Choć największe miasta w Polsce nie są tak zaludnione jak największe miasta Europy, to z roku na rok ich populacja rośnie. Aktualnie jedno z nich może pochwalić się blisko dwumilionową liczbą ludności. Mowa oczywiście o Warszawie, która pod tym względem piastuje zdecydowaną pozycję lidera w skali kraju. Poza stolicą w zaledwie czterech polskich miastach – Krakowie, Wrocławie, Łodzi i Poznaniu – liczba mieszkańców przekracza pół miliona. Szczegóły do sprawdzenia poniżej. 

10 największych miast w Polsce

  1. Warszawa – 1 861 975 mieszkańców *;
  2. Kraków – 803 282;
  3. Wrocław – 674 079;
  4. Łódź – 658 444; 
  5. Poznań – 541 316;
  6. Gdańsk – 486 345;
  7. Szczecin – 391 566;
  8. Lublin – 331 243; 
  9. Bydgoszcz – 330 038;
  10. Białystok – 292 600;

* Dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2023 

Jakie jest największe miasto w Polsce?

Warszawa to największe miasto Polski pod względem liczby ludności. Co więcej, to jedyne miasto w kraju nad Wisłą – jak już zostało wspomniane – którego populacja przekracza milion. W 2023 roku stolicę Polski – według danych GUS – zamieszkiwało 1 861 975 osób. Dla porównania najmniejsze miasto Polski, Opatowiec w woj. świętokrzyskim, liczy sobie 317 mieszkańców

Warszawa znaczny wzrost liczby mieszkańców odnotowała tuż po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Po tym, jak Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainę, do stolicy Polski w pierwszych tygodniach konfliktu przyjechało ok. 300 tysięcy uchodźców w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Dodajmy, że powierzchnia Warszawy to 517 km kw. Mimo że i pod tym względem stolica Polski przez lata nie miała sobie równych, w 2023 r. została zdetronizowana przez Gdańsk. Powierzchnia stolicy Pomorza po zmianie przepisów wzrosła ponad dwa razy i aktualnie wynosi 683 km kw. 

Drugie największe miasto w Polsce

Ranking największych miast w Polsce otwiera aktualna stolica naszego kraju. Z kolei tuż za nią plasuje się dawna stolica, czyli Kraków. W 2023 roku „Miasto Królów” zamieszkiwało 803 282 osób. Oznacza to, że Kraków liczy o ponad milion mieszkańców mniej niż Warszawa. 

Mimo, że Kraków jest drugim największym miastem w Polsce, krajobraz dawnej stolicy jest zgoła odmienny od tego, jaki prezentuje nam Warszawa. Ze względu na zabytkową zabudowę, w centrum miasta nie uświadczymy wysokościowców. Wznoszenie wysokich obiektów podlega także ograniczeniom w innych dzielnicach. Tych, podobnie jak w Warszawie, w Krakowie jest 18.

Przez Wisłę prowadzi tam 12 mostów drogowych, z czego najdłuższy – łączący Podgórze z Nową Hutą most im. Kardynała Franciszka Macharskiego – łącznie mierzy 1401,5 m długości. W podkrakowskich Balicach funkcjonuje największy regionalny port lotniczy w Polsce – Kraków Airport im. Jana Pawła II. 

Powierzchnia miasta wynosi 327 km kw

Ilu mieszkańców ma Wrocław?

Trzecim największym miastem Polski pod względem liczby mieszkańców jest Wrocław. W 2023 roku stolicę Dolnego Śląska zamieszkiwały 674 079 osoby.

Spośród wszystkich polskich miast, to właśnie tam znajduje się najwięcej mostów, których liczba to około 100. Jeżeli dodamy do tego kładki i mosty kolejowe, łączna liczba tego typu obiektów we Wrocławiu przekroczy 300. Uroki Europejskiej Stolicy Kultury doceniają nie tylko mieszkańcy, ale i zagraniczni goście. Głośnym echem mediach odbiła się wizyta chorwackiej telewizji N1, która okrzyknęła Wrocław „jednym z najpiękniejszych miast w Europie”

Powierzchnia miasta to 292,8 km kw. Od 1991 roku, dzielnice miasta nie występują już jako jednostki administracyjne. Ich miejsce zajęły osiedla. We Wrocławiu znajduje się czwarty najwyższy budynek w Polsce. Mowa o wysokościowcu Sky Tower, który mierzy aż 215 m. W mieście działa jedno lotnisko – Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika. 

Liczba mieszkańców Łodzi

Tuż za podium największych miast Polski uplasowała się ŁódźW 2023 roku w stolicy woj. łódzkiego mieszkało 658 444 osób.

Kiedyś było to drugie pod względem liczby ludności miasto w Polsce, zamieszkane przez ok. 850 tys. osób. Łódź cieszyła się wówczas statusem najważniejszego ośrodka włókienniczego i filmowego w kraju. Dziś Łódź jest postrzegana przede wszystkim jako jeden z głównych polskich ośrodków akademickich.

Miasto legitymuje się powierzchnią 293 km kw. i jest podzielone na 7 dzielnic. Pod względem wysokości zabudowy, Łódź nie może równać się z Warszawą. Najwyższy budynek miasta – wieżowiec biurowy na ulicy Piotrkowskiej – mierzy 80 m. Przez Łódź przepływa ok. 20 niewielkich rzek, ale większość z nich ukryta jest w podziemnych kanałach. W 2023 r. zapowiedziano, że już niebawem jeden z tych cieków wodnych – mowa o rzece Lamus – zostanie wydobyty na powierzchnię po ponad 100 latach. 

W mieście działa jedno lotnisko – Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta.

Ile osób mieszka w Poznaniu?

TOP 5 największych miast w Polsce zamyka Poznań. Jak podaje GUS, w 2023 r. stolicę Wielkopolski zamieszkiwało 541 316 osób. Tym samym miasto koziołków i rogali św. Marcina zamyka stawkę polskich miast z liczbą mieszkańców przekraczających pół miliona. 

Powierzchnia Poznania to 261,8 km kw. Jest on podzielony na 42 osiedla. Oba brzegi przepływającej przez miasto Warty łączy 9 mostów (3 kolejowe i 6 drogowych), z czego najdłuższy – most Lucjana Ballenstaedta – mierzy 306 m. W mieście działa jedno lotnisko – Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. 

Największe miasto w Polsce pod względem powierzchni

W 2023 roku w Gdańsku mieszkało 486 345 osób, co pozwoliło zając stolicy województwa pomorskiego szóstą lokatę w rankingu polskich miast z największa liczbą mieszkańców.

Pod względem liczby ludności Gdańsk ustępuje Warszawie, Krakowowi, Wrocławiowi i Łodzi. Jednak, gdy pod uwagę weźmiemy powierzchnię, morska stolica Polski nie ma sobie równych. Położone nad Bałtykiem miasto legitymuje się powierzchnią 683 km kw., czyli o 166 km kw. więcej niż stolica Polski. Przypomnijmy, że w lipcu 2023 r. w wyniku zmian przepisów nasz kraj powiększyła się o część Morza Bałtyckiego. W wyniku czego Gdańsk stał się największym miastem w Polsce pod względem powierzchni

Szczecin – liczba ludności

Tuż za Gdańskiem uplasował się Szczecin. W 2023 roku stolicę Zachodniopomorskiego zamieszkało niespełna 400 tys. osób – dokładnie 391 566

Powierzchnia miasta to 300,6 km kw. W jego granicach obowiązuje podział na 4 dzielnice i 37 osiedli. Szczecin może pochwalić się jedynym w Polsce zwodzonym mostem kolejowym. Obiekt zawieszony nad Odrą Wschodnią mierzy 262 m długości. W Szczecinie działa port morski oraz lotnisko – Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność. 

Populacja Lublina

Ósme miejsce w rankingu zajmuje stolica wschodniej Polski, jak bywa nazywany Lublin. W 2023 roku miasto zamieszkiwało 331 243 osób

Powierzchnia stolicy Lubelszczyzny to 147,4 km kw. Lublin jest podzielony na 27 dzielnic. W mieście istnieje 27 mostów drogowych, z czego jeden – wybudowany w 1909 roku most Mariana Lutosławskiego – ma status zabytku. Działa także lotnisko – Port Lotniczy Lublin.

Dodamy, że w 2023 r. Lublin po raz pierwszy w historii odwiedziło ponad milion turystówCieszy również fakt, że uroki wschodniej Polski doceniają coraz częściej zagraniczni goście. Między lipcem a wrześniem do Lublina przyjechało 133 tys. podróżnych spoza kraju, czyli trzynastokrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2022

Ile osób mieszka w Bydgoszczy?

Wymieniając największe miasta w Polsce, nie sposób pominąć Bydgoszczy. „Polską Wenecję” w 2023 roku zamieszkiwało 330 038 osób.

Powierzchnia miasta to 176 km kw. Obowiązuje tam podział na 29 osiedli. Nad przepływającą przez Bydgoszcz Wisłą zawieszony jest most drogowo-kolejowy im. Rudolfa Modrzejewskiego. Długość obiektu to 1005 m. W mieście działa port rzeczny oraz lotnisko – Port Lotniczy Bydgoszcz, a do największych atrakcji należą: Wyspa Młyńska, Opera Nova i Muzeum Mydła i Historii Brudu. 

Populacja Białegostoku

Zestawienie dziesięciu dziesiątkę największych miast w Polsce zamyka BiałystokW 2023 roku w stolicy Podlasia mieszkało 292 600 osób.

Powierzchnia miasta podzielonego na 29 osiedli to 102,1 km kw. Na Podlasiu Białystok pełni kluczową funkcję administracyjną, gospodarczą, kulturalną i naukową. W maju 2020 roku Lotnisko Białystok-Krywlany otrzymało certyfikat, na mocy którego zostało dopuszczone do ruchu samolotów na skróconych progach.

Powyższy ranking został oparty na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2023. 

Źródło: stat.gov.pl