Co warto wiedzieć o podróży do Nowego Jorku?

Cenne informacje przed podróżą do nieznanego miasta są podstawą udanego pobytu. Z uwagi na to, że Nowy Jork to jedno z najbardziej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych, warto przyjrzeć mu się bliżej. Zacznijmy od samego lotu.

Na szczęście podróż do USA stała się od 11 listopada 2019 r. bardzo prostą sprawą ze względu na zniesienie wiz dla podróżujących Polaków w celach turystycznych i biznesowych. Obecnie wizy zostały zastąpione łatwiejszym biometrycznym paszportem. Żeby je uzyskać należy także zarejestrować się w dedykowanym systemie. Sfinalizowanie powyższych wymagań umożliwia Polakom pobyt do 90 dni. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o kwestie formalne.

Przed wylotem, koniecznie zadbaj o swoje zdrowie, wykupując ubezpieczenie na podróż. Dzięki temu zabezpieczysz nie tylko swoje zdrowie, ale i również wydatki, ponieważ amerykańskie usługi medyczne są najdroższe na świecie.  Wysokie ceny dotyczą również lekarstw, więc pamiętaj o wzięciu małej apteczki.

Ważną kwestią, o której należy przemyśleć, jest także zakup biletów lotniczych. Jeśli masz możliwość, wybierz loty bezpośrednie. Dzięki temu wyeliminujesz przesiadki, a cała podróż nie potrwa więcej niż 9 godzin. Przed samym zakupem weź pod uwagę różnicę czasu w Nowym Jorku. Różnica czasowa wynosi 5 godzin. Przykładowo, jeśli w Polsce jest godz. 15:00 to w Nowym Jorku, dopiero wybija godz. 10:00.

Infrastruktura w Nowym Jorku

Miasto zapewnia rozwiniętą infrastrukturę, o czym świadczy m.in. rozbudowane metro. Nowy Jork słynie również z żółtych taksówek, które będą widoczne i dostępne po wyjściu z lotniska. Oczywiście wybierz oficjalną, której wygląd jest symbolem samym w sobie. Będzie to najszybsze i najtańsze rozwiązanie. Tylko kierowcy żółtych taksówek znają Nowy Jork jak własną kieszeń. Nie daj się namówić przypadkowym osobom, które będą chciały ci pomóc z transportem.

Żółta taksówka jest jedyną oraz legalną formą taksówki.  Oczywiście na terenie lotniska jest możliwość przejazdu innymi środkami transportu. Pierwszy z nich to shuttle bus, czyli minibusy wiozące w wybrane miejsca zgodnie z wyznaczonym kursem. Z racji rozwiniętego transportu szynowego, turyści mają także do dyspozycji airtrain, który podróżuje do dworca kolejowego Jamaica. Docierając na stację, turyści mają możliwość dotarcia w dowolne miejsce na Manhattanie.

Najważniejsze atrakcje Nowego Jorku

Kulturalna stolica świata – takim mianem został nazwany Nowy Jork. Co warto zobaczyć w tym mieście? Atrakcje Nowego Jorku robią szczególne wrażenie, ponieważ część z nich miała już swój debiut na planie największych hollywoodzkich produkcji.

Będąc w Nowym Jorku, nie sposób nie odwiedzić manhattańskiego placu Times Square. Położony jest na skrzyżowaniu Broadwayu oraz alei Siódmej. Plac jest prawdziwym symbolem Nowego Jorku, a co roku tysiące nowojorczyków wita na nim Nowy Rok.

Ważną atrakcję jest Central Park, położony w samym centrum Manhattanu. Swoim kształtem przypomina wielką zieloną wyspę. Przechodząc po alejkach parku, warto zwrócić uwagę na pomnik Władysława Jagiełły, a także położone przy apartamencie John’a Lennona, Pola Truskawkowe. Park na co dzień jest ważnym miejscem relaksu dla strudzonych miejskim pędem nowojorczyków.

Planując program swojej wycieczki, koniecznie uwzględnij w nim Statuę Wolności, która została wybudowana w latach 1884-1886. Pomnik jest darem od francuskiego rządu z okazji 100-letniej rocznicy uchwalenia Deklaracji niepodległość.

Omawiając wielkie budowlane kolosy, nie sposób nie wspomnieć o Empire State Building. Wieżowiec posiadający 102 piętra został wzniesiony w 1931 r. Turyści mają możliwości wjechania na 86 piętro, a także na taras widokowy.

