmuje tereny Somalii i wschodniej Etiopii. Ale czy aby na pewno? Jeśli pod uwagę weźmiemy cały Róg Afryki, liczba państw wchodzących w skład półwyspu zwiększy się do czterech o łącznej powierzchni ok. 2 mln km kw. Oprócz Somalii i Etiopii, są to także Erytrea i Dżibuti. Niektóre źródła wspominają również o Kenii, Sudanie, Sudanie Południowym i Ugandzie.

Łączący wiele międzykontynentalnych szlaków, a przede wszystkim Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim Róg Afryki, ze względu na położenie geograficzne, od zawsze był łakomym kąskiem dla światowych mocarstw. O wpływy w tej części globu po dziś dzień rywalizują nie tylko okoliczne kraje.

W 2018 roku media informowały o planach Władimira Putina na rozszerzenie wpływów rosyjskich poza granicę Europy i Azji. Moskwa zakładała wieloletnią współpracę ze swoimi odległymi sojusznikami, której głównym celem miało być utworzenie centrum logistycznego w porcie w Erytrei.

Rwanda dziś. Jak ludobójstwo zmieniło los kobiet

Ludobójstwo w Rwandzie z 1994 rozpoczęło się, kiedy ekstremiści Hutu oskarżyli Tutsi o zestrzelenie samolotu z prezydentem. Napięcia związane z tragedią zmieniły się w rzeź, podczas kt..
Rwanda: kobiety
fot. Getty Images

Kryzys w Rogu Afryki

W ostatnim czasie Róg Afryki musi się mierzyć z jedną z największych katastrof humanitarnych w historii. Z powodu ogromnej suszy, jaka nawiedziła tę część kontynentu, wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu miejsca do życia. Skutki kataklizmu, czyli brak żywności i wody pitnej, odczuwa coraz więcej osób. Jak czytamy na oficjalnej stronie UNICEF, gdzie można wspierać potrzebujących, zagrożone jest zdrowie 10 mln dzieci.

Przypomnijmy, że z niedawno opublikowanego raportu organizacji Oxfam wynika, że 48 milionów osób na świecie cierpi z powodu głodu, a 18 milionów jest na skraju śmierci głodowej. Najgorsza sytuacja panuje w Afganistanie, Burkina Faso, Dżibuti, Gwatemali, Hiti, Kenii, na Madagaskarze, Nigrze, Somalii i Zimbabwe.

Afryka: 10 porywających książek, dzięki którym zanurzysz się w afrykańskiej kulturze i klimacie

Książki o Afryce cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczą uginające się pod ciężarem olbrzymiej ilości tytułów półki w księgarniach. Oto 10 z nich, które przynos...
Książki o Afryce
Słońce zachodzi za drzewem akacji w Kenii, Rezerwacie Narodowym Masai Mara (Photograph by Wim van den Heever, Minden Pictures)

Ile państw jest w Afryce?

Na Ziemi, jeśli uwzględnimy podział na Europę i Azję, jest siedem kontynentów. Pod względem zajmowanego obszaru największy z nich to Azja, a najmniejszy – Australia. Drugim co do wielkości kontynentem jest Afryka. Stanowi przeszło 20% ogólnej powierzchni lądowej całego świata i wynosi 30,4 mln km kw., czyli o 6 mln km kw. więcej niż trzecia w zestawieniu Ameryka Północna. Czarny Ląd zamieszkuje ponad miliard osób.

Na mapie Afryki znajdziemy 54 państwa. Większość z nich uzyskała niepodległość w latach 60. ubiegłego wieku. Jednak ze względu na kolonialną przeszłość w wielu krajach wciąż toczą się konflikty i wojny domowe pomiędzy różnymi plemionami. Największym państwem w Afryce jest Algeria o łącznej powierzchni 2,4 mln km kw. Stawkę zamykają położone na Oceanie Indyjskim Seszele (455 km kw.).

Lista państw Afryki:

  1. Algieria
  2. Angola
  3. Benin
  4. Botswana
  5. Burkina Faso
  6. Burundi
  7. Czad
  8. Demokratyczna Republika Konga
  9. Dżibuti
  10. Egipt
  11. Erytrea
  12. Eswatini
  13. Etiopia
  14. Gabon
  15. Gambia
  16. Ghana
  17. Gwinea
  18. Gwinea
  19. Gwinea Równikowa
  20. Kamerun
  21. Kenia
  22. Komory
  23. Kongo
  24. Lesotho
  25. Liberia
  26. Libia
  27. Madagaskar
  28. Malawi
  29. Mali
  30. Maroko
  31. Mauretania
  32. Mauritius
  33. Mozambik
  34. Namibia
  35. Niger
  36. Nigeria
  37. Republika Południowej Afryki Pretoria
  38. Republika Środkowoafrykańska Bangi
  39. Republika Zielonego Przylądka Praia
  40. Rwanda
  41. Senegal
  42. Seszele
  43. Sierra Leone
  44. Somalia
  45. Sudan
  46. Sudan Południowy
  47. Tanzania
  48. Togo
  49. Tunezja
  50. Uganda
  51. Wybrzeże Kości Słoniowej
  52. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
  53. Zambia
  54. Zimbabwe
Reklama

Dodajmy, że na terenie Afryki znajdują się także dwa państwa nieuznawane na arenie międzynarodowej. Są to: Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna i Republika Somalilandu. Ponadto do kontynentu zalicza się również terytoria wchodzące w skład Hiszpanii, Portugalii, Jemenu, Wielkiej Brytanii i Francji.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama