Urbex, czyli eksploracja miejska, zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Urban exploration to aktywność polegająca na odkrywaniu i zwiedzaniu opustoszałych budynków. Co ciekawe, dużą popularnością cieszą się nie tylko zapomniane obiekty z mroczną historią w tle. Ale również miejsca, które na co dzień nadal funkcjonują i – uwaga – goszczą gości z całego świata. Poniżej prezentujemy najbardziej nawiedzone hotele, o których krążą liczne legendy. 

Nawiedzone hotele na świecie

Podczas wyboru docelowej bazy noclegowej zdecydowana większość z nas kieruje się takimi czynnikami, jak lokalizacja, liczba hotelowych gwiazdek, opinie internatów czy cena. Nie brakuje jednak osób, dla których komfortowe warunki i oferowany standard hotelu ma drugorzędne znaczenie. Ważniejszy jest dla nich... strach wywołany historią danego miejsca. Jak się okazuje, na świecie znajdziemy wiele hoteli z mroczną przeszłością. Oto część z nich.  

1. Hotel Roosevelt, USA

Kalifornijski Hotel Roosevelt był w 1929 roku gospodarzem pierwszej gali rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscarów. Z racji swojego prestiżu przez lata był zamieszkiwany przez największe gwiazdy Hollywood. Między przez innymi Marylin Monroe i Clarka Gable'a z „Przeminęło z wiatrem”. Po dziś dzień – według relacji świadków – mają oni nawiedzać hotelowe pokoje.  

2. Hotel Stanley, USA

Jakich „atrakcji” dostarcza hotel Stanley w Kolorado? Ponoć słychać tam grający fortepian. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na instrumencie gra pierwsza właścicielka obiektu, Flora Stanley, która nie żyje od ponad 80 lat. Z kolei zmarła pokojówka nawet po śmierci chętnie „odwiedza” gości z pokoju 217.

3. Hotel Cecil, USA

W znajdującym się w Los Angeles Hotelu Cecil przez lata dochodziło do niewyjaśnionych zdarzeń. Przez pewien czas jeden z pokojów zamieszkiwał seryjny morderca odpowiedzialny za śmierć co najmniej 14 osób. Według wyliczeń serwisu Euronews, w hotelu doszło w sumie do 16 samobójstw, tajemniczych zgonów i morderstw. Na liście ofiar znajdują się m.in. aktorka Elizabeth Short i Elisa Lam, która zginęła w 2013 roku w windzie. Nagrania z kamer uwieczniają moment, w którym kanadyjska turystka – nienaturalnie wyginając swoje dłonie – w panice próbuje otworzyć drzwi. Ciało 22-latki znaleziono w zbiorniku na wodę na dachu hotelu. 

Hotel Cecil, zdjęcie z miejsca zdarzenia / Kolaż na podstawie zdjęć Getty Images

Na początku 2022 r. amerykańscy inwestorzy postanowili przekształcić feralny hotel w kompleks mieszkalny dla bezdomnych. 

4. Hotel Russell, Australia 

Nawiedzone hotele to jednak nie tylko Stany Zjednoczone. W Sydney, stolicy stanu Nowa Południowa Walia od lat straszy Russel Hotel. To były hostel dla żeglarzy, który w przeszłości pełnił funkcję prowizorycznego szpitala w czasie epidemii ospy. Legenda krążąca wśród samych mieszkańców mówi, że w pokoju numer 8 wciąż strasz duch jednego z żeglarzy. Co więcej, wieczorami wyraźnie słychać jego kroki. 

5. Hotel Grand Hyatt Taipei, Tajwan

Pięciogwiazdkowy Hotel Grand Hyatt Taipei oferuje aż osiem restauracji, otwarty basen, saunę i strefę fitness. A także duchy dawnych więźniów, o czym rzekomo przekonać się miał na własnej skórze gwiazdor kina, Jackie Chan. Luksusowy hotel powstał na terenie dawnego więzienia, gdzie śmierć poniosło wielu osadzonych. 

6. Hotel Burchianti, Włochy

Za najbardziej nawiedzony hotel w Europie uznawany jest Hotel Burchianti we Florencji, którego częstym bywalcem był włoski dyktator Benito Mussolini. Zdaniem niektórych gości, wieczorami można natrafić na ducha pokojówki, dziewczynki i staruszki robiącej na drutach. Natomiast jeszcze inni odwiedzający skarżyli się właścicielom, że podczas snu odczuwali na swojej szyi oddech, a nawet pocałunki osób trzecich. 

7. Hotel Langham, Wielka Brytania

Rezerwując nocleg w londyńskim Hotelu Langham warto unikać owianego zła sławą pokoju 333, który nawiedzany jest przez parę nowożeńców. Według krążących legend, świeżo upieczeni małżonkowie spędzali w hotelu miesiąc miodowy. Niestety, ich szczęście nie trwało długo. Mężczyzna miał zabić swoją żonę, po czym sam popełnił samobójstwo. Obiekt położony jest w XIX-wiecznej kamienicy, która w czasie II wojny światowej była siedzibą BBC. 

Hotel Langham, Londyn / fot. Dukas/Universal Images Group via Getty Images

Nawiedzone hotele w Polsce

Czy duchy upodobały sobie także Polskę? Z pewnością tak, ale na całe szczęście omijają tutejsze hotele. W naszym kraju znajdziemy natomiast wiele ruin zamków, opustoszałych szpitali, komisariatów, które od lat skrywają mroczne tajemnice i cieszą się sporym zainteresowaniem, szczególnie w okresie Halloween na przełomie października i listopada. Odkryj z National-Geographic.pl najbardziej nawiedzone miejsca w Polsce