Zwiedzanie Nowego Jorku

Nie ma co ukrywać, wyjazd do Nowego Jorku wiąże się z ogromnymi kosztami. Oczywiście jest kilka sposobów, aby trochę zmniejszyć wydatki. Pierwszym sposobem wyszukanie miejsc, do których wstęp jest bezpłatny. Przykładem są: New Jork Public Library, Guggenheim Musem (wstęp wolny od 17.45 w soboty) czy Central Park. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz zdecydować się również na kartę NY Pass, która po zakupie umożliwia dostęp do około 100 atrakcji.

Dzielnice Nowego Jorku

Miasto jest podzielone na 5 obszarów administracyjnych: Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn oraz Staten Island. Każdy z nich posiada nieoficjalnie mniejsze dzielnice, a wiele z nich jest symbolem miasta Nowy Jork. Manhattan stanowi oczywiście serce miasta. To właśnie tutaj są zlokalizowane centra administracyjne oraz finansowe.

Kiedy jechać do Nowego Jorku?

Nowy Jork znajduje się w klimacie subtropikalnym, który przynosi do miasta wiele słonecznych dni. Klimat dostarcza ciepłe lato, ze średnią temperaturą w lipcu około 28 °C. Zima jest dosyć łagodna, ponieważ temperatura zazwyczaj kształtuje się w okolicy zera. Jeśli masz okazję odwiedzić to wspaniałe miasto w tym okresie, nie musisz zabierać nadmiaru ciepłych ubrań.

Pomimo jednak umiarkowanej temperatury w okresie zimowym co parę tygodni Nowy Jork jest paraliżowany przez gwałtowne opady śniegu. Przyjmuje się, że najlepszy okres do zwiedzania Nowego Jorku zaczyna się od maja. Lipiec i sierpień są bardzo gorącymi miesiącami, podczas których dochodzi nawet do 40°, co w połączeniu z wilgocią bywa uciążliwe zwłaszcza dla osób starszych.

Cały okres typowo turystyczny kończy się z końcem sierpnia. We wrześniu rozpoczyna się niebezpieczny okres burz i huraganów. W tym okresie zdecydowanie odradzamy podróże. Osoby lubiące uroki jesieni z pewnością mogą wybrać dogodny termin w październiku.

Co przywieźć na pamiątkę z Nowego Jorku?

Nowy Jork jest znany nie tylko z pięknych budynków, terenów zielonych, ale także z luksusowych sklepów z odzieżą vintage. Dużą popularnością cieszą się sklepy z elektroniką oferujące o wiele atrakcyjniejsze ceny za telefony w porównaniu z tymi w Polsce. Paniom, które kochają zakupy, proponujemy zwiedzanie najsłynniejszych ulic Manhattanu, usłanych butikami oraz flagowymi sklepami czołowych projektantów mody.

Ciekawostki o Nowym Jorku

W Nowym Jorku nietrudno znaleźć fascynujące fakty, które dziwią, a zarazem śmieszą. Pierwsza ciekawostka dotyczy wysokich czynszów na Manhattanie. W najpopularniejszej dzielnicy Nowego Jorku czynsz za mieszkanie z jedną sypialnią wynosi koło $3.000. Jednak w rzeczywistości dla mieszkańców Nowego Jorku to niewiele, ponieważ spośród 8 mln populacji prawie 400 tys. z nich jest milionerami.

Jedna z ciekawostek dotyczy lokalizacji wszystkich wieżowców. Dlaczego są one zlokalizowane akurat w dolnej części Manhattanu? Ponieważ to właśnie tam znajduje się solidne skalne podłoże pozwalające na utrzymanie tych ogromnych betonowych kolosów.

Nowy Jork posiada wiele pseudonimów, jednak najpopularniejszym z nich jest „Big Apple”. Jaka jest przyczyna tego przezwiska? Powstała ona w XIX wieku za sprawą John’a J. Fitzgeralda piszącego artykuł o wyścigu konnym, wykorzystał pod słyszane hasło od dżokejów, którzy rozmawiali o wygranej na torze wyścigowym w Nowym Jorku jako o „big apple”. W tamtym czasie hasło to oznaczało coś ważnego, godnego uwagi. Opublikowany artykuł z tym hasłem zapoczątkował popularyzację tego hasła w całej amerykańskiego kulturze.

Będąc w Nowym Jorku, nie można zapomnieć o wejściu na najstarszy most na świecie - Brooklyn Bridge. Most Brooklyński został wybudowany w 1883 r. Posiada on długość 1834 m, co z pewnością pozwala na niezapomniany spacer, podczas którego poczujesz się jak gwiazda Hollywood. Co ciekawe nie jest to wcale najdłuższy most. W Nowym Jorku warto przejść się również po Manhattan Bridge mającym długość aż  2089m.