Katedra Notre Dame jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli ParyżaNiestety, 15 kwietnia 2019 roku w słynnej świątyni wybuchł pożar, w wyniku którego uszkodzone zostały kluczowe elementy strukturalne budowli. Doszło m.in. do zawalenia się dachu, części sklepień, a także XIX-wiecznej iglicy. Co więcej, w pożarze katedra Notre-Dame straciła również akustykę. Od przeszło czterech lat obiekt jest tymczasowo zamknięty dla zwiedzających. Niebawem jednak to się zmieni, bowiem prace nad rekonstrukcją świątyni idą w dobrym kierunku. 

Kiedy otwarcie Notre Dame? 

Ze względu na pandemię koronawirusa i prace przygotowawcze, odbudowa katedry na dobre rozpoczęła się dwa lata po wybuchu pożaru. Według wstępnych zapowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, remont miał zostać ukończony przed początkiem letnich igrzysk olimpijskich. Odbędą się one w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 roku w Paryżu.

Ostatecznie ponowne otwarcie Notre Dame zaplanowano po zakończeniu najważniejszej imprezie czterolecia, dokładnie 8 grudnia 2024 r. Nieco wcześniej, bo jeszcze przed końcem bieżącego roku, zamontowany zostanie najważniejszy dla mieszkańców francuskiej stolicy element. Czyli iglica na dachu świątyni.

– Powrót iglicy na niebo Paryża będzie, moim zdaniem, symbolem zwycięstwa w bitwie o Notre Dame – mówił w marcu gen. Jean-Louis Georgelin, cytowany przez agencję AP News. Przypomnijmy, że były szef sztabu armii francuskiej i koordynator odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu zmarł w sierpniu 2023 r. w wieku 74 lat podczas samotnej wędrówki w Pirenejach. 

Do wybuchu pożaru w katedrze Notre Dame doszło 15 kwietnia 2019 r. (Fot. Chesnot/Getty Images)

Odsłonięcie 96-metrowej konstrukcji, wykonanej z litego dębu i wzorowanej na pierwowzorze z XIX w., zaplanowano jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Odbudowaną iglicę ponownie zdobić będzie 16 posągów, które nie spłonęły w pożarze, a na czas remontu były przechowywane w Muzeum Cite de l’Architecture et du Patrimoine. 

Odbudowa katedry

Z kolei na początku 2024 roku zakończyć ma się montaż szkieletów nawy i chóru katedry, które także poważnie ucierpiały w czasie pożaru z 15 kwietnia 2019 r. Ku końcowi zbliżają się również prace wewnątrz świątyni. – Jeśli chodzi o renowację wnętrz, kończymy czyszczenie ścian, dekoracji malarskich i sklepień. Stopniowo demontowane są też rusztowania – przyznają rekonstruktorzy pracujący przy odbudowie Notre Dame w rozmowie z francuskimi mediami. 

Prawdopodobną przyczyną pożaru z 2019 r. była awaria sieci elektrycznej lub niedopałek papierosa. Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa. Przed wydarzeniami z kwietnia 2019 r. katedrę odwiedzało około 13 milionów turystów z całego świata rocznie, co czyniło ją jednym z najpopularniejszych zabytków na Starym Kontynencie. 

Co warto wiedzieć o katedrze Notre Dame?

  • Notre Dame została zbudowana na polecenie biskupa Paryża Maurice’a de Sully w ciągu 182 lat. Budowa została ukończona w 1345 roku.
  • Nazwa „Notre Dame” po polsku oznacza „Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej.
  • W katedrze Notre Dame w 1804 r. odbyła się koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów
  • Przed pożarem z 2019 r. we wnętrzu katedry znajdowały się relikwie Męki Pańskiej – Korona Cierniowa oraz gwoździe, którymi przybito Chrystusa do krzyża.
  • Na początku 2022 r., w trakcie prac rekonstrukcyjnych w katedrze Notre-Dame, archeolodzy odnaleźli dwa ołowiane sarkofagi sprzed kilkuset lat. Jeden ze szkieletów należał do wysokiej rangi duchownego, który zmarł w 1710 r. Uczeni twierdzą, że cierpiał najprawdopodobniej na „chorobę królów”, zwaną również dną moczanową.
  • Paryska świątynia zawdzięcza swoją popularność m.in. słynnej historii o dzwonniku Quasimodo, tytułowym bohaterze powieści Viktora Hugo pt. „Dzwonnik z Notre Dame” z 1831 r.