Wieża Eiffla to nie tylko symbol Paryża, ale też jedna z najbardziej znanych budowli na świecie. Daleko jej jednak do tych najwyższych. Pod tym względem już od ponad 10 lat prym wiedzie Burdż Chalifa. Słynny wieżowiec w Dubaju mierzy 828 m. Ile metrów ma wieża Eiffla? Do niedawna 324. W połowie marca nieco jednak „urosła”.

Wieża Eiffla zmienia wysokość od ponad 100 lat

15 marca na szczycie wieży Eiffla zainstalowano 6-metrową antenę radiową. Symbol Paryża mierzy więc obecnie 330 m. Prace na wysokościach odbyły się przy pomocy helikoptera. To nie pierwszy raz, kiedy słynna wieża zmienia wysokość.

Wieża Eiffla została wybudowana w 1889 r. Wówczas miała 300 m, ale już w tym samym roku zaczęła rosnąć. Najpierw na szczycie zamontowano maszt z flagą Francji. Wieża mierzyła 312,27 m i do 1930 r. była najwyższą wolnostojącą konstrukcją na świecie. Przewyższył ją nowojorski Chrysler Building.

Na tym jednak nie skończyły się rekordy „żelaznej damy”. Dzięki zamontowaniu nowej anteny nadawczej w 1957 r. budowla jeszcze przez rok cieszyła się tytułem najwyższej wieży na świecie (320,75 m). W 1958 r. laur przejęła Tokyo Tower.

W kolejnych latach paryska wieża jeszcze kilkukrotnie rosła lub malała. Za każdym razem miało to związek z wymianą anten na szczycie. W latach 1991-1994 mierzyła 317,96 m. Następnie do 2000 r. miała 318,7 m, a  do 2022 r. 324 m.

Nagranie z ostatniego powiększenia wieży Eiffla można obejrzeć na oficjalnym profilu obiektu na Instagramie.

Wieża Eiffla to symbol Francji i znak czasów

Na przestrzeni lat wieża Eiffla zmieniała nie tylko rozmiary, ale też kolory. Począwszy od czerwono-brązowego przez żółto-ochrowy, kasztanowo-brązowy po dzisiejszy jasny brąz, ciemniejszy bliżej szczytu. Niebawem wieżę czeka kolejne koloryzacja. Z okazji przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu, konstrukcja zyska nowy, złocisty połysk.

Wieża Eiffla to ulubienica nie tylko turystów zakochanych w Paryżu. Nie bez powodu Francuzi nazwali ją  „żelazną damą”. Słynna konstrukcja jest częścią ich tożsamości narodowej. To co dzieje się na wieży lub wokół niej, często jest znakiem czasów. Przykładowo w październiku 2020 r. budowla została zamknięta dla odwiedzających ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Ponownie otwarto ją dopiero po 8 miesiącach. To najdłuższa przerwa w funkcjonowaniu wieży Eiffla od czasów II wojny światowej. Straty z powodu czasowego wyłączenia obiektu z użytkowania wynoszą ok. 120 mln euro.

Francja luzuje pandemiczne obostrzenia

12 lutego Francja zniosła obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 dla zaszczepionych podróżnych z całego świata. Wcześniej wyróżniano tzw. grupę krajów wysokiego ryzyka, których obywatele musieli się testować, nawet gdy byli w pełni zaszczepieni. Dodatkowo od końca lutego każdy, kto posiada ważny certyfikat covidowy, nie musi zakładać maseczki w kinach, teatrach i muzeach. Obowiązek zasłaniania ust i nos nadal obowiązuje między innymi w restauracjach, po odejściu od stolika.

Po zniesieniu części obostrzeń na ulicach Paryża ponownie zawitały tłumy turystów. Do stolicy Francji polecimy bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Przy odrobinie szczęścia bilety w dwie strony kupimy już za 82 zł – oczywiście bez bagażu rejestrowanego.