Informacje o Norwegii

Norwegia położona jest w północnej części Europy na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy z trzema krajami: Szwecją (długość granicy wynosi 1619 km), Finlandią (727 km) oraz Rosją (196 km). Niepodległość Królestwo Norwegii uzyskało 7 czerwca 1905 roku tuż po rozwiązaniu unii personalnej ze Szwecją. 

Co jeszcze można powiedzieć na temat tego skandynawskiego kraju? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje oraz ciekawostki o Norwegii. 

1. Stolica Norwegii 

Stolicą Królestwa Norwegii jest Oslo. Jest to największe norweskiego miasto zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności, która już dawno przekroczyła milion. Planujesz wyjazd do Oslo i zastanawiasz się, co warto zobaczyć? Odkryj najciekawsze atrakcje, których nie możesz przegapić

Inne najchętniej odwiedzane norweskie miasta to: Bergen, Trondheim, Lillehammer, Stavanger i Fredrikstad. 

2. Liczba ludności w Norwegii 

Ile osób mieszka w Norwegii? W 2021 roku ludność tego kraju wynosiła blisko 5,5 mln osób (5 485 857). Według wstępnych przewidywań, liczba ta w 2035 r. przekroczy po raz pierwszy 6 milionów. Dodajmy, że najliczniejszą mniejszość narodową w Norwegii stanowią Polacy (ponad 100 tys.). 

3. Powierzchnia Norwegii

Powierzchnia Norwegii wynosi 385 207 km kw. Pod tym względem Norwegia plasuje się na ósmym miejscu w Europie i wyprzedza m.in. Polskę oraz Włochy (zobacz także: ciekawostki o Włoszech – wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem do słonecznej Italii). 

4. Władza w Norwegii

Norwegia jest jedną z dwunastu monarchii, która ostała się w Europie. Od 1991 roku głową państwa jest król Harald V, a następcą tronu jego syn, książę Haakon. Na czele norweskiego rządu stoi lider Partii Pracy, Jonas Gahr Støre, który został powołany na to stanowisko w październiku 2021 r. przez Jego Królewską Mość. 

Storting, czyli norweski jednoizbowy parlament, liczy 169 członków. Kadencja trwa cztery lata i – w przeciwieństwie chociażby do Polski – nie może zostać skrócona. 

5. Flaga Norwegii

Flaga Norwegii składa się z niebiesko-białego krzyża skandynawskiego, umieszczonego na czerwonym tle. Niebieski nawiązuje do położenia Norwegii nad otwartą wodą. Z kolei kolor czerwony ma symbolizować krew żołnierzy przelaną za ojczyznę. 

fot. Giovanni Mereghetti/Education Images/Universal Images Group via Getty Images

6. Hymn Norwegii

Hymn Norwegii nosi nazwę „Ja, vi elsker dette Landet” (pol. „Tak, kochamy ten kraj”). Autorem słów narodowej pieśni jest Bjørnstjerne Bjørnson, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1903 roku. Co ciekawe, utwór do tej pory nie został oficjalnie uznany za hymn państwowy. Funkcjonuje jedynie na mocy umowy społecznej, a nie w wyniku przyjętej uchwały lub ustawy.

7. Waluta w Norwegii

Walutą obowiązującą w Norwegii jest korona norweska (NOK). Wedle aktualnego kursu, jedna korona norweska to ok. 0,45 zł.

Ciekawostki na temat Norwegii

Z czego jest znana Norwegia? Oto najbardziej interesujące ciekawostki na temat tego kraju. 

 1. Norwegia ze względu na olbrzymie złoża ropy jest trzecim – zaraz po Luksemburgu i Irlandii – najbogatszym krajem w Europie
 2. Norwegia, mimo ścisłej współpracy z Unią Europejską, nie jest jej członkiem. W przeszłości Norwegowie dwukrotnie odrzucili w referendum propozycję dołączenia do Wspólnoty.  
 3. 1619 km – tyle wynosi najdłuższa granica w Europie między Norwegią a Szwecją.
 4. W Norwegii znajduje się także najdłuższy tunel drogowy na świecie – Lærdal Tunnel liczący 24,510 km długości. 
 5. W Norwegii znajdziemy ponad 1730 fiordów, z czego większość należy do najgłębszych na świecie. 
 6. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się osiem obiektów z Norwegii, m.in. Kościół Klepkowy w Urnes, górskie miasteczko Røros i Południk Struvego. 
 7. Fårikål, czyli baranina lub jagnięcina gotowana z kapustą i ziarnami czarnego pieprzu, jest daniem narodowym Norwegii, którego święto (Fårikåldagen) przypada w ostatni czwartek września. 
 8. Norwegia jest jednym z najbardziej przyjaznych i tolerancyjnych krajów na Starym Kontynencie. W rankingu ILGA, mierzący poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie, zajmuje 4. miejsce, tuż za Maltą, Danią i Belgią. 
 9. Norwedzy są uznawani również za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie, co potwierdza coroczne zestawienie World Happiness Report. Norweski przepis na szczęście? Poznaj filozofię friluftsliv
 10. Dominująca religia w Norwegii to protestantyzm (ponad 70% społeczeństwa). 
 11. W Norwegii wynaleziono: krajalnicę do sera, spray, narty i krzesełko dla dzieci. 
 12. Pokojowa Nagroda Nobla to jedyna, która nie jest przyznawana przez Szwedów, a przez Norwegów. Po raz pierwszy wręczono ją w 1901 roku. Kto otrzymał wyróżnienie w 2022? Oto pełna lista laureatów

Jakie są tradycje w Norwegii?

 1. Norwegowie słyną z zamiłowania do własnej kultury, tradycji i zwyczajów. Od lat z nocy 23 na 24 czerwca w Noc Świętego Jana (in. Noc Świętojańska) w całej Norwegii palone są ogniska z okazji początku lata. 
 2. Wigilia w Norwegii mocno różni się od polskiej. 24 grudnia na świątecznym stole znajdziemy głównie dania mięsne – wieprzowe żeberka (Ribbe), żeberka jagnięce lub baranie (Pinnekjøtt) oraz biała kiełbasa (Julepølse). A zgodnie z tradycją gospodyni domu powinna przygotować aż siedem rodzajów ciast. 
 3. Od ostatniego tygodnia kwietnia do 17 maja w Norwegii obchodzone jest święto wszystkich abiturientów szkół średnich, czyli Russ. W tym czasie maturzyści korzystają w pełni z uroków młodzieżowego życia, zanim wkroczą w dorosłość. 
 4. Jak się okazuje, dużą słabością Norwegów jest kuchnia meksykańska. Przyjęło się, że w każdy piątek na stoły trafia taco, czyli tortilla z mięsem wołowym, fasolą i kukurydzą. 

Sport w Norwegii

Mówiąc o Norwegach, nie sposób nie wspomnieć o ich zamiłowaniu do sportu. To właśnie tutaj narodziły się skoki narciarskie i biegi narciarskie, które uchodzą za sport narodowy. Nic więc dziwnego, że zawody Pucharu Świata oraz imprezy rangi mistrzowskiej w narciarstwie klasycznym gromadzą tłumy kibiców na trybunach i trasach biegowych.

Popularność obu dyscyplin wynika nie tylko z dogodnych warunków do ich uprawiania, ale także ogromnych sukcesów tamtejszych sportowców. Norwegia jest najbardziej utytułowaną nacją w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Od 1924 roku, gdy odbyły się pierwsze igrzyska, do 2022 r. Norwegowie sięgnęli po 366 medali. Najwięcej krążków, bo aż 15, z czego osiem z najcenniejszego kruszcu, w swoim dorobku ma biegaczka narciarska Marit Bjoergen, co czynią ją liderką klasyfikacji wszech czasów.

fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Norwegowie dwukrotnie byli gospodarzami zimowych igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy w 1952 roku, kiedy najważniejsza sportowa impreza czterolecia odbyła się w Oslo. Niemal 40 lat później olimpijski ogień dotarł do Lillehammer. W 2013 r. zorganizowane zostało referendum, w którym większość mieszkańców stolicy Norwegii wyraziło swoje poparcie ws. organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2022. Mimo społecznego poparcia, norweski rząd wycofał kandydaturę Oslo ze względów finansowych. 

Spośród sportów zespołowych największą popularnością cieszy się piłka ręczna. Kobieca reprezentacja Norwegii jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii. Norweskie piłkarki ręczne to dwukrotne mistrzyni olimpijskie (2008, 2012), czterokrotne mistrzynie świata (1999, 2011, 2015, 2021) oraz ośmiokrotne mistrzynie Europy (1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016, 2020). Natomiast męska reprezentacja ma na swoim koncie dwa tytuły wicemistrzów globu (2017, 2019) i brązowy medal europejskiego czempionatu z 2020 roku. 

Fascynuje cię Skandynawia? Poznaj także mało znane ciekawostki o Danii oraz ciekawostki o Szwecji