Reklama

Jezioro Como od wielu sezonów jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Półwyspie Apenińskim. Wakacje we Włoszech można spędzać na wiele sposobów, jednak latem Włosi i turyści chętniej wybierają chłodzenie się nad wodą. Poza wyspami – Sycylią i Sardynią – inne popularne wypoczynkowe miejsca to Bari czy jeziora. We Włoszech największą popularnością cieszą się Garda i wspomniane już jezioro Como. To drugie jest uwielbiane zarówno przez gwiazdy światowego formatu, jak i „zwykłych śmiertelników”.

Reklama

Włoskie jeziora to oczywiście tylko jedna z urlopowych propozycji. Słoneczna Italia od lat pozostaje w czołówce ulubionych letnich kierunków Polaków. City breaki do Rzymu, Neapolu czy Mediolanu można organizować przez cały rok

Como na mapie. Gdzie na wakacje we Włoszech?

Zanim ruszymy w podróż, szybkie spojrzenie na mapę. Jezioro Como leży na północy Włoch w Lombardii, 40 km na północ od Mediolanu. Jest otoczone górami, z najwyższym szczytem Monte Legnone dominującym nad miastem Colico na północnym krańcu jeziora.

Varenna na brzegu jeziora Como z Menaggio i Monte Crocione na przeciwległym wybrzeżu. / fot. Roberto Moiola/Getty Images
Varenna na brzegu jeziora Como z Menaggio i Monte Crocione na przeciwległym wybrzeżu fot. Roberto Moiola/Getty Images

Como to trzecie co do wielkości jezioro we Włoszech. I tu zaczyna się zabawa. Wakacje nad Como zazwyczaj nie ograniczają się do pobytu jednym kurorcie. To trochę jak jedzenie cukierka przez papierek. Łatwo o niedosyt. Tym bardziej, że miasteczka położone wokół jeziora są niezwykle urokliwe i oferują niesamowite widoki – zarówno dla miłośników naturalnych krajobrazów, jak i architektury.

Jezioro Como – atrakcje

Głównym ośrodkiem jest miasto Como, od którego jezioro wzięło swoją nazwę. Dalej na północ leżą Cernobbio i Ossuccio z jedyną wyspą na jeziorze – Comaciną – i Sacro Monte di Ossuccio wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Tremezzo znajduje się z kolei słynna Villa Carlotta ze wspaniałymi ogrodami tarasowymi.

Obowiązkowym miejscem do zobaczenia jest też Bellagio – miasto położone na styku trzech ramion jeziora Como. Przyjezdni chętnie odwiedzają tam zabytkowe wille, w tym Villę Serbelloni i Villę Melzi.

Inne ciekawe miasteczka to:

  • Lecco na południu,
  • Varenna,
  • Bellano,
  • Colico – te trzy na północy.
Tremezzo nad Jeziorem Como. / fot. Marco Bottigelli/Getty Images
Tremezzo nad Jeziorem Como fot. Marco Bottigelli/Getty Images

Jezioro Como można objechać autem lub rowerami, zatrzymując się w wybranych miasteczkach. Polecanym rozwiązaniem jest też transport wodny. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą z kolei wybrać jeden z hikingowych szlaków.

Co zobaczyć nad Jeziorem Como?

Katedra w Como. / fot. Claudio Caridi/Getty Images
Katedra w Como fot. Claudio Caridi/Getty Images
  • Katedra w Como – XV-wieczną neogotycką fasadę można podziwiać, siedząc w jednej z knajpek na placu przed świątynią. Warto także wejść do środka, zwłaszcza że wstęp jest bezpłatny. Na ścianach znajdują się obrazy świętych oraz przedstawiające sceny biblijne. Główny ołtarz z marmuru i onyksu liczy prawie trzysta lat. Powstał w 1728 r.
  • Dawny fort wojskowy Forte di Fuentes – jedna z niewielu pozostałości hiszpańskiego panowania w tej części Włoch. Znajduje się w północnej części jeziora, w pobliżu Colico. Spacer po dawnej twierdzy, w tym placu i kościele to gratka nie tylko dla zafascynowanych historią.
  • Enoteca Principessa – winnica w Bellagio. To miejsce jest zdecydowanie warte zatrzymania się, jeśli masz ochotę na spróbowanie jednego z najsłynniejszych towarów eksportowych Lombardii. Właściciel chętnie oprowadza zainteresowanych i opowiada o winach produkowanych na miejscu.

Plaże nad jeziorem Como

Jezioro Como słynie z malowniczych plaż. Do najpopularniejszych należą:

  • Lido di Menaggio – znajduje się w miejscowości Menaggio. Płatna plaża oferuje basen, restaurację, bar, plac zabaw dla dzieci i piękne widoki na jezioro​;
  • Spiaggia di Lenno – w Lenno dostępne są dwie plaże: publiczna, piaszczysta i darmowa oraz płatna z leżakami, parasolami i zapleczem gastronomicznym​;
  • Spiaggia di Sorico – plaża w północnej części jeziora, popularna wśród miłośników sportów wodnych, takich jak kitesurfing czy windsurfing​;
  • Lido di Bellagio – w Bellagio znajdziesz plaże kamieniste, z krystaliczną wodą, a także płatne lido z udogodnieniami, np. basenami​;
  • Spiaggia di Onno – plaża we wschodniej części jeziora, szeroka i dobrze wyposażona, z czystą, przejrzystą wodą. Idealne miejsce dla rodzin​;
  • Lido di Cadenabbia – w miejscowości Cadenabbia, luksusowa plaża z częścią wypoczynkową oraz atrakcjami wodnymi​;
  • Spiaggia di Careno – kameralna plaża z mieszanką piasku i trawy, idealna dla rodzin z dziećmi, choć mniej uczęszczana.

Jezioro Como czy Garda?

Turyści przed przyjazdem często zadają sobie to pytanie. Nie ma na nie jednej odpowiedzi. Oba miejsca idealnie nadają się na wakacyjny wypoczynek. Jezioro Como uchodzi jednak za bardziej luksusowe, przez co ceny w kurortach są nieco wyższe.

Wypoczywając nad Como mamy – niewielkie, ale większe niż gdzie indziej – szanse spotkać gwiazdy światowego formatu. George Clooney tak pokochał okolicę, że kilkanaście lat temu kupił tam ogromną willę. W miejscowych kurortach widywani byli też między innymi Sylvester Stallone i Madonna.

Pogoda nad jeziorem Como

Klimat w regionie jeziora Como jest łagodny i przyjemny przez większość roku. Latem temperatury wynoszą od 25 do 30 stopni Celsjusza, co sprzyja plażowaniu i uprawianiu sportów wodnych. Wiosna i jesień to z kolei idealny czas na zwiedzanie. Wówczas termometry w miasteczkach położonych nad jeziorem pokazują od 15 do 22 stopni Celsjusza. W miesiącach wiosennych i jesiennych jezioro Como odwiedza też mniej turystów niż latem, a więc jest nieco ciszej.

Zimy są chłodniejsze, z temperaturami w okolicach 5–10 st. Celsjusza. Rzadko jednak występują tam intensywne opady śniegu. Przez cały rok jezioro Como oferuje piękne widoki, ale warto pamiętać, że wiosną i jesienią mogą pojawiać się krótkie, intensywne opady deszczu

Reklama

Źródło: National Geographic Polska

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama