„Hortulus” z łaciny oznacza ogródek. Brzmi niepozornie. W rzeczywistości Hortulus to liczący 5 ha kompleks ogrodów o rozmaitej, niebanalnej tematyce. Gdzie? W Dobrzycy, w połowie drogi pomiędzy Koszalinem a Kołobrzegiem.

Z pasji
W 1990 r. Państwo Bigońscy, małżeństwo ogrodników, kupili kilka hektarów ziemi w Dobrzycy w woj. zachodniopomorskim. Początkowo wykorzystywali teren pod projektowanie zieleni, następnie otworzyli Centrum Ogrodnicze.
Pasja nie pozwoliła im jednak na tym poprzestać. Obecnie możemy oglądać na tym obszarze bogactwo ogrodów, które dzięki walorom estetycznym, zapachom oraz celowemu ułożeniu barw budzą określone emocje, relaksują, pozytywnie nastrajają. Ogrody zmysłów
W kompleksie Hortulus możemy podziwiać niemal 30 ogrodów o rozmaitej stylistyce, w tym ogród francuski, japoński, śródziemnomorski, wodny, skalny czy ogród Gaudiego. Znajdziemy też ogrody zmysłów, m.in. zapachu czy koloru. Dzięki znajdującym się w Hortulusie stawom, jeziorkom i podmokłym terenom, oprócz rozmaitych roślin, obszar ten zamieszkiwany jest również przez różne gatunki zwierząt, np. kaczki, żaby, żółwie, a nawet jaszczurki czy raki. Labirynt (i) fauna
Państwo Bigońscy nie poprzestali jednak na samych Ogrodach Tematycznych „Hortulus”. 27 września 2013 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Ogrodów Hortulus Spectabilis. Obejmują one największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 5,5 ha z wieżą widokową, ze szczytu której rozpościera się widok na Morze Bałtyckie. W planach jest powiększenie tego kompleksu do 30 ha i utworzenie jeziora z plażą o powierzchni 3 ha, ogrodu saun czy groty energetycznej